Չորս նոր գիրք, թատերական ընթերցում, համերգային ծրագիր. կանցկացվի Francofest գրքի փառատոնն ու «Գոնկուր»-ի հայաստանյան փուլը
Ֆրանսալեզու գրականությունն ավելի մոտ հայ ընթերցասերներին․ նոյեմբերի 15-ին Երևանում անցկացվելու է արդեն սպասված Francofest 2025 միջազգային գրքի փառատոնը և հեղինակավոր միջազգային գրական մրցույթի՝ «Գոնկուր»-ի, ազգային հայաստանյան փուլը։ Հայաստանը պաշտոնապես միացել է «Գոնկուր»-ի միջազգային ընտրությանը՝ դառնալով այն իրականացնող 39-րդ երկիրը։ «Գոնկուր»-ը Ֆրանսիայի ամենահեղինակավոր գրական մրցույթն է, որը 1903 թվականից ամեն տարի շնորհվում է ֆրանսերենով գրված լավագույն արձակ ստեղծագործությանը։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության մշակութային կցորդ, Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Դավիդ Տյուրսը կարևոր իրադարձություն համարեց Հայաստանի՝ «Գոնկուր»-ի միջազգային ընտրությանը միանալը։
««Գոնկուր»-ը Ֆրանսիայի գրական աշխարհի ամենահեղինակավոր մրցույթն է։ Այնքան տարածում է գտել, որ տարբեր երկրներում անցկացվում է ազգային «Գոնկուր»։ Նախորդ տարվանից սերտ համագործակցության արդյունքում այս գործընթացին միացել է նաև Հայաստանը՝ կատարելով իր ազգային ընտրությունը։ Սկզբունքը բոլոր երկրներում նույնն է, ֆրանկոֆոն ուսանողներից բաղկացած ժյուրին ընթերցում է «Գոնկուր» ակադեմիայի կողմից առանձնացված 8 գիրք, որից ընտրվում է հաղթողը»,-ասաց Դավիդ Տյուրսը։
Ընթացիկ տարվա մարտին հայտնի էր դարձել «Գոնկուր» Հայաստանի հաղթող ստեղծագործությունը, այն է Գաել Ֆայի «Ժակարանդա» վեպն է, որը հայերեն թարգմանությամբ ներկայացվելու է հայ ընթերցասերներին Francofest 2025 միջազգային գրքի փառատոնի շրջանակում։ Newmag հրատարակչության հիմնադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյան նշեց, որ փառատոնին ներկայացվելու է ևս 3 բեսթսելլեր։
«Ներկայացնելու ենք Նիկոլա Մատյոյի «Եվ զավակներն էլ իրենցից հետո» ստեղծագործությունը, որը 90-ականների մասին է և արժանացել է «Գոնկուր» մրցանակի։ Ասեմ, որ այս տարի Հայաստան է ժամանում ֆրանսիացի գրող, փիլիսոփա Պասկալ Բրուկները, որը ներկա կլինի իր՝ «Իմ փոքրիկ ամուսինը» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսին։ Եվ, իհարկե, քանի որ սա ֆրանկոֆոն գրականության փառատոն է, հետևաբար հեղինակները ոչ միայն Ֆրանսիայից են, այլև ֆրանկոֆոն աշխարհից։ Ըստ այդմ, 4-րդ գիրքը շվերյցարացի գրող Ժոել Դիկերի «Բալթիմորների գիրքը» վեպն է, որը մեգաբեսթսելլեր է եղել ամբողջ աշխարհում»,-ասաց Արտակ Ալեքսանյանը։
Նա ուրախությամբ նշեց, որ Francofest-ի բոլոր գրքերը, որոնք նախորդ տարիներին ներկայացվել են, Հայաստանում ոչ միայն դարձել են բեսթսելլեր, այլև իրենք ստիպված են եղել վերահրատարակել։
Անդրադառնալով «Գոնկուր»-ին Հայաստանի մասնակցությանը՝ Արտակ Ալեքսանյանը նշեց, որ այն կարևոր է մի քանի մակարդակում։ Նախ` ընթերցողների համար, որոնք հնարավորություն են ունենում տեսնել արդեն մրցանակ ստացած հետաքրքիր, որակյալ, նոր ստեղծագործություններ։ Հայ գրողները կարող են տեսնել, թե ինչ նոր բովանդակություն են ստեղծվում ֆրանկոֆոն աշխարհում։ Հաջորդ մակարդակն արդեն ինդուստրիան է։ Արտակ Ալեքսանյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս հարթությունում ևս դրական տեղաշարժ կլինի։
Սպասվող միջոցառման շրջանակում նախատեսված են նաև պանելային քննարկումներ, թատերական ընթերցում և համերգ: Թատերական քննարկումը կվարի ռեժիսոր Հրաչ Քեշիշյանը՝ դերասանների մասնակցությամբ, որից հետո կլինի ընթերցում՝ Ամելի Նոտոմբի «Կապույտ մորուքը»-ը: Մյուս պանելային քննարկման թեման է «Նոր կրթությունը Հայաստանում և Ֆրանսիայում»:

Четыре новые книги, художественное чтение, концертная программа: состоится книжный фестиваль Francofest и армянский этап премии “Гонкур”
Французскую литературу сделать ближе армянскому читателю. 15 ноября в Ереване пройдёт долгожданный Международный книжный фестиваль Francofest -2025 и национальный армянский этап престижного международного литературного премии “Гонкур”. Армения официально присоединилась к международному Гонкуровскому отбору, став 39-й страной, где он проводится. Гонкур — самый престижный литературный конкурс во Франции, который с 1903 года присуждает свою премию за лучшее прозаическое произведение на французском языке.
На пресс-конференции в пресс-центре “Арменпресс” атташе по культуре посольства Франции в Армении, исполнительный директор Французского института Армении Давид Турс назвал участие Армении в международном Гонкуровском отборе важным событием.
“Гонкур” — самый престижный конкурс во франкоязычном литературном мире. Он стал настолько популярным, что национальные Гонкуры проводятся в разных странах. В результате тесного сотрудничества с прошлого года к этому процессу присоединилась и Армения, проведя свой национальный отбор. Принцип одинаков во всех странах: жюри, состоящее из франкоговорящих студентов, читает 8 книг, отобранных Гонкуровской академией, из которых выбирается победитель”, — рассказал Дэвид Турс.
В марте этого года стало известно произведение-победитель конкурса “Гонкур” в Армении — роман Гаэля Фая “Джакаранда”, который будет представлен армянским читателям в армянском переводе в рамках международного книжного фестиваля Francofest 2025. Артак Алексанян, директор-основатель издательства Newmag, отметил, что на фестивале будут представлены ещё 3 бестселлера.
“Мы представим произведение Николя Матье “И дети после них”, действие которого разворачивается в 90-х годах и которое было удостоено Гонкуровской премии. Стоит отметить, что в этом году в Армению приезжает французский писатель и философ Паскаль Брукнер, который будет присутствовать на презентации армянского перевода своей книги “Мой маленький муж”. И, конечно же, поскольку это франкофонный литературный фестиваль, авторы будут не только из Франции, но и из франкофонного мира. Соответственно, четвёртая книга – это роман швейцарского писателя Жоэля Дикера “Балтиморская книга”, ставший мегабестселлером во всём мире”, – сказал Артак Алексанян.
Он с радостью отметил, что все книги, представленные на Франкофесте в предыдущие годы, не только стали бестселлерами в Армении, но и были переизданы.
Кстати, говоря об участии Армении в присуждении Гонкуровской премии, Артак Алексанян отметил, что оно важно по нескольким причинам. Во-первых, для читателей, которые смогут увидеть интересные, качественные, новые произведения, уже отмеченные наградами. Армянские писатели смогут увидеть, какой новый контент создаётся во франкоязычном мире. Следующий уровень — это индустрия. Артак Алексанян выразил уверенность, что и в этой сфере будут позитивные сдвиги.
В рамках предстоящего мероприятия также пройдут панельные дискуссии, художественное чтение и концерт. Обсуждение проведёт режиссёр Грач Кешишян с участием актёров, после чего состоится чтение “Синей бороды” Амели Нотомб. Тема другой панельной дискуссии — “Новое образование в Армении и Франции”.