ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն չեն պաշտպանի Վրաստանի շահերը. Թբիլիսիի քաղաքապետ
ԵՄ-ից կամ ԱՄՆ-ից ոչ ոք չի գա Վրաստան և չի պաշտպանի հանրապետության շահերը, բացի հենց վրաց ժողովրդից: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է կառավարող «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության գլխավոր քարտուղար, Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն:
«Ես շատ անգամ ասել եմ և մեկ անգամ ևս կկրկնեմ, որ թող ոչ ոք չկարծի, թե մեր շահերը պաշտպանելու համար որևէ մեկը մեզ մոտ կգա Եվրոպայից կամ Ամերիկայից: Բոլորն ունեն իրենց շահերը, բոլորը մտածում են իրենց երկրի մասին, և, իհարկե, մենք՝ վրացիներս, առաջին հերթին պետք է մտածենք մեր երկրի, ժողովրդի և ապագայի մասին», - ասել է Կալաձեն լրագրողներին:
Նա կրկին հիշեցրել է, թե ինչպես Արևմուտքի երկրները Վրաստանի իշխանություններին կոչ արեցին պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ և այդ կապակցությամբ Եվրախորհրդարանն ընդունեց բազմաթիվ բանաձևեր:
«Դուք հիշում եք, թե ինչպես էին մեզ քննադատում և ուղղակիորեն սպառնում, բանաձևեր ընդունում, կոչ անում, որ մենք պատժամիջոցներ սահմանենք, դրանով իսկ վնաս հասցնենք մեր երկրին, տնտեսությանը և ժողովրդին, իսկ նրանք (խմբ.՝ Արևմուտքի երկրները) պետք է օգտվեին դրանից։ Դրանք սովորական երկակի ստանդարտներ են։ Բոլորը գործում են՝ ելնելով իրենց շահերից», - հավելել է քաղաքական գործիչը։
2022 թ. փետրվարի 25-ին Վրաստանի այն ժամանակվա վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել էր, որ չի պլանավորում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել՝ դա բացատրելով ազգային շահերով:

Никто из ЕС и США не станет защищать интересы Грузии: мэр Тбилиси
Никто из ЕС или США не приедет в Грузию и не будет защищать интересы республики, кроме самого грузинского народа. Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на агентство ТАСС, это заявил генеральный секретарь правящей партии “Грузинская мечта – Демократическая Грузия”, мэр Тбилиси Каха Каладзе.
“Я много раз говорил и еще раз повторю, что пусть никто не думает, что для защиты наших интересов к нам кто-то из Европы или Америки приедет. У всех свои интересы, все думают о своей стране, и, конечно же, мы, грузины, в первую очередь должны думать о нашей стране, народе и будущем”, – заявил Каладзе журналистам.
Он вновь напомнил, как западные страны призывали власти Грузии ввести санкции против России, и в связи с этим Европарламент принял ряд резолюций.
“Вы помните, как нас критиковали и напрямую угрожали, принимали резолюции, призывали, чтобы мы ввели санкции, тем самым нанесли ущерб нашей стране, экономике и народу, а они (страны Запада) этим должны были воспользоваться. Это обыкновенные двойные стандарты. Все действуют исходя из своих интересов”, — добавил политик.
25 февраля 2022 года премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что не планирует вводить санкции против России, объяснив это национальными интересами.