Գլխավոր դատախազությունում մեկնարկել է ԵՄ CEPOL-ի տարածաշրջանային քառօրյա վերապատրաստումը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում նոյեմբերի 29-ին մեկնարկել է «Ֆինանսական հանցագործություններին առնչվող ֆինանսական քննություններ» թեմայով տարածաշրջանային վերապատրաստումը, որին մասնակցում են Հայաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի իրավապահ մարմինների մոտ երկու տասնյակ ներկայացուցիչներ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Տարածաշրջանային քառօրյա վերապատրաստումն իրականացվում է Եվրոպական միության Իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (CEPOL) կողմից՝ «Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում վերապատրաստման և գործնական համագործակցության» ծրագրի շրջանակներում։
Վերապատրաստման դասընթացում ներգրավված են դատախազներ, քննիչներ և ոստիկաններ:
Վերապատրաստման նպատակը ֆինանսական հանցագործություններին ու խարդախություններին առնչվող ֆինանսական քննություններով իրավապահ մարմինների կարողությունների ամրապնդումն ու համագործակցության զարգացումն է։
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը ողջունել է վերապատրաստման մասնակիցներին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և ընդգծել, որ ֆինանսական հանցագործությունների բացահայտումը պահանջում է գիտելիքներ, գործնական հմտություն և գործընկեր երկրների հետ հետևողական համագործակցություն։ Եղիազար Ավագյանը կարևորել է նման վերապատրաստումների նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ու պրոֆեսիոնալ համագործակցության ամրապնդմանը:
Քառօրյա դասընթացի շրջանակում անդրադարձ է կատարվելու նախաքննության փուլում ֆինանսական ապացույցների ձեռքբերման մեթոդներին և գործիքներին, ֆինանսական տվյալների հավաքագրմանն ու վերլուծությանը՝ ելնելով երկրների առանձնահատկություններից ու առաջնահերթություններից։

В Генпрокуратуре стартовал четырёхдневный региональный тренинг EU CEPOL
29 ноября в Генеральной прокуратуре Республики Армения стартовал региональный тренинг на тему «Финансовые расследования, связанные с финансовыми преступлениями», в котором приняли участие около двух десятков представителей правоохранительных органов Армении, Украины и Молдовы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Генеральная прокуратура.
Четырехдневный региональный тренинг проводится Агентством Европейского Союза по подготовке сотрудников правоохранительных органов (CEPOL) в рамках программы «Обучение и практическое сотрудничество в борьбе с организованной преступностью».
В тренинге принимают участие прокуроры, следователи и сотрудники полиции.
Целью обучения является укрепление потенциала правоохранительных органов и развитие сотрудничества в проведении финансовых расследований, связанных с финансовыми преступлениями и мошенничеством.
Заместитель Генерального прокурора Республики Армения Егиазар Авагян приветствовал участников тренинга в Генеральной прокуратуре Республики Армения и подчеркнул, что раскрытие финансовых преступлений требует знаний, практических навыков и последовательного сотрудничества со странами-партнерами. Егиазар Авагян подчеркнул важность подобных тренингов, отметив, что они способствуют развитию профессиональных возможностей представителей правоохранительных органов и укреплению профессионального сотрудничества.
Четырехдневный курс будет посвящен методам и инструментам получения финансовых доказательств на этапе предварительного расследования, а также сбору и анализу финансовых данных с учетом специфики и приоритетов каждой страны.