ՀՀ վարչապետը կարևորում է Ղազախստանի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատում Ղազախստանի կարևոր դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այդ մասին ասել է այս Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար արված հայտարարության ժամանակ։
«Ղազախստանը շատ կարևոր ժամանակահատվածում Ալմա-Աթայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին հանդիպման հարթակ տրամադրեց, և այդ բանակցությունները շատ կարևոր էին հետագա զարգացումների համար»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հիշեցրեց, որ այժմ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի հիմքում Ալմա-Աթայի հռչակագիրն է։
«Այդ փաստաթուղթն ունի կոնկրետ քաղաքական, ինչպես նաև սիմվոլիկ նշանակություն»,- հավելեց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նշեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովից հետո անձամբ զանգահարել է Տոկաևին՝ տեղեկացնելու կարևոր բանակցությունների մասին։
«Դա նաև իմ գնահատանքի արտահայտությունն է այս ընթացքում Ձեր անձնական աջակցության, ինչպես նաև Ղազախստանի աջակցության համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև շեշտել է, որ իր համար մեծ պատիվ է եղբայրական Ղազախստանի բարձրագույն պարգևին արժանանալը՝ շեշտելով, որ դա պարտավորեցնող է, և ինքը երախտապարտ է Ղազախստանի նախագահի նման փորձառու պետական և քաղաքական գործչի կողմից այդպիսի պատվի արժանանալու համար։
Փաշինյանը ընդգծեց, որ Տոկաևի գնահատականներն առանձնահատուկ կարևորություն ունեն։
«Դուք մի մարդ եք, ով միջազգային քաղաքականության մեջ ժամանակակից շոշափելի ներդրում է ունեցել, և իրադրությունը տեսնել Ձեր գնահատականի տեսակետից չափազանց կարևոր է, որովհետև ցանկացած զարգացում գնահատման և վերագնահատման անհրաժեշտություն ունի»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև ընդգծեց իր այցի քաղաքական կարևորությունը։
«Այս պաշտոնական այցի արդյունքներով Հայաստանի և Ղազախստանի միջև հարաբերությունները հասնում են ռազմավարական գործընկերության կետի, ինչը նոր ցատկուղի է մեր հետագա հարաբերությունների զարգացման համար»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении подчеркнул роль Казахстана в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян высоко оценивает важную роль Казахстана в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Армении заявил об этом журналистам после встречи с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым в Астане.
«Казахстан предоставил площадку для встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Алматы в очень важный период, и эти переговоры были очень важны для дальнейшего развития», — сказал Пашинян.
Премьер-министр также напомнил, что Алма-Атинская декларация в настоящее время является основой мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
«Этот документ имеет как особое политическое, так и символическое значение», — добавил Пашинян.
Пашинян отметил, что после состоявшегося в Вашингтоне 8 августа 2025 года саммита по мирному урегулированию он лично позвонил Токаеву, чтобы проинформировать его о важных переговорах.
«Это также выражение моей признательности за Вашу личную поддержку в это время, а также за поддержку Казахстана», — подчеркнул Пашинян.
Никол Пашинян также подчеркнул, что для него большая честь быть удостоенным высшей награды братского Казахстана, подчеркнув, что это обязывает, и он благодарен за то, что такую честь ему оказал такой опытный государственный и политический деятель, как президент Казахстана.
Пашинян подчеркнул, что оценки Токаева имеют особое значение.
«Вы — человек, внесший ощутимый вклад в современную международную политику, и видеть ситуацию с точки зрения Вашей оценки крайне важно, поскольку любое развитие событий требует оценки и переосмысления», — сказал Пашинян.
Пашинян также подчеркнул политическое значение своего визита.
«В результате этого официального визита отношения между Арменией и Казахстаном выходят на уровень стратегического партнёрства, что является новым трамплином для развития наших дальнейших отношений», — заключил Пашинян.