Խաղաղությունը կավելացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը. Միրզոյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի համոզմամբ՝ խաղաղությունը Հայաստանին ու Ադրբեջանին հնարավորություն կտա էականորեն ավելացնել իրենց ինքնիշխանությունը:
«Որևէ կոնֆլիկտ պարարտ հող է ստեղծում երրորդ երկրների կողմից իրենց շահերը հետապնդել այդ հակամարտության մեջ, ուժեղացնել իրենց լծակները հակամարտող կողմերի վրա»,- ասաց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը նշեց՝ չկան պետություններ, որոնք բացարձակ անկախ են, քանի որ երկրները մեկը մյուսի հետ փոխկապակցված են առևտրային և այլ կապերով, ինչը այդ պետությունների համար զարգացման կարևորագույն պայման է:
«Ռազմավարական իմաստով մենք կարողանալու ենք ամրապնդել մեր ինքնիշխանությունը, բայց մյուս կողմից այդ բազմաթիվ փոխկապակցվածությունները մեկը կարող է համարել ինքնիշխանության պակաս, բայց ես կարծում եմ, որ բոլորովին ոչ, այդպես չէ»,- ասաց Միրզոյանը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Դրանից հետո թե՛ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել են, որ երկու երկրների միջև խաղաղություն է հաստատվել։

Peace to enhance sovereignty of Armenia and Azerbaijan, says FM
Peace will enable both Armenia and Azerbaijan to significantly enhance their sovereignty, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said.
“Any conflict creates fertile ground for third countries to pursue their own interests in that conflict and to strengthen their leverage over the conflicting parties,” Mirzoyan said at the Orbeli Forum 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation conference.
The Foreign Minister added that no state is “completely independent,” as countries are interconnected through trade and other ties, which are crucial for their development.
“From a strategic standpoint, we will be able to strengthen our sovereignty. On the other hand, some may view these numerous interconnections as a lack of sovereignty, but I believe that is not the case at all,” Mirzoyan said.