Ֆինլանդիայի նախագահը կարծում է, որ Թրամփը պետք է մեծացնի ճնշումը Պուտինի վրա
ԱՄՆ-ն պետք է մեծացնի ճնշումը Ռուսաստանի վրա Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար, հայտարարել է Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը։ Նա նաև նշել է, որ եվրոպական երկրները պետք է վաղ թե ուշ ուղիղ բանակցություններ վարեն Ռուսաստանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է POLITICO-ի եվրոպական հրատարակությանը տված հարցազրույցում։
«Երբ գա պահը ուղիղ բանակցությունների համար, իսկ այն վաղ թե ուշ գալու է, ապա դա պետք է համակարգվի», - ասել է Ստուբը։
Այսպես է քաղաքական գործիչը պատասխանել է այն հարցին, թե արդյոք Եվրոպան պետք է փորձի փոխգործակցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Ստուբը նաև նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ փորձել է օգտագործել «մտրակի և քաղցրաբլիթի» քաղաքականությունը, և հիմա ժամանակն է մեծացնելու ճնշումը Մոսկվայի վրա։
«Նա (Թրամփը) Ալյասկայում և Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ օգտագործեց քաղցրաբլիթի քաղաքականությունը, բայց երբ հասկացավ, որ ռուսները տեղից չեն շարժվելու և հետաքրքրված չեն խաղաղությամբ, նա անցավ մտրակին։ Այժմ մենք մտրակի ռեժիմի մեջ ենք։ Հաջորդ քայլը պետք է լինեն պատժամիջոցները, Սենատում պատժամիջոցների փաթեթը», - ասել է Ֆինլանդիայի նախագահը՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ-ում քննարկվող օրինագիծը Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ դեմ չէ ԱՄՆ-ում մշակվող օրինագծին, որով նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի հետ բիզնես վարող երկրների նկատմամբ։

Президент Финляндии считает, что Трампу следует усилить давление на Путина
Президент Финляндии Александр Стубб заявил, что США должны усилить давление на Россию для достижения мира в Украине. Он также отметил, что европейские страны рано или поздно должны начать прямые переговоры с Россией. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью европейскому изданию POLITICO.
«Когда придёт время прямых переговоров, а оно рано или поздно придёт, их следует скоординировать», — сказал Стубб.
Так политик ответил на вопрос, стоит ли Европе пытаться взаимодействовать с президентом России Владимиром Путиным.
Стубб также отметил, что президент США Дональд Трамп пытался использовать политику «кнута и пряника» в отношении Владимира Путина, и теперь пришло время усилить давление на Москву.
«Он (Трамп) использовал политику сладких пряников на Аляске и во время телефонного разговора с Путиным, но, поняв, что русские не собираются уступать и не заинтересованы в мире, перешёл к политике кнута. Сейчас мы находимся в режиме кнута. Следующим шагом должны стать санкции, пакет санкций в Сенате», — заявил президент Финляндии, имея в виду обсуждаемый в США законопроект о новых санкциях против России.
Ранее Трамп заявлял, что не против разрабатываемого в США законопроекта, который предусматривает введение санкций в отношении стран, ведущих бизнес с Россией.
По словам пресс-секретаря Кремля Дмитрия Пескова, российская сторона крайне негативно относится к этой инициативе.