Խաղաղությունը կավելացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը. Միրզոյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի համոզմամբ՝ խաղաղությունը Հայաստանին ու Ադրբեջանին հնարավորություն կտա էականորեն ավելացնել իրենց ինքնիշխանությունը:
«Որևէ կոնֆլիկտ պարարտ հող է ստեղծում երրորդ երկրների կողմից իրենց շահերը հետապնդել այդ հակամարտության մեջ, ուժեղացնել իրենց լծակները հակամարտող կողմերի վրա»,- ասաց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը նշեց՝ չկան պետություններ, որոնք բացարձակ անկախ են, քանի որ երկրները մեկը մյուսի հետ փոխկապակցված են առևտրային և այլ կապերով, ինչը այդ պետությունների համար զարգացման կարևորագույն պայման է:
«Ռազմավարական իմաստով մենք կարողանալու ենք ամրապնդել մեր ինքնիշխանությունը, բայց մյուս կողմից այդ բազմաթիվ փոխկապակցվածությունները մեկը կարող է համարել ինքնիշխանության պակաս, բայց ես կարծում եմ, որ բոլորովին ոչ, այդպես չէ»,- ասաց Միրզոյանը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Դրանից հետո թե՛ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել են, որ երկու երկրների միջև խաղաղություն է հաստատվել։

Мир укрепит суверенитет Армении и Азербайджана: министр ИД Армении
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян убежден, что мир позволит Армении и Азербайджану значительно укрепить свой суверенитет.
“Любой конфликт создаёт благоприятную почву для того, чтобы третьи страны преследовали в нём свои интересы, укрепляли своё влияние на конфликтующие стороны”, — сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел отметил, что абсолютно независимых государств не существует, поскольку страны взаимосвязаны друг с другом посредством торговли и других связей, что является важнейшим условием развития этих государств.
“В стратегическом смысле мы сможем укрепить свой суверенитет, но, с другой стороны, эти многочисленные взаимосвязи можно рассматривать как недостаток суверенитета, но я думаю, что это совсем не так”, — сказал Мирзоян.
8 августа в столице США Вашингтоне Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение. После этого премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев заявили об установлении мира между двумя странами.