Բրազիլիայի նախկին նախագահը դատապարտվել է 27 տարվա ազատազրկման՝ պետական հեղաշրջման փորձի համար
Բրազիլիայի Գերագույն դատարանը նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուին դատապարտել է 27 տարվա ազատազրկման պետական հեղաշրջման դավադրության մեղադրանքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Նոյեմբերի 25-ին Գերագույն դատարանը պաշտոնապես ավարտել է Բոլսոնարուի դեմ գործը՝ նրա դատավճիռը դարձնելով վերջնական։ Գերագույն դատարանը մերժել է այս ամսվա սկզբին դատավճռի դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը։
Նա իր պատիժը կկրի Բրազիլիայի դաշնային ոստիկանության վերահսկողական վարչությունում, որտեղ գտնվում է նոյեմբերի 22-ից։
Բրազիլական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ 70-ամյա Բոլսոնարուն պահվում է 12 քառակուսի մետր մակերեսով փոքրիկ խցում, որը հագեցած է հեռուստացույցով, փոքր սառնարանով և օդորակիչով։
Բոլսոնարուն սեպտեմբերին դատապարտվել է 27 տարի և երեք ամսվա ազատազրկման՝ 2022 թվականի նախագահական ընտրություններում ձախակողմյան գործող նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվայի դեմ պարտվելուց հետո հեղաշրջում կազմակերպելու համար։ Բոլսոնարուն նաև ավելի քան 100 օր տնային կալանքի տակ է եղել Բրազիլիայում։
Դատախազների խոսքով՝ դավադրությունը ձախողվել է միայն բարձրաստիճան զինվորական ղեկավարների աջակցության բացակայության պատճառով։

Бывший президент Бразилии приговорен к 27 годам тюремного заключения за попытку государственного переворота
Верховный суд Бразилии приговорил бывшего президента Жаира Болсонару к 27 годам тюремного заключения по обвинению в подготовке государственного переворота. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
25 ноября Верховный суд официально закрыл дело против Болсонару, оставив его приговор окончательным. Верховный суд отклонил апелляцию на приговор, поданную ранее в этом месяце.
Он будет отбывать наказание в Департаменте контроля Федеральной полиции Бразилии, где находится с 22 ноября.
По данным бразильских СМИ, 70-летний Болсонару содержится в небольшой камере площадью 12 квадратных метров, оборудованной телевизором, небольшим холодильником и кондиционером.
После поражения на президентских выборах в сентябре 2022 года Болсонару был приговорен к 27 годам и трём месяцам тюремного заключения за подготовку государственного переворота против Луиса Инасиу Лулы да Силвы. Болсонару также провел более 100 дней под домашним арестом в Бразилии.
Прокуроры утверждают, что заговор был сорван только из-за отсутствия поддержки со стороны высшего военного руководства.