ԵՄ-ն պատրաստել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագրի իրագործման նոր պլան
Եվրամիությունը պատրաստվում է ԱՄՆ-ին առաջարկել նոր պլան՝ իր առևտրային համաձայնագրի հաջորդ փուլն իրագործելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Գործակալության զրուցակիցների տվյալներով, ԵՄ-ի կողմից ԱՄՆ-ին ներկայացվող պլանը կկենտրոնանա հինգ բնագավառների վրա։
«Այդ բնագավառները ներառում են սակագները և մուտքը շուկաներ, որտեղ ԵՄ-ն ձգտում է հասնել հարկադրույքների նվազեցմանը մի շարք լրացուցիչ ապրանքների, այդ թվում՝ գինու և թունդ ոգելից խմիչքների համար», - նշում է Bloomberg-ը։
Գործակալության աղբյուրների խոսքով, պլանի համաձայն, ԵՄ-ն առաջարկում է ստեղծել տնտեսական անվտանգության հարցերով աշխատանքային խումբ, որն իր ուշադրությունը կկենտրոնացնի այնպիսի հարցերի վրա, ինչպիսիք են ներդրումների ստուգումը, արտահանման վերահսկողությունը, գնումները և խիստ կարևոր հումքի մատակարարումը։
Գործակալությունը հաղորդում է, որ ԵՄ-ի առևտրի պալատի ղեկավար Մարոշ Շևչովիչը այս ամսվա վերջին պետք է հանդիպի իր ամերիկացի գործընկերների հետ՝ պլանը քննարկելու համար։
Հուլիսի 27-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի՝ Շոտլանդիայում կայացած հանդիպմանը Բրյուսելը և Վաշինգտոնը պայմանավորվեցին առևտրային համաձայնագրի շուրջ։ Այդ պայնավորվածությունները նախատեսում էին 15-տոկոսանոց սակագներ ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների մեծ մասի, այդ թվում՝ ավտոմեքենաների վրա։

ЕС подготовил новый план реализации торгового соглашения с США
Евросоюз намерен предложить Соединенным Штатам новый план реализации следующего этапа торгового соглашения. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на информированные источники.
Источники агентства сообщили, что план, представленный ЕС Соединенным Штатам, будет сосредоточен на пяти областях.
“Эти области включают тарифы и доступ к рынкам, в которых ЕС добивается снижения ставок на ряд дополнительных товаров, включая вина и крепкие спиртные напитки”, — отмечает Bloomberg.
Согласно этому плану, ЕС предлагает создать рабочую группу по вопросам экономической безопасности, которая займется такими вопросами, как проверка инвестиций, экспортный контроль, закупки и поставки критически важного сырья.
Агентство сообщает, что глава Торговой палаты ЕС Марош Шефчович встретится с американскими коллегами в конце этого месяца для обсуждения плана.
Брюссель и Вашингтон 27 июля на встрече в Шотландии президента США Дональда Трампа с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен договорились о торговом соглашении. Соглашения предусматривают 15-процентные пошлины на большинство товаров американского экспорта, включая автомобили.