Հնդկաստանի խոշորագույն նավթային կոնցեռնը կրկին նավթ է գնում Ռուսաստանից. Reuters
Հնդկաստանի Indian Oil Corp (IOC) խոշորագույն նավթային կոնցեռնը վերսկսում է ռուսական նավթի գնումները։ Ընկերությունը նավթի հինգ խմբաքանակ է գնել (որոնք կմատակարարվեն դեկտեմբերին) պատժամիջոցների տակ չհայտնված մատակարարներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով առևտրի ոլորտում իր աղբյուրներին:
Ընդհանուր առմամբ, խոսքը 3,5 միլիոն բարել ռուսական ESPO տեսակի նավթ գնելու մասին է։ Ինչպես նշում է գործակալությունը, սա նշանակում է, որ ընկերությունը վերսկսում է գնումները, չնայած Հնդկաստանի վրա ուժեղացող ճնշմանն ԱՄՆ-ի կողմից, որը պահանջում է դադարեցնել ՌԴ-ից նավթի ներմուծումը։
IOC-ի ֆինանսական տնօրեն Անուջ Ջայնն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կոնցեռնը կշարունակի ռուսական նավթ գնել, եթե մատակարարումները չխախտեն միջազգային պատժամիջոցները, հիշեցնում է Reuters-ը։
ԱՄՆ-ն հոկտեմբերի 22-ին նոր պատժամիջոցներ սահմանեց ՌԴ-ի դեմ՝ այդ քայլը բացատրելով «Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում Մոսկվայի սանձազերծած պատերազմին վերջ դնելու լուրջ շահագրգռվածության բացակայությամբ»։ Սև ցուցակում ներառվել են Ռուսաստանի երկու խոշորագույն նավթային ընկերությունները՝ «Ռոսնեֆտ»-ը և «Լուկօյլ»-ը, ինչպես նաև Ռուսաստանի տարածքում գտնվող դրանց դուստր ընկերությունները։ Խախտումների համար նախատեսված է կիրառել «քաղաքացիական-իրավական կամ քրեական պատժամիջոցների կիրառում ԱՄՆ-ի և օտարերկրյա քաղաքացիների նկատմամբ»։
Այնուհետև հաղորդվել է, որ Չինաստանը և Հնդկաստանը պատրաստվում են կտրուկ կրճատել ռուսական նավթի ներմուծումը։ Մասնավորապես, հայտնի է դարձել երկու լցանավերի մասին, որոնք ուղևորվում էին ՌԴ-ից Հնդկաստան, սակայն փոխել են իրենց ուղղությունը ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների մասին հայտարարությունից հետո։ Դրանցից առաջինը շրջվել է Բալթիկ ծով, երկրորդն արդեն մի քանի օր է՝ Հնդկաստանի արևմտյան ափերի մոտ է։

Крупнейший нефтяной концерн Индии вновь закупает российскую нефть: Reuters
Крупнейший нефтяной концерн Индии Indian Oil Corp (IOC) возобновляет закупки российской нефти. Компания закупила пять партий нефти (с поставкой в ​​декабре) у поставщиков, не подпадающих под санкции. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на свои источники в торговой сфере.
Речь идёт о покупке 3,5 млн баррелей российской нефти сорта ESPO. Как отмечает Reuters, это означает, что компания возобновляет закупки, несмотря на усиливающееся давление на Индию со стороны США, которые требуют прекратить импорт российской нефти.
Финансовый директор IOC Анудж Джайн ранее заявлял, что концерн продолжит закупки российской нефти, если поставки не будут нарушать международные санкции.
США ввели новые санкции против России 22 октября, объяснив этот шаг “отсутствием у России серьёзной заинтересованности” в прекращении войны, развязанной на Украине. В чёрный список попали две крупнейшие российские нефтяные компании — “Роснефть” и “Лукойл”, а также их дочерние предприятия, расположенные в России. Нарушения влекут за собой “гражданско-правовые или уголовные санкции к гражданам США и иностранных государств”.
Тогда сообщалось, что Китай и Индия готовятся резко сократить импорт российской нефти. В частности, стало известно о двух танкерах, следовавших из России в Индию, но изменивших направление после объявления санкций США. Первый из них свернул в Балтийское море, второй уже несколько дней находится у западного побережья Индии.