Ուկրաինան և ԱՄՆ-ն մոտ օրերս նոր բանակցություններ կանցկացնեն. Սիբիհա
Կիևի և Վաշինգտոնի պատվիրակությունները մոտ ապագայում կրկին հանդիպում կունենան՝ խաղաղության ծրագիրը քննարկելու համար, հայտարարել է Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականից:
«Ես հաստատում եմ, որ շուտով սպասվում է բանակցային թիմերի հանդիպում։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունենք։ Մենք ակնկալում ենք կոնկրետ արդյունքներ։ Կոնկրետ արդյունքներ առաջընթացի համար», - ասել է Սիբիհան։
Ուկրաինացի դիվանագետը նաև շեշտել է, որ երկրի համար հրադադարի հաստատումը չափազանց կարևոր է:
Սիբիհան հավելել է, որ կան զգայուն հարցեր, որոնք կարող են քննարկվել միայն ղեկավարների մակարդակով, ուստի ուկրաինական կողմը հետաքրքրված է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպմամբ:
Նոյեմբերի 23-ին Ժնևում անցկացվել են ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև բանակցություններ, որոնց ընթացքում քննարկվել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության դադարեցման ամերիկյան առաջարկը, որը բաղկացած էր 28 կետից: Այժմ այդ կետերի թիվն, ըստ Թրամփի, կրճատվել է մինչև 22:
Ըստ ամերիկյան սկզբնական ծրագրի՝ Ուկրաինան պետք է տարածքներ զիջի, կրճատի իր զորքերի թվաքանակը և հրաժարվի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումներից:

Украина и США проведут новые переговоры в ближайшие дни - Сибига
Делегации Киева и Вашингтона встретятся в ближайшее время для обсуждения мирного плана, сообщил министр иностранных дел Украины Андрей Сибига. Об этом, как передает Арменпресс, сообщила газета РБК-Украина.
«Подтверждаю, что в ближайшее время ожидается встреча переговорных групп. Какие у нас ожидания? Мы ожидаем конкретных результатов. Конкретных результатов для того, чтобы происходил прогресс», — сказал Сибиха.
Украинский дипломат также подчеркнул, что установление режима прекращения огня крайне важно для страны.
Сибига добавил, что есть чувствительные вопросы, которые могут обсуждаться только на уровне лидеров, поэтому украинская сторона заинтересована во встрече президента Украины Владимира Зеленского и президента США Дональда Трампа.
23 ноября в Женеве состоялись переговоры между делегациями США и Украины, в ходе которых обсуждалось американское предложение о прекращении российско-украинского конфликта, состоящее из 28 пунктов. Теперь, по словам Трампа, число этих пунктов сокращено до 22.
Согласно первоначальному американскому плану, Украина должна была уступить территории, сократить численность своих войск и отказаться от стремления вступить в НАТО.