Ադրբեջանի դատարանն ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանին նոր փաստաբան է նշանակել
Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում շարունակվում է շինծու դատավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ, որը շարունակում է ապօրինի կերպով պահվել Բաքվի բանտում։
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 28-ին Բաքվի ռազմական դատարանում կայացած նիստում դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտարարել է, որ նախորդ դատական նիստում Վարդանյանը հրաժարվել է իր պաշտպան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից՝ դատական նիստի ընթացքից դժգոհ լինելու պատճառով։ Վարդանյանը նաև դատարանին հայտնել է, որ ինքը պայմանագիր չունի այլ փաստաբանի հետ, և պետությունը կարող է իր հաշվին փաստաբան նշանակել։
Հոկտեմբերի 28-ի դատական նիստի ընթացքում դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտնել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի նոր պաշտպանն Ադրբեջանի փաստաբանների կոլեգիայի անդամ Էմիլ Բաբիշովն է։
Նշվում է, թե, Ռուբեն Վարդանյանը իբր չի առարկել նոր փաստաբանի նշանակմանը։ Դատարանը տեղեկացրել է, որ պաշտպանին հնարավորություն կտրվի հանդիպել Վարդանյանի հետ ինչպես քննչական մեկուսարանում, այնպես էլ դատարանում՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար։ Հաջորդ դատական նիստը նախատեսված է նոյեմբերի 4-ին։
Ավելի վաղ Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի միջոցով ներկայացրել էր իր փաստաբան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից հրաժարվելու պատճառը։
«Հոկտեմբերի 21-ի դատական նիստի ընթացքում հայտարարեցի իմ պաշտպան Աբրահամ Բերմանի ծառայություններից հրաժարվելու մասին: Սա հարկադրված որոշում էր: Միջազգային իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև հենց ադրբեջանական դատավարական օրենսգրքի կոպտագույն խախտումներն այս լսումները վերածեցին բացահայտ ֆարսի: Այս պայմաններում պաշտպանության բոլոր դատավարական հնարավորություններն սպառված են:
1. Ինձ այդպես էլ թույլ չտվեցին ծանոթանալ գործի նյութերին և մեղադրական եզրակացությանը: Նյութերին հասանելիություն ունենալը մինչ օրս մերժվում է. ես չեմ կարողանում ծանոթանալ իմ գործի 422 հատորներին, դատարանը չի տրամադրել հիմնական դատավարական փաստաթղթերի պաշտոնական թարգմանությունը:
2. Ինձ դատարանում պաշտպանվելու հնարավորություն չի տրվել: Ես հնարավորություն չեմ ունեցել առանց սահմանափակումների և նախնական ստուգման փաստաթղթեր փոխանակել պաշտպանի հետ ՝ դատական նիստերին պատրաստվելու համար, հասանելիություն չեմ ստացել ձայնա և տեսանյութերին, որոնք ներկայացվում են որպես իմ մեղքի ապացույց:
3. Իմ բոլոր միջնորդություններն անտեսվել են քննչական մարմինների և դատարանի կողմից: Պաշտպանի կարևոր խնդրանքները, որոնք անհրաժեշտ էին արդար դատավարության համար, նույնպես մնացել են անպատասխան:
4. Պաշտպանից հրաժարվելու մյուս պատճառը դատարանի մերժումն էր հրավիրելու վկաների, որոնք կարող էին պարզաբանել գործի հանգամանքները և հաստատել պաշտպանության համար նշանակություն ունեցող փաստերը: Դատարանը հրաժարվեց բավարարել այս միջնորդությունը՝ վերջնականապես զրկելով գործընթացը օբյեկտիվության և արդարության որևէ նշույլից:
Ժամանակի ընթացքում իրավիճակը միայն վատթարացավ: Այս անհեթեթության թատրոնում պաշտպանի դերը, անկախ նրա ցանկությունից և ջանքերից, սահմանափակվում է միայն այս գործընթացի ձևական օրինականության ապահովմամբ: Ես հրաժարվում եմ մասնակցել այս ֆարսին: Ինձ պետք չէ պաշտպանության պատրանք. ես պահանջում եմ իմ դատավարական իրավունքների իրական պահպանում»,- նշել էր Վարդանյանը:
Ադրբեջանն ապօրինի կալանավորել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։

A court in Baku continues the trial of former Karabakh-Armenian politician Ruben Vardanyan in what has been widely described as a sham trial.
During the court hearing on October 28, Judge Zeynal Aghayev announced that Ruben Vardanyan's new defense attorney is Emil Babishov, a member of the Azerbaijan Bar Association.
Vardanyan had earlier dismissed his attorney, Avraam Berman, citing violation of his right to due process.
According to Azerbaijani media reports Vardanyan has not objected to the appointment of the new attorney.
Below is a statement released by Vardanyan through his family on the reasons of dismissing his attorney.
“During the court hearing on October 21, I announced my decision to dismiss my attorney, Avraam Berman. This was a forced decision. The blatant violations of international and Azerbaijani legal standards throughout the ongoing proceedings have turned the hearings into an outright farce. Under these circumstances, all procedural opportunities for the defense have been exhausted over the past months.
I was not allowed to review the case materials or the indictment. Access to the case materials continues to be denied: I still have not been given the opportunity to review the 422 volumes of my case file, and the court has failed to provide official translations of key procedural documents.
I was deprived of the opportunity to defend myself in court. I was unable to exchange documents with my attorney freely and without prior inspection in preparation for hearings, and I was denied access to audio and video evidence.
Over dozens of hearings, my counsel and I filed more than 60 motions and applications to the Baku Military Court to challenge egregious abuses of my due process rights. Yet none of the critical motions were approved. At the same time, more than 60% of these motions were simply ignored by the Court. Yet under Azerbaijani law, the Court is required to consider all such motions “without delay,” and act upon, either by granting them or rejecting them, “no later than 3 (three days) after receipt” by the Court.
Another reason for my decision to dismiss my attorney, as a form of protest against this staged secret and closed military tribunal, was the court’s refusal to summon witnesses who could clarify the circumstances of the case and confirm facts crucial to the defense. The court’s rejection of this motion deprived the process of any remaining semblance of objectivity and fairness.
As time has passed, the situation has only worsened. In this theater of the absurd, the role of the attorney – regardless of his will or efforts – has been reduced to maintaining the illusion of legality in the proceedings. I refuse to take part in this farce. I do not need the illusion of defense – I demand the actual observance of my procedural rights,” Vardanyan said.
Vardanyan’s case has been separated from the others by the Azerbaijani court.
Vardanyan has vehemently denied all charges against him which include “financing terrorism” and “illegally entering” Karabakh. Vardanyan, as well as many experts, have described the charges as falsifications.