Մադուրոն հաստատել է Վենեսուելայի համալիր պաշտպանության մասին օրենքը
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն ստորագրել է խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքն Ազգի համալիր պաշտպանության հրամանատարության մասին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Օրենքը սահմանում է երկրի սահմանադրությանը համապատասխան համալիր պաշտպանության հրամանատարության ստեղծում ազգային մակարդակով, յուրաքանչյուր նահանգի մակարդակով և հանրապետության 335 մունիցիպալիտետների մակարդակով», - հայտնել է Մադուրոն Venezolana de Televisión հեռուստաալիքի եթերում:
Բոլոր մակարդակների հրամանատարության առջև «խնդիր է դրված Ազգային բոլիվարյան զինված ուժերը պատրաստել գործողությունների ցանկացած պայմաններում», - նշել է նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ օրենքի ստորագրումից հետո պետք է կազմավորվեն և աշխատանքի անցնեն համալիր պաշտպանության հրամանատարությունները երկրի ամբողջ տարածքում:
Պաշտպանական դոկտրինի զարգացման ընթացքում ձևավորվել է համալիր պաշտպանության հայեցակարգը, որն ուղղված է խաղաղության պահպանմանը, ազգի համակողմանի զարգացմանը և ընդգրկում է հանրապետության պայքարի տարբեր ձևեր, պարզաբանել է պետության ղեկավարը: Նա ընդգծել է, որ Վենեսուելայի ժողովուրդը «պետք է ընդունի համալիր պաշտպանության հայեցակարգը՝ երաշխավորելու իր սահմանադրական իրավունքները»:
Վենեսուելայի նախագահը բազմիցս հայտարարել է, որ երկիրը ենթարկվում է վերջին 100 տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգների կողմից ներխուժման ամենալուրջ սպառնալիքին: Վաշինգտոնը Վենեսուելայի իշխանություններին մեղադրում է թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ ոչ բավարար ակտիվ պայքարի համար: ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը Կարիբյան ծովում տեղակայել են ութ նավ, մեկ ատոմային սուզանավ, ավելի քան 16 000 զինծառայող և միջազգային ջրերում ոչնչացնում են արագընթաց նավակները՝ տախտակամածին գտնվող մարդկանցով՝ նրանց մեղադրելով Վենեսուելայից թմրանյութերի մաքսանենգության համար։
The New York Times թերթի տվյալներով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կենտրոնական հետախուզական վարչությանը թույլատրել է գաղտնի գործողություններ անցկացնել Վենեսուելայում: Ամերիկյան զանգվածային լրատվամիջոցները բազմիցս հաղորդել են, որ ԱՄՆ-ն մոտ ժամանակներս կարող է սկսել հարվածներ հասցնել Վենեսուելայում թմրակարտելների օբյեկտներին: Սակայն հոկտեմբերի 31-ին Թրամփը հայտարարել է, որ չի քննարկում Վենեսուելայի տարածքին հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը:

Мадуро утвердил закон о комплексной обороне Венесуэлы
Президент Венесуэлы Николас Мадуро подписал принятый парламентом закон о командовании комплексной обороны нации. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
“Закон устанавливает создание в соответствии с конституцией страны командования комплексной обороны на национальном уровне, на уровне каждого штата и 335 муниципалитетов республики”, — заявил Мадуро в эфире телеканала Venezolana de Televisión.
Командования всех уровней имеют задачу “подготовки Национальных боливарианских вооруженных сил к действиям в любых условиях”, — сказал президент.
Он подчеркнул, что после подписания закона объединенные командования обороны должны быть сформированы и введены в действие по всей стране.
В ходе разработки оборонной доктрины была сформирована концепция объединенной обороны, которая направлена на поддержание мира, всестороннее развитие страны и включает в себя различные формы борьбы республики, пояснил глава государства. Он подчеркнул, что венесуэльский народ “должен принять концепцию комплексной обороны, чтобы гарантировать свои конституционные права”.
Президент Венесуэлы неоднократно заявлял, что страна столкнулась с самой серьёзной угрозой вторжения со стороны Соединённых Штатов за последние 100 лет. Вашингтон обвиняет власти Венесуэлы в недостаточной активности в борьбе с наркотрафиком. ВМС США разместили в Карибском море восемь кораблей, одну атомную подводную лодку и более 16 000 военнослужащих, а также уничтожают катера в международных водах с людьми на борту, обвиняя их в контрабанде наркотиков из Венесуэлы.
Как сообщает The New York Times, президент США Дональд Трамп уполномочил Центральное разведывательное управление проводить тайные операции в Венесуэле. Американские СМИ неоднократно сообщали о том, что Соединённые Штаты могут вскоре начать наносить удары по наркокартелям в Венесуэле. Однако 31 октября Трамп заявил, что не рассматривает возможность нанесения ударов по территории Венесуэлы.