ՀԱՄԱՍ-ը Իսրայելին կփոխանցի ևս մեկ պատանդի դի
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական ստորաբաժանման՝ «Ալ-Քասամ»-ի բրիգադների ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ նոյեմբերի 5-ի երեկոյան կփոխանցեն իսրայելցի ևս մեկ պատանդի դի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է կազմակերպության տարածած հայտարարությունում:
«Փոխանակման գործարքի շրջանակներում «Ալ-Քասամ»-ի բրիգադները Գազայի ժամանակով 21:00-ին (Երևանի ժամանակով 23:00-ին) կհանձնեն իսրայելցի ևս մեկ պատանդի մարմինը, որը հայտնաբերվել էր Գազա քաղաքի Աշ-Շուջայա արևելյան շրջանում»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Նոյեմբերի 5-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակից լրագրողներին հայտնել էին, որ իսրայելցի դատաբժշկական փորձագետները նույնականացրել են ևս մեկ պատանդի մարմինը, որը ՀԱՄԱՍ-ը վերադարձրել էր Իսրայելի հետ համաձայնագրի շրջանակներում։ Այսպիսով, պաղեստինցիներն արդեն վերադարձրել են 28 պատանդներից 21-ի դիերը։
Գազայի հատվածում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հրադադարի մասին համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 10-ին։ Դրա շրջանակում պաղեստինյան կողմն ազատ է արձակել 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից պահվող 20 պատանդների: Ի պատասխան՝ Իսրայելը բանտերից ազատել է շուրջ երկու հազար պաղեստինցիների, այդ թվում՝ ցմահ ազատազրկման դատապարտված ահաբեկիչների։

ХАМАС передаст тело еще одного пленного
Бригады "Аль-Кассам" (военное крыло палестинского движения ХАМАС) заявили, что передадут в среду вечером тело еще одного погибшего израильского заложника.
"В рамках сделки по обмену бригады "Аль-Кассам" передадут вечером в 21.00 по времени Газы тело одного из израильских заложников, которое было обнаружено в районе Аш-Шуджайя на востоке городе Газа", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, говорится в заявлении военного крыла ХАМАС.
Ранее в среду журналистам в канцелярии премьера Израиля Биньямина Нетаньяху сообщили, что израильские судмедэксперты опознали тело еще одного заложника, возвращенное ХАМАС в рамках соглашения с Израилем. Таким образом, палестинцы вернули уже 21 тело из 28 удерживаемых.
Соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС в секторе Газа вступило в силу 10 октября. ХАМАС в рамках этого соглашения с Израилем освободило 20 заложников, которые удерживались в Газе с 7 октября 2023 года, таким образом, все остававшиеся в живых заложники были освобождены. Израиль в ответ выпустил из тюрем около двух тысяч палестинских заключенных, включая террористов, осужденных на пожизненные сроки. В настоящее время ХАМАС возвращает Израилю останки заложников, погибших в плену.