Ադրբեջանի դատարանն ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանին նոր փաստաբան է նշանակել
Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում շարունակվում է շինծու դատավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ, որը շարունակում է ապօրինի կերպով պահվել Բաքվի բանտում։
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 28-ին Բաքվի ռազմական դատարանում կայացած նիստում դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտարարել է, որ նախորդ դատական նիստում Վարդանյանը հրաժարվել է իր պաշտպան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից՝ դատական նիստի ընթացքից դժգոհ լինելու պատճառով։ Վարդանյանը նաև դատարանին հայտնել է, որ ինքը պայմանագիր չունի այլ փաստաբանի հետ, և պետությունը կարող է իր հաշվին փաստաբան նշանակել։
Հոկտեմբերի 28-ի դատական նիստի ընթացքում դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտնել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի նոր պաշտպանն Ադրբեջանի փաստաբանների կոլեգիայի անդամ Էմիլ Բաբիշովն է։
Նշվում է, թե, Ռուբեն Վարդանյանը իբր չի առարկել նոր փաստաբանի նշանակմանը։ Դատարանը տեղեկացրել է, որ պաշտպանին հնարավորություն կտրվի հանդիպել Վարդանյանի հետ ինչպես քննչական մեկուսարանում, այնպես էլ դատարանում՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար։ Հաջորդ դատական նիստը նախատեսված է նոյեմբերի 4-ին։
Ավելի վաղ Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի միջոցով ներկայացրել էր իր փաստաբան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից հրաժարվելու պատճառը։
«Հոկտեմբերի 21-ի դատական նիստի ընթացքում հայտարարեցի իմ պաշտպան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից հրաժարվելու մասին: Սա հարկադրված որոշում էր: Միջազգային իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև հենց ադրբեջանական դատավարական օրենսգրքի կոպտագույն խախտումներն այս լսումները վերածեցին բացահայտ ֆարսի: Այս պայմաններում պաշտպանության բոլոր դատավարական հնարավորություններն սպառված են:
1. Ինձ այդպես էլ թույլ չտվեցին ծանոթանալ գործի նյութերին և մեղադրական եզրակացությանը: Նյութերին հասանելիություն ունենալը մինչ օրս մերժվում է. ես չեմ կարողանում ծանոթանալ իմ գործի 422 հատորներին, դատարանը չի տրամադրել հիմնական դատավարական փաստաթղթերի պաշտոնական թարգմանությունը:
2. Ինձ դատարանում պաշտպանվելու հնարավորություն չի տրվել: Ես հնարավորություն չեմ ունեցել առանց սահմանափակումների և նախնական ստուգման փաստաթղթեր փոխանակել պաշտպանի հետ ՝ դատական նիստերին պատրաստվելու համար, հասանելիություն չեմ ստացել ձայնա և տեսանյութերին, որոնք ներկայացվում են որպես իմ մեղքի ապացույց:
3. Իմ բոլոր միջնորդություններն անտեսվել են քննչական մարմինների և դատարանի կողմից: Պաշտպանի կարևոր խնդրանքները, որոնք անհրաժեշտ էին արդար դատավարության համար, նույնպես մնացել են անպատասխան:
4. Պաշտպանից հրաժարվելու մյուս պատճառը դատարանի մերժումն էր հրավիրելու վկաների, որոնք կարող էին պարզաբանել գործի հանգամանքները և հաստատել պաշտպանության համար նշանակություն ունեցող փաստերը: Դատարանը հրաժարվեց բավարարել այս միջնորդությունը՝ վերջնականապես զրկելով գործընթացը օբյեկտիվության և արդարության որևէ նշույլից:
Ժամանակի ընթացքում իրավիճակը միայն վատթարացավ: Այս անհեթեթության թատրոնում պաշտպանի դերը, անկախ նրա ցանկությունից և ջանքերից, սահմանափակվում է միայն այս գործընթացի ձևական օրինականության ապահովմամբ: Ես հրաժարվում եմ մասնակցել այս ֆարսին: Ինձ պետք չէ պաշտպանության պատրանք. ես պահանջում եմ իմ դատավարական իրավունքների իրական պահպանում»,- նշել էր Վարդանյանը:
Ադրբեջանն ապօրինի կալանավորել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։

Незаконно удерживаемому в Баку Рубену Варданяну назначен новый адвокат
В столице Азербайджана продолжается сфабрикованный судебный процесс над бывшим госминистром Нагорного Карабаха Рубеном Варданяном, незаконно удерживаемым в бакинской тюрьме.
Отмечается, что 28 октября судья Зейнал Агаев сообщил, что на предыдущем судебном заседании Рубен Варданян подал ходатайство об отказе от защитника на том основании, что он недоволен ходом судебного процесса. Также он отметил, что у него нет договора с другим адвокатом и что ему может быть назначен защитник за счет государства.
Согласно решению суда, ходатайство Рубена Варданяна об отказе от защитника Авраама Бермана было принято, и была направлена просьба в Коллегию адвокатов Азербайджанской Республики о назначении ему защитника за счет государства. В связи с этим ему был назначен адвокат за счет государства. Судья сообщил, что новым защитником Р.Варданяна является член Коллегии адвокатов Эмиль Бабышов.
Отмечается, что Варданян не возражал против нового адвоката Эмиля Бабышова. Другие участники процесса также заявили, что не имеют возражений в отношении защитника.
Затем судья З.Агаев ознакомил вновь привлеченного адвоката с составом суда.
Адвокат заявил, что не возражает против состава суда. Председательствующий судья отметил, что адвокату будет предоставлена возможность встретиться с обвиняемым как в следственном изоляторе, так и в суде, а также будет выделено дополнительное время для ознакомления с материалами уголовного дела.
После этого судебный процесс был отложен для ознакомления адвоката с материалами дела и встречи с обвиняемым.
Очередное заседание суда назначено 4 ноября.
Ранее Рубен Варданян через свою семью представил причину отказа от услуг своего адвоката Авраама Бермана.
«Во время судебного заседания 21 октября я заявил об отказе от услуг моего адвоката Авраама Бермана. Это решение было вынужденным. Грубейшие нарушения норм международного и азербайджанского судебного права в ходе текущего процесса превратили слушания в откровенный фарс. В этих условиях за минувшие месяцы все процессуальные возможности защиты были исчерпаны.
1. Мне не позволили ознакомиться с материалами дела и с обвинительным заключением. В доступе к материалам мне отказывают до сих пор: я по-прежнему не могу ознакомиться с 422 томами своего дела, суд не предоставил официального перевода ключевых процессуальных документов.
2. Мне не дали возможности защищаться в суде. Я не мог без ограничений и предварительной проверки обмениваться с адвокатом документами для подготовки к судебным заседаниям и не получил доступа к аудио- и видеоматериалам.
3. Все мои предыдущие ходатайства были проигнорированы следственными органами и судом. Важные просьбы адвоката, необходимые для справедливого процесса, тоже остались без ответа.
4. Ещё одним поводом моего отказа от адвоката в знак протеста против постановочного судилища стал отказ суда вызвать свидетелей, способных прояснить обстоятельства дела и подтвердить факты, имеющие значение для защиты. Суд отказался удовлетворить это ходатайство, тем самым окончательно лишив процесс признаков объективности и справедливости.
С течением времени ситуация только ухудшилась. В этом театре абсурда роль адвоката, независимо от его желания и усилий, сводится к тому, чтобы соблюсти видимость законности судебного процесса. Я отказываюсь участвовать в этом фарсе. Мне не нужна иллюзия защиты — я требую реального соблюдения своих процессуальных прав», — отметил Варданян.