Վրաստանը Բրյուսելում նախատեսված հանդիպման չեղարկումից հետո ԵՄ-ին մեղադրել է բանակցությունների ձախողման համար
Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության ձևաչափով հանդիպման՝ անհիմն պատճառով հետաձգումը տպավորություն է ստեղծում, թե Բրյուսելը չունի Թբիլիսիի փաստարկված դիրքորոշումը լսելու անկեղծ ցանկության, ասվում է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից:
2025 թվականի նոյեմբերի 21-ին Բրյուսելում նախատեսված հանդիպումը Եվրամիության որոշմամբ հետաձգվել է դրա անցկացումից ընդամենը մի քանի օր առաջ։ Արտաքին գործերի նախարարությունում նշել են, որ վրացական կողմը միջոցառումը դիտարկում էր որպես հնարավորություն՝ ԵՄ-ի հետ քննարկելու այն հարցերը, որոնց վերաբերյալ հաճախ է  քննադատություն հնչում Բրյուսելի կողմից։
Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ վրացական կողմը կատարել է զգալի նախապատրաստական ​​աշխատանք՝ օրակարգի հարցերի վերաբերյալ ԵՄ-ին ամբողջական և ժամանակին տեղեկատվություն տրամադրելու համար։ Հաշվի առնելով այդ պահանջները՝ պատվիրակության կազմի մեջ էին մտել համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Ըստ հաղորդագրության՝ վրացական կողմը հանձնառու է կառուցողական մոտեցմանը և կարծում է, որ գործընկերների հետ հարաբերություններում երկխոսությունն այլընտրանք չունի:
Վրաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները զգալիորեն վատթարացել են 2024 թվականի հոկտեմբերին Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո. հաղթանակից հետո իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հայտարարեց մինչև 2028 թվականը Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ բանակցությունները կասեցնելու մասին:

Грузия обвиняет ЕС в провале переговоров после отмены встречи в Брюсселе
Перенос встречи в формате диалога по правам человека по необоснованным причинам создает впечатление, что Брюссель не желает искренне выслушивать аргументированную позицию Тбилиси, говорится в заявлении МИД Грузии. Об этом Арменпресс сообщает со ссылкой на грузинскую службу агентства «Спутник».
Встреча, запланированная на 21 ноября 2025 года в Брюсселе, была перенесена решением Евросоюза всего за несколько дней до ее проведения. В МИД отметили, что грузинская сторона рассматривала это мероприятие как возможность обсудить с ЕС вопросы, которые часто подвергаются критике со стороны Брюсселя.
В ведомстве подчеркнули, что грузинская сторона провела значительную подготовительную работу для предоставления ЕС полной и своевременной информации по вопросам повестки дня. С учетом этих требований в состав делегации были включены представители соответствующих ведомств.
В сообщении отмечается, что грузинская сторона настроена на конструктивный подход и считает диалог в отношениях с партнерами безальтернативным.
Отношения Грузии с Евросоюзом существенно ухудшились после состоявшихся в Грузии в октябре 2024 года парламентских выборов: после победы правящая партия «Грузинская мечта» объявила о приостановке переговоров о вступлении в Евросоюз до 2028 года.