«Արմսաթ-1» արբանյակի վերաբերյալ քրեական վարույթը կարճվել է. հանցանք չի հայտնաբերվել
Տիեզերք ուղարկված հայկական առաջին «Արմսաթ-1» արբանյակի և ընդունիչ կայանի ձեռք բերման վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթը կարճվել է՝ հանցանքի բացակայության հիմքով:
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
2024 թվականի նոյեմբերին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ «Արմսաթ-1» արբանյակի վերաբերյալ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, գործը քննում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Հայաստանի «Արմսաթ-1» արբանյակը տիեզերք էր ուղարկվել 2022 թվականի մայիսին։ Դա տեղի էր ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» բաժնետիրական ընկերության և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում: 2025 թվականի նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնել է, որ «Արմսաթ-1»-ը, ավարտում է իր առաքելությունը և մտնում ուղեծրից անկման (ապօրբիտացման) փուլ։
Նախարարը նշել էր, որ 3.5 տարիների ընթացքում «Արմսաթ-1» արբանյակի միջոցով ստացվել են Հայաստանի տարածաշրջանային բազմաթիվ տիեզերանկարներ՝ հնարավորություն տալով դրանք օգտագործել ինչպես գիտական, այնպես էլ համակարգային նշանակությամբ: «Արմսաթ-1» արբանյակի առաքելության առանցքային հաջորդ ձեռքբերումն այն է, որ այս ծրագրի շրջանակներում հնարավորություն է ընձեռվել վերապատրաստել մասնագետների և ձևավորել մասնագիտական խմբի այնպիսի կարողություններ, որոնց օգնությամբ հնարավոր կլինի կյանքի կոչել հաջորդող ծրագրերի նախագծումը, իրականացումը, արբանյակի կառավարումը, տվյալների ստացումն ու մշակումը:
Մխիթար Հայրապետյանը հավելել էր, որ «Արմսաթ-1»-ի առաքելության ընթացքում ստացված փորձը և ձեռք բերված տվյալներն արդեն իսկ օգտագործվում են նոր սերնդի երկրադիտարկման և հաղորդակցության արբանյակների նախագծման աշխատանքներում։

The criminal case initiated regarding possible financial irregularities in Armenia’s first satellite project, Armsat-1, and its ground receiving station, has been dropped, as no wrongdoing was established, the Prosecutor-General’s Office told Armenpress.
The criminal investigation into possible misuse of funds was launched in 2024. No details were available. The Anti-Corruption Committee was tasked with the probe.
ArmSat-1 was carried into space by a SpaceX rocket from Cape Canaveral Air Force Station in Florida, U.S., in 2022.
The Earth observation satellite entered the scheduled deorbit phase on November 8 this year, marking the completion of the project.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said in a statement that over the course of 3.5 years, Armsat-1 has provided numerous regional satellite images of Armenia, enabling their use for both scientific and operational purposes. He added that a key achievement of the Armsat-1 mission is that the program allowed for the retraining of specialists and the development of a professional team with the capabilities necessary to design, implement, operate satellites, and process the data for future projects.
Mkhitar Hayrapetyan also noted that the experience gained and the data obtained during the Armsat-1 mission are already being used in the design of next-generation Earth observation and communication satellites.