Գնումն իրականացրել է մասնավորը, կառավարության բանակցություններով ճանապարհ է բացվել. Փաշինյանը՝ ղազախական ցորենի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Ղազախստանից Ադրբեջանից տարածքով ներկրված ցորենի որակի հետ կապված քննարկումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը թեմային անդրադարձավ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին:
«Ցանկացած ցորեն շուկայական ապրանք է: Կա առաջին, երկրորդ, երրորդ, չորրորդ... ութսուներորդ, իննսուներորդ տեսակի ապրանք: Դա ունի գին և լոգիստիկա: Նոր ճանապարհով X ապրանքն Ա կետից եկել, հասել է Բ կետ: Նախ այդ գնումը կառավարությունը չի իրականացրել, իրականացրել է մասնավորն իր կարիքների համար: Գնացել է շուկա, ապրանք է առել: Կառավարության բանակցությունների արդյունքում ճանապարհ է բացվել, բերել է այդ ճանապարհով: Այս ի՞նչ թեմա է՝ 6-րդ կարգի է, թե 7-րդ: Ուզում է 1260-րդ սորտի լինի, մարդը գնացել, իր փողը տվել է, դա բյուջեի փողը չէ, ապրանք է առել, պետք է բերեր դժվար ճանապարհով, բերել է ուրիշ ճանապարհով: Ինչո՞ւմ է խնդիրը, ուզում եմ հասկանալ»,-զարմանք հայտնեց Փաշինյանը:
Ղազախական ցորենով բեռնված գնացքը Հայաստան է ժամանել նոյեմբերի 8-ին՝ անցնելով Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։ Գնացքը տեղափոխել է շուրջ 1000 տոննա ցորեն։ Ղազախստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ուղարկված ցորենը 4-րդ կարգի է։
Դրանից առաջ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով՝ գնացքով, Հայաստան էր տեղափոխվել նաև ՌԴ-ից ձեռք բերված ցորենը՝ կրկին շուրջ 1000 տոննա։
Ղազախստանից և Ռուսաստանից ցորենի ներկրմանը նախորդել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունն այն մասին, որ Ադրբեջանը հանել է բոլոր սահմանափակումները իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին հայտարարել է, որ Հայաստանն է հանել բոլոր սահմանափակումները իր տարածքով դեպի Ադրբեջան բեռների տարանցման համար

Закупка была осуществлена частным сектором, путь был открыт благодаря переговорам правительства: Пашинян о казахстанской пшенице
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся обсуждения качества пшеницы, которая была импортирована из Казахстана через территорию Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян затронул эту тему в ходе правительственного часа в НС.
«Любая пшеница — это рыночный продукт. Существует первый, второй, третий, четвёртый... восьмидесятый, девяностой класс. У неё есть цена и логистика. Продукт X пришёл из пункта А по новому маршруту и попал в пункт Б. Во-первых, государство не закупало эту пшеницу, её закупил частный сектор для своих нужд. Он пошел на рынок, купил продукт. В результате переговоров с правительством открылся путь, и её привезли по этому пути. Что это за тема, 6-й класс или 7-й? Да хоть 1260-й класс! Человек пошёл, дал свои деньги, это не бюджетные деньги, он купил продукт, он должен был везти свой этот товар сложным путём, но он привёз его другим путём. В чём проблема? Я хочу понять», — выразил удивление Пашинян.
8 ноября в Армению прибыл поезд с казахстанской пшеницей, проследовав через Казахстан, Россию, Азербайджан и Грузию. Были привезено около 1000 тонн пшеницы. Министерство сельского хозяйства Казахстана сообщило, что пшеница, отправленная в Армению через Азербайджан, была 4-го класса.
До этого в Армению также по железной дороге через Азербайджан и Грузию была доставлена пшеница, закупленная в Российской Федерации, также объёмом около 1000 тонн.
Импорту пшеницы из Казахстана и России предшествовало заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Азербайджан снял все ограничения на транзит грузов через свою территорию в Армению. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что Армения сняла все ограничения на транзит грузов через свою территорию в Азербайджан.