Մահացել է հայազգի ԱՄՆ բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյա Փոլ Իգնեշիուսը
Վաշինգտոնում 104 տարեկանում մահացել է հայազգի ԱՄՆ պետական գործիչ, ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նախկին քարտուղար և Վիետնամի պատերազմի տարիներին բարձր պաշտոններ զբաղեցրած Փոլ Ռոբերտ Իգնեշիուսը (Պողոս Իգնատոսյան)։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է The New York Times-ը։
Իգնեշիուսը ԱՄՆ պատմության մեջ հանդիսանում է ամենաբարձր ռազմական և պետական պաշտոններ զբաղեցրած հայազգի գործիչներից մեկը։ 1967-1969 թթ. նա ղեկավարել է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը՝ նախագահ Լինդոն Ջոնսոնի վարչակազմում, մինչ այդ զբաղեցրել է պաշտպանության նախարարի օգնականի պաշտոնը՝ վերահսկելով Վիետնամի պատերազմին ուղղված մատակարարումները։
1960-ականների վերջին Իգնեշիուսը կարճ, բայց բարդ շրջան է անցել որպես The Washington Post-ի նախագահ՝ Պենտագոնի փաստաթղթերի (Pentagon Papers) աղմկահարույց գործի ընթացքում։
Փոլ Իգնեշիուսը ծնվել է 1920 թ. նոյեմբերի 11-ին Կալիֆոռնիայի Գլենդել քաղաքում՝ հայ ներգաղթյալների ընտանիքում։ Նրա երկարամյա ծառայությունը ամերիկյան պետական համակարգում բարձր է գնահատվել, իսկ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ամենամեծ և կարևորագույն կործանիչներից մեկը՝ USS Paul Ignatius (DDG-117)-ը, կրում է նրա անունը։

Умер бывший высокопоставленный чиновник США армянского происхождения Пол Игнатиус
Пол Роберт Игнатиус (Погос Игнатосян), американский государственный деятель армянского происхождения, бывший министр ВМС США и высокопоставленный чиновник во время войны во Вьетнаме, скончался в Вашингтоне в возрасте 104 лет.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила The New York Times.
Игнатиус — один из самых высокопоставленных военных и государственных чиновников армянского происхождения в истории США. С 1967 по 1969 год он командовал Военно-морскими силами США при президенте Линдоне Джонсоне, а до этого занимал пост заместителя министра обороны, курируя снабжение войск во время войны во Вьетнаме.
В конце 1960-х годов Игнатиус недолго, но в сложный период, занимал пост президента The Washington Post во время печально известного скандала с документами Пентагона (Pentagon Papers).
Пол Игнатиус родился 11 ноября 1920 года в Глендейле, штат Калифорния, в семье армянских иммигрантов. Его долгая служба на американской государственной службе была высоко оценена, и один из крупнейших и важнейших эсминцев ВМС США, USS Paul Ignatius (DDG-117), назван в его честь.