Վարչապետը ողջունում է ՌԴ-ի ակտիվությունը երկաթուղով Հայաստան բեռներ տեղափոխելու հարցում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դրական է գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվությունն Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան երկաթուղային բեռնափոխադրումների գործում։
«Ես ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվությունը երկաթուղու հետ կապված։ Երբ օգոստոսի 8-ից հետո հնչում էին, այդ թվում փորձագիտական կարծիքներ, որ Ռուսաստանի կամ Իրանի համար սա նեգատիվ զարգացում է, մենք ասում էինք՝ ոչ։ Այս որոշումը նպաստելու է Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերությունների զարգացմանը և խորացմանը։ Եվ երեք ամիս անց մենք արդեն ունենք կոնկրետ զարգացումներ՝ 132 վագոն (խմբ. Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը նախատեսում է մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային ճանապարհով Հայաստան արտահանել 132 վագոն ցորեն)։ Պատկերացնում ենք չէ՞ 132 վագոնն ինչքան բեռնատար է»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է նա գնահատում Ռուսաստանի ակտիվ մասնակցությունն Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղու միջոցով դեպի Հայաստան բեռների տեղափոխմանը։
Վարչապետը նշեց, որ տեղի ունեցող գործընթացները ամբողջապես համընկնում են ՀՀ կառավարության կանխատեսումների հետ։
Նոյեմբերի 6-ի վաղ առավոտյան Հայաստան էր հասել ռուսական ցորենով լցված առաջին գնացքը՝ 15 վագոն, որն անցել էր Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան 1000 տոննա ցորեն։
Առաջիկայում նախատեսվում է նաև շուրջ 1000 տոննա ղազախական ցորենով բեռնված 15 վագոնների ժամանումը Հայաստան։
Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը հայտարարել է, որ մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ պատրաստվում է Ադրբեջանով անցնող նոր երկաթուղային երթուղով Հայաստան ուղարկել ևս 132 վագոն ցորեն։ Դաշնային գերատեսչությունը նաև ուսումնասիրում է նույն երթուղով այլ տեսակի բեռների փոխադրումների հնարավորությունները։

Премьер-министр Армении приветствует активность России в вопросе перевозки грузов в Армению по железнодорожным путям
Премьер-министр Никол Пашинян положительно оценивает деятельность Российской Федерации в сфере железнодорожных грузоперевозок через территорию Азербайджана в Армению.
“Я приветствую активность Российской Федерации в отношении железной дороги. Когда после 8 августа звучали мнения, в том числе и экспертов, что это негативное развитие для России или Ирана, мы говорили “нет”. Это решение будет способствовать развитию и углублению армяно-российских отношений. И спустя три месяца у нас уже есть конкретные результаты: 132 вагона (ред. Министерство транспорта России заявило, что Россия планирует экспортировать в Армению 132 вагона зерна по железной дороге через территорию Азербайджана к концу января 2026 года). Представляете, сколько это грузовиков, 132 вагона?” — заявил премьер-министр Никол Пашинян на брифинге с журналистами, отвечая на вопрос “Арменпресс”, как он оценивает активное участие России в перевозке грузов по железной дороге через территорию Азербайджана в Армению.
Премьер-министр отметил, что происходящие процессы полностью совпадают с прогнозами правительства Армении.
Ранним утром 6 ноября в Армению прибыл первый состав с российским зерном – 15 вагонов, проследовавших через территорию Азербайджана и Грузии. Всего в Армению было доставлено более 1000 тонн зерна.
В ближайшее время ожидается прибытие в Армению 15 вагонов с около 1000 тонн казахстанского зерна.
Министерство транспорта РФ объявило, что до конца января 2026 года по этому маршруту планируется отправить еще 132 вагона с пшеницей. Также прорабатываются поставки и других категорий грузов по этому же маршруту.