Դատարանը մերժել է Վահան Քերոբյանին կալանավորելու միջնորդությունը
Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանին կալանավորելու միջնորդությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Քերոբյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
Նա նշել է, որ նույն որոշումը կայացվել է նաև նույն քրեական գործով անցնող ևս մի տասնյակից ավելի անձանց վերաբերյալ։
«Բնականաբար, մեղադրանքը չեմ ընդունում»,-գրել է Քերոբյանը։
Ավելի վաղ, Քերոբյանին կալանավորելու միջնորդությունը ներկայացվել էր դատարան՝ Երևան համայնքին պատկանող շուրջ 73.8 հա հողատարածքների ապօրինի դուրսբերման, հափշտակության և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման դեպքերի վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում։
Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ գործով ձերբակալվել է 9 անձ, որոնց նկատմամբ ներկայացվել է կալանքի միջնորդություն։ ՔԿ տվյալներով՝ վարույթը վերաբերում է 2008-2014 թթ. գործած կոռուպցիոն սխեմային, երբ կեղծ փաստաթղթերի միջոցով Երևանի համայնքային hողատարածքներ ապօրինի դուրս են բերվել գույքային ֆոնդից և օգտագործվել խարդախությամբ վարկեր ստանալու ու փողերի լվացման նպատակով։
Խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել են քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, էլեկտրոնային կրիչներ և այլ ապացույցներ։ Ընդհանուր առմամբ 12 անձի նկատմամբ կայացվել է ձերբակալման որոշում, որոնցից 9-ը այժմ ձերբակալված են։ Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է։

Суд отклонил ходатайство о заключении Ваана Керобяна под стражу
Антикоррупционный суд отклонил ходатайство о заключении под стражу бывшего министра экономики Ваана Керобяна.
Как сообщает Арменпресс, Керобян написал об этом на своей странице в Facebook. Он отметил, что аналогичное решение было принято в отношении более десятка других фигурантов того же уголовного дела.
«Естественно, я не признаю обвинение», — написал Керобян.
Ранее в рамках уголовного дела по факту отчуждения около 73,8 гектара земельного участка, принадлежащего общине Ереван, и отмывания денег в особо крупном размере в суд подано ходатайство об избрании меры пресечения в отношении бывшего министра экономики Ваана Керобяна в виде заключения под стражу.
По сообщению Следственного комитета Армении, в рамках дела арестованы 9 человек, в отношении которых подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу. Уголовное дело возбуждено по факту коррупционной схемы  ​​2008–2014 г.г., в которой из фонда имущества общины с использованием поддельных документов были незаконно выведены крупные земельные участки в общине Ереван, которые использовались для мошеннического получения кредитов и отмывания денег.
В ходе обысков были обнаружены документы и другие доказательства, имеющие отношение к уголовному делу. Было принято решение о задержании 12 человек, задержаны 7 из них, включая бывшего министра экономики Республики Армения Ваана Керобяна. Продолжается предварительное следствие.