ԲՏԱ նախարարը Forbes-ում ներկայացրել է Հայաստանի նորարարական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները
Հեղինակավոր Forbes ամսագրում հրապարակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի «Ինչպես են կառավարությունները հարկային արտոնություններով արագացնում ԱԲ-ի և գիտական հետազոտությունների (R&D) զարգացումը» վերնագրով հոդվածը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԲՏԱ նախարարությունը։
Նախարար Հայրապետյանը հոդվածում ներկայացնում է Հայաստանի տեսլականը՝ որպես փոքր, սակայն տեխնոլոգիական մեծ ներուժ ունեցող երկիր։ Նա ընդգծում է, որ պետական նպատակային քաղաքականության միջոցով հնարավոր է ձևավորել նորարարական էկոհամակարգ, որը կխթանի առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացումը։
Հոդվածում նախարարը վերլուծում է, թե ինչպես են տարբեր երկրներ, կիրառելով արդյունավետ հարկային քաղաքականություն և տեխնոլոգիական խթաններ, ձևավորում նորարարական տնտեսություններ և արագացնում արհեստական բանականության (ԱԲ) և գիտական հետազոտությունների (R&D) զարգացումը։ Նա նշում է, որ հարկային արտոնությունները դարձել են ոչ միայն ներդրումների խրախուսման միջոց, այլև ռազմավարական գործիք՝ գիտական և տեխնոլոգիական առաջընթացը խթանելու համար։
Նախարար Հայրապետյանն իր հոդվածում անդրադարձ է կատարել Հայաստանի նոր տեխնոլոգիական ռազմավարությանը՝ ներկայացնելով պետական աջակցության այն ծրագրերն ու հարկային արտոնությունները, որոնք ուժի մեջ են մտել 2025 թվականից։ Դրանց թվում են տաղանդների ներգրավման և վերապատրաստման խրախուսումը, փոքր տեխնոլոգիական բիզնեսների համար շրջանառության հարկի նվազեցումը, ինչպես նաև գիտահետազոտական թիմերի համար հարկային ծանրաբեռնվածության զգալի թեթևացումը։
Հոդվածում նախարարն ընդգծում է նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև 2025 թվականի օգոստոսին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը՝ արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային նորարարությունների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, որը կարևոր քայլ է երկրի ԱԲ ներուժի զարգացման ուղղությամբ։

Министр высокотехнологической промышленности представил в журнале Forbes основные направления инновационной политики Армении
В журнале Forbes опубликована статья министра высокотехнологической промышленности Республики Армения Мхитара Айрапетяна под названием «Как правительства используют налоговые льготы для ускорения развития ИИ и R&D».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в статье министр Айрапетян представляет видение Армении как небольшой страны с большим технологическим потенциалом. Он подчеркивает, что посредством целенаправленной государственной политики можно сформировать инновационную экосистему, которая будет стимулировать развитие передовых технологий.
Министр анализирует, как различные страны, применяя эффективную налоговую политику и технологические стимулы, формируют инновационную экономику и ускоряют развитие искусственного интеллекта (ИИ) и R&D. Он отмечает, что налоговые льготы стали не только средством стимулирования инвестиций, но и стратегическим инструментом содействия научно-техническому прогрессу.
В своей статье министр Айрапетян коснулся новой технологической стратегии Армении, представив программы государственной поддержки и налоговые льготы, вступившие в силу с 2025 года. К ним относятся стимулы для привлечения и обучения талантливых специалистов, снижение налога с оборота для малого технологического бизнеса, а также существенное снижение налоговой нагрузки на исследовательские коллективы.
В статье министр также подчеркивает подписанный в августе 2025 года между Арменией и США меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области искусственного интеллекта и полупроводниковых инноваций, что является важным шагом на пути развития ИИ-потенциала страны.