ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դեկտեմբերի 1-ին պաշտոնապես դադարեցնում է իր գործունեությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իր գործունեությունը պաշտոնապես կավարտի դեկտեմբերի 1-ին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ադրբեջանական АPA գործակալության հարցմանն ի պատասխան այս մասին տեղեկացրել են ԵԱՀԿ-ից։
«2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Նախարարների խորհրդի կողմից կայացված որոշման համաձայն՝ քայլեր են ձեռնարկվում Մինսկի գործընթացի դադարեցման ուղղությամբ»,- նշել են կազմակերպության ներկայացուցիչները՝ հավելելով, որ այդ գործընթացը կավարտվի դեկտեմբերի 1-ին։
ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը մեկնարկել էր 1992 թվականին՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով։ Գլխավոր ձևաչափը Մինսկի խումբն էր, որի համանախագահներն էին ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան։ Հայաստանը և Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմում էին ստորագրել Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։

Минская группа ОБСЕ официально прекратит свою деятельность 1 декабря
Минская группа ОБСЕ официально прекратит свою деятельность 1 декабря. Как передает Арменпресс, об этом ОБСЕ сообщила в ответ на запрос азербайджанского агентства АПА.
«В соответствии с решением Совета министров от 1 сентября 2025 года предпринимаются шаги по прекращению Минского процесса», — отметили представители организации, добавив, что процесс завершится 1 декабря.
Минский процесс ОБСЕ был запущен в 1992 году с целью урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Основным форматом стала Минская группа под сопредседательством России, США и Франции. Армения и Азербайджан 8 августа подписали в Вашингтоне совместное заявление в ОБСЕ по вопросу роспуска Минской группы.