ՀՀ նախագահն Ադրբեջանի հետ խաղաղությունն անշրջելի դարձնելու տեսանկյունից կարևորում է վստահության մթնոլորտի ձևավորումը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության առումով շատ կարևոր է երկու երկրների և ժողովուրդների միջև վստահության փոխադարձ մթնոլորտի ձևավորումը. նախագահը դա ժամանակի հարց է համարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահը նման կարծիք է արտահայտել Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրում լրագրողներին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ հանգրվանի պետք է հասնեն Հայաստանն ու Ադրբեջանը, որպեսզի երկու երկրների միջև խաղաղության գործընթացն անշրջելի փաստ դառնա։
«Խաղաղություն կլինի այն ժամանակ, երբ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև փոխադարձ վստահությունը վերականգնվի․ դա ժամանակի հարց է։ Մենք՝ որպես քաղաքական պատասխանատուներ, պետք է իսկապես ապահովենք քաղաքական գործընթացն ու իրավական ձևակերպումները, որպեսզի այսպիսի իրավիճակ ունենանք»,-նշել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ իրավական գործընթացն արդեն ձևավորված է, քանի որ երկու երկրներն արդեն ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, և այդ գործընթացի վերջնական ավարտը կլինի այն ժամանակ, երբ երկու երկրների քաղաքացիները, ժողովուրդները կարողանան իրենց մեջ հաղթահարել այն բարդությունները, որոնք կան։
«Որևէ մեկը չի կարող ասել, թե դա երբ կլինի․ ես, իհարկե, կուզեմ, որ դա շատ արագ լինի, բայց այդտեղ պետք է ուղղակի երկու երկրների իշխանությունները նպաստավոր պայմաններ ստեղծեն, հնարավորինս շատ շփումների առիթներ ստեղծեն և չվախենան նրանից, որ մի երկրում կարող են որոշ դժգոհողներ լինել։ Ես, ընդունում եմ, որ դրա իրականություն դառնալու մեծ հնարավորությունը կա»,-ընդգծել է ՀՀ նախագահը։
Խաչատուրյանի բնորոշմամբ՝ այն խնդիրները, որոնք այսօր կան աշխարհի մակարդակով, բոլոր երկրների համար նույնն են, և այդ խնդիրների լուծումը միասնական ջանքեր է պահանջում։
«Դա կարող է վերաբերել կլիմային, խաղաղությանը, աշխարհում տեղի ունեցող տեխնոլոգիական փոփոխություններին, արհեստական բանականությանը և այլն, այդ ամենը կոլեկտիվ աշխատանք է պահանջում։ Սա բոլորն են ընդունում, և այդտեղ մեկուսանալ հնարավոր չէ, իսկ հարևանների հետ աշխատանքներ կատարելն այդ առումով շատ ավելի հեշտ պետք է լինի և շատ ավելի արդյունավետ կարող է լինել»,-շեշտել է Հայաստանի նախագահը։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը պաշտոնական այցով Վրաստանում էր նոյեմբերի 19-ից 20-ը։ Նա Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի, խորհրդարանի ղեկավար Շալվա Պապուաշվիլիի և վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցից վերադառնալիս՝ նախագահ Խաչատուրյանը կանգառ է կատարել Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրում, ծանոթացել է իրականացվող աշխատանքներին, շփումներ ունեցել տեղի բնակիչների հետ։

Президент Республики Армения считает важным формирование атмосферы доверия для необратимости мира с Азербайджаном
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян считает, что формирование атмосферы взаимного доверия между двумя странами и народами крайне важно для окончательного мира между Арменией и Азербайджаном. Президент считает это вопросом времени.
Как сообщает Арменпресс, президент выразил такое мнение в интервью журналистам в посёлке Киранц Тавушской области РА, отвечая на вопрос о том, на каком этапе должны находиться Армения и Азербайджан, чтобы мирный процесс между двумя странами стал необратимым фактом.
«Мир наступит тогда, когда будет восстановлено взаимное доверие между двумя странами и народами; это вопрос времени. Мы, как политические лидеры, должны действительно обеспечить политический процесс и правовые формулировки для достижения такой ситуации», — отметил Ваагн Хачатурян.
По его словам, двусторонний правовой процесс уже сформирован, поскольку обе страны признали территориальную целостность и суверенитет друг друга, и окончательным завершением этого процесса станет тот момент, когда граждане и народы двух стран смогут преодолеть существующие внутри них трудности.
«Никто не может сказать, когда это произойдёт. Конечно, хотелось бы, чтобы это произошло как можно скорее, но власти двух стран должны просто создать благоприятные условия, как можно больше возможностей для контактов и не бояться, что в одной стране могут быть недовольные. Я допускаю, что есть большая вероятность, что это станет реальностью», — подчеркнул президент РА.
По словам Хачатуряна, проблемы, существующие сегодня на мировом уровне, одинаковы для всех стран, и решение этих проблем требует совместных усилий.
«Это может касаться климата, мира, технологических изменений, происходящих в мире, искусственного интеллекта и т. д. – всё это требует коллективной работы. Все это принимают, и изолироваться здесь невозможно, а работать с соседями в этом плане должно быть гораздо проще и эффективнее», – подчеркнул президент Армении.
Президент Армении Ваагн Хачатурян находился с официальным визитом в Грузии с 19 по 20 ноября. В Тбилиси он встретился с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили, председателем парламента Шалвой Папуашвили и премьер-министром Ираклием Кобахидзе. По возвращении из Грузии президент Хачатурян остановился в посёлке Киранц Тавушской области, где ознакомился с ходом работ и побеседовал с местными жителями.