ՌԴ-ն սկսել է միջուկային շարժիչով թևավոր հրթիռների հաջորդ սերնդի մշակումը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է միջուկային շարժիչով թևավոր հրթիռների հաջորդ սերնդի մշակման մեկնարկի մասին. դրանց արագությունը կգերազանցի ձայնի արագությունն ավելի քան երեք անգամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Նման էներգետիկ կայանքների հիման վրա արդեն ստեղծվում է սպառազինության տեսակների նոր սերունդ։ Ավելին, սկսվել է միջուկային շարժիչով թևավոր հրթիռների հաջորդ սերնդի մշակումը։ Դրանց արագությունը ձայնի արագությունը կգերազանցի ավելի քան երեք անգամ, իսկ հեռանկարում դրանք կդառնան հիպերձայնային: Մենք վերջերս դա քննարկել ենք այս դահլիճում գտնվող մի քանի գործընկերների հետ», - ասել է Պուտինը «Բուրեվեստնիկ» և «Պոսեյդոն» հրթիռները մշակողների պարգևատրման արարողության ժամանակ։
Հոկտեմբերի 26-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել են «Բուրեվեստնիկ» թևավոր հրթիռի հաջող փորձարկման մասին: «Բուրեվեստնիկ»-ը կարող է միջուկային մարտագլխիկ կրել և, ըստ Մոսկվայի, կարող է շրջանցել պաշտպանական ցանկացած համակարգ: «Բուրեվեստնիկ»-ը երկնքում է եղել շուրջ 15 ժամ՝ անցնելով 14 000 կմ, և դա, ըստ Մոսկվայի, դրա հնարավորությունների սահմանը չէ:
«Բուրեվեստնիկ»-ի փորձարկումից օրեր անց Ռուսաստանը փորձարկել է միջուկային էներգետիկ կայանքով «Պոսեյդոն» ստորջրյա սարքը, որի մասին Պուտինն ասել էր, որ այն իր հզորությամբ գերազանցում է «Սարմատ» միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը։

РФ ведет разработку следующего поколения крылатых ракет с ядерным двигателем
Президент Российской Федерации Владимир Путин объявил о начале разработки крылатых ракет с ядерным двигателем нового поколения. Их скорость будет превышать скорость звука более чем в три раза. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщает “Интерфакс”.
“На основе подобных энергетических установок уже создаётся новое поколение типов вооружений. Больше того, началась разработка следующего поколения крылатых ракет с ядерными двигателями. Их скорость более чем втрое превысит скорость звука, а в перспективе они станут и гиперзвуковыми. Мы недавно это с некоторыми из находящихся в этом зале коллег обсуждали”, — сказал Путин на церемонии награждения разработчиков ракет “Буревестник” и “Посейдон”.
26 октября президенту России Владимиру Путину доложили об успешном испытании крылатой ракеты “Буревестник”. “Буревестник” может нести ядерную боеголовку и, по заявлению Москвы, способен преодолевать любую систему обороны. “Буревестник” находился в небе около 15 часов, преодолев 14 000 километров, и это, по данным Москвы, не предел его возможностей.
Через несколько дней после испытания “Буревестника” Россия провела испытания атомного подводного аппарата “Посейдон”, который, по словам Путина, мощнее межконтинентальной баллистической ракеты “Сармат”.