Պապիկյանը պարզաբանեց զինծառայության ժամկետը հունվարից կրճատելու պատճառը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը պարզաբանեց, թե ինչու են որոշել պարտադիր զինծառայության ժամկետը 24 ամսվա փոխարեն 18 ամիս դարձնելու նախագիծը տարածել 2026թ հունվարի 1-ից հետո պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվող քաղաքացիների վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պապիկյանը թեմային անդրադարձավ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
Նա չհամաձայնեց հնչած այն տեսակետի հետ, թե ի սկզբանե շրջանառված նախագծով ուժի մեջ մտնելու ժամկետը հունիսի փոխարեն հունվար սահմանելը նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում է արվում:
«Մեր հանրության արձագանքներն ենք հաշվի առել: Եթե հունիսին դա տեղի ունենար, ապա հունվարի 1-ից հետո բանակ գնացողների նկատմամբ կլիներ անարդար, որ կար հնարավորությունը, հաշվարկները մեզ թույլ էին տալիս դա անել ավելի վաղ»,-ասաց նախարարը:
Նախագիծը շրջանառելուց հետո, երբ այն տեղադրվել է e-draft հարթակում, երբ մարդիկ կարծիքներ են հայտնել, կառավարության համար ակնհայտ է դարձել՝ ավելի ճիշտ կլինի դա անել հունվարի 1-ից:
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 24-ին հավանություն տվեց պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 6 ամսով կրճատելու վերաբերյալ՝ ՀՀ կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծին: Նախատեսվում է շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 24-ամսյա ժամկետը փոխարինել 18-ամսյա ծառայության ժամկետով՝ դրա գործողությունը տարածելով 2026թ հունվարի 1-ից հետո պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվող քաղաքացիների վրա:

Папикян объяснил причину сокращения срока военной службы с января
Министр обороны Республики Армения Сурен Папикян объяснил, почему было принято решение распространить действие законопроекта о сокращении срока обязательной военной службы с 24 до 18 месяцев на граждан, которые будут призваны на срочную военную службу после 1 января 2026 года.
Как сообщает Арменпресс, Папикян затронул эту тему в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
Он не согласился с мнением о том, что установление срока вступления в силу первоначально распространенного законопроекта с июня на январь делается в рамках предвыборной агитации.
«Мы учли реакцию нашего общества. Если бы это произошло в июне, это было бы несправедливо по отношению к тем, кто пошел в армию после 1 января, поскольку была возможность, расчеты позволяли сделать это раньше», — сказал министр. После обнародования проекта, его размещения на платформе e-draft, после высказанных мнений правительству стало очевидно, что правильнее сделать это с 1 января.
24 ноября Постоянная комиссия по обороне и безопасности Национального Собрания одобрила представленный Правительством РА законопроект о сокращении срока обязательной военной службы на 6 месяцев. Планируется заменить 24-месячный срок обязательной военной службы для рядового состава на 18-месячный, распространив его действие на граждан, призванных на обязательную военную службу после 1 января 2026 года.