ՀՀ-ն շարունակում է ներդրումներ իրականացնել երիտասարդների կարողությունների ամրապնդման և թվային հմտությունների զարգացման ուղղությամբ. ԱԳ փոխնախարար
ՀՀ-ն շարունակում է ներդրումներ իրականացնել երիտասարդների կարողությունների ամրապնդման և թվային հմտությունների զարգացման  ուղղությամբ. ԱԳ փոխնախարար
Դոհայում կայացած Սոցիալական զարգացման երկրորդ համաշխարհային գագաթաժողովի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել «Կոպենհագենի սոցիալական զարգացման հռչակագրի և դրա գործողությունների ծրագրի պարտավորությունների կատարման գործում առաջընթացի գնահատում և բացթողումների ու մարտահրավերների լուծում, ինչպես նաև Կայուն զարգացման 2030թ. օրակարգի իրականացման խթանում» խորագրով բարձր մակարդակի կլոր սեղան քննարկմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ իր խոսքում Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է 1995թ. Կոպենհագենում կայացած Սոցիալական զարգացման համաշխարհային գագաթաժողովին, որը հիմք է հանդիսացել աղքատության վերացման, լիարժեք զբաղվածության ապահովման և սոցիալական ինտեգրման խթանման համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում միջազգային հանրությունը նշանակալի առաջընթաց է գրանցել աղքատության նվազեցման, որակյալ, մատչելի և ներառական կրթության ու առողջապահության հասանելիության ապահովման, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանության համակարգերի ընդլայնման ուղղությամբ։
Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է, որ Հայաստանը շարունակում է ներդրումներ իրականացնել երիտասարդների կարողությունների ամրապնդման, թվային հմտությունների զարգացման և նորարարության խթանման ուղղությամբ՝ «ոչ ոքի հետևում չթողնելու» սկզբունքի իրականացումն ապահովելու նպատակով։ Նա ընդգծել է, որ խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը և օրենքի գերակայությունը սոցիալական արդարության ու կայուն զարգացման առանցքային նախադրյալներն են։
Իր ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին աջակցող միջազգային կազմակերպություններին և զարգացման գործընկերներին՝ ընդգծելով, որ միայն համատեղ ջանքերով կարելի է ապահովել արդար և ներառական անցում դեպի կայուն ապագա։

Армения инвестирует в укрепление потенциала молодежи и развитие цифровых навыков: замминистра иностранных дел
В Дохе состоялся II Всемирный саммит по социальному развитию, в котором принял участие и заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян. На круглом столе высокого уровня он выступил с речью “Оценка прогресса в выполнении обязательств Копенгагенской декларации о социальном развитии и ее Программы действий, устранение пробелов и проблем, а также содействие реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года”.
Как передает “Арменпресс”, Министерство иностранных дел Республики Армения сообщает, что в своем выступлении Ваан Костанян обратился к состоявшемуся в Копенгагене в 1995 году Всемирному саммиту по социальному развитию, который заложил основу для искоренения бедности, обеспечения полной занятости и содействия социальной интеграции.
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения отметил, что за последние десятилетия международное сообщество добилось значительного прогресса в сокращении бедности, обеспечении доступа к качественному, доступному и инклюзивному образованию и здравоохранению, а также в расширении систем социальной защиты.
Ваан Костанян информировал, что Армения продолжает инвестировать в укрепление потенциала молодёжи, развитие цифровых навыков и продвижение инноваций, чтобы обеспечить реализацию принципа “никого не оставлять позади”. Он подчеркнул, что мир, демократия, уважение прав человека и верховенство закона являются ключевыми предпосылками социальной справедливости и устойчивого развития.
Заместитель министра выразил благодарность международным организациям и партнёрам по развитию, поддерживающим Армению, подчеркнув, что только совместными усилиями можно обеспечить справедливый и инклюзивный переход к устойчивому будущему.