ՀՀ վարչապետը կարևորում է Ղազախստանի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատում Ղազախստանի կարևոր դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այդ մասին ասել է այս Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար արված հայտարարության ժամանակ։
«Ղազախստանը շատ կարևոր ժամանակահատվածում Ալմա-Աթայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին հանդիպման հարթակ տրամադրեց, և այդ բանակցությունները շատ կարևոր էին հետագա զարգացումների համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հիշեցրեց, որ այժմ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի հիմքում Ալմա-Աթայի հռչակագիրն է։
«Այդ փաստաթուղթն ունի կոնկրետ քաղաքական, ինչպես նաև սիմվոլիկ նշանակություն»,- հավելեց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նշեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովից հետո անձամբ զանգահարել է Տոկաևին՝ տեղեկացնելու կարևոր բանակցությունների մասին։
«Դա նաև իմ գնահատանքի արտահայտությունն է այս ընթացքում Ձեր անձնական աջակցության, ինչպես նաև Ղազախստանի աջակցության համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև շեշտել է, որ իր համար մեծ պատիվ է եղբայրական Ղազախստանի բարձրագույն պարգևին արժանանալը՝ շեշտելով, որ դա պարտավորեցնող է, և ինքը երախտապարտ է Ղազախստանի նախագահի նման փորձառու պետական և քաղաքական գործչի կողմից այդպիսի պատվի արժանանալու համար։
Փաշինյանը ընդգծեց, որ Տոկաևի գնահատականներն առանձնահատուկ կարևորություն ունեն։
«Դուք մի մարդ եք, ով միջազգային քաղաքականության մեջ ժամանակակից շոշափելի ներդրում է ունեցել, և իրադրությունը տեսնել Ձեր գնահատականի տեսակետից չափազանց կարևոր է, որովհետև ցանկացած զարգացում գնահատման և վերագնահատման անհրաժեշտություն ունի»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց իր այցի քաղաքական կարևորությունը։
«Այս պաշտոնական այցի արդյունքներով Հայաստանի և Ղազախստանի միջև հարաբերությունները հասնում են ռազմավարական գործընկերության կետի, ինչը նոր ցատկուղի է մեր հետագա հարաբերությունների զարգացման համար»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenian PM highlights Kazakhstan’s role in peace process with Azerbaijan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has praised Kazakhstan for its important role in the peace process between Armenia and Azerbaijan.
“Kazakhstan provided a platform for the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan to meet in Alma-Ata at a very important time, and those negotiations were crucial for further developments,” Pashinyan said at a joint press conference with President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The Prime Minister also recalled that the Alma-Ata Declaration now forms the basis of the peace process between Armenia and Azerbaijan.
“This document carries both concrete political significance and symbolic importance,” Pashinyan added.
Pashinyan noted that after the peace summit held in Washington on August 8, 2025, he personally called Tokayev to update him about the important negotiations.
“It was also an expression of my appreciation for your personal support during this period, as well as Kazakhstan’s support,” Pashinyan emphasized.
Pashinyan emphasized that it is a profound honor for him to receive the highest award of Kazakhstan, which he described as a brotherly nation for Armenia.
The Prime Minister said that receiving the award from an experienced statesman and political figure like President Tokayev is a great honor.
Pashinyan highlighted that Tokayev’s assessments carry special significance.
“You are a person who has made a tangible contribution to contemporary international politics, and seeing the situation from your assessment’s perspective is extremely important, because every development requires evaluation and reassessment,” Pashinyan said.
He also underscored the political significance of his visit to Kazakhstan.
“As a result of this official visit, relations between Armenia and Kazakhstan reach the level of strategic partnership, which provides a new springboard for the further development of our relations,” Pashinyan concluded.