Ոչ թե պայքարի ավարտ, այլ՝ հրաժարում ֆարսին մասնակցելուց․ Ռուբեն Վարդանյանը չի բողոքարկի Բաքվի դատարանի կայացրած վճիռը
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որին Բաքվի դատարանը օրերս շինծու քրեական գործով դատապարտել էր 20 տարվա ազատազրկման, չի բողոքարկի դատավճիռը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վարդանյանի որոշման մասին հայտարարել է նրա ընտանիքը։
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված դատավճռից հետո տեղեկացնում ենք հետագա իրավական գործողությունների վերաբերյալ նրա դիրքորոշման մասին:
Ռուբենը որոշել է դատավճիռը չբողոքարկել։
Այս որոշումը չի նշանակում համաձայնություն դատավճռի հետ և չի նշանակում հրաժարվում պաշտպանությունից։ Սա գիտակցաբար հրաժարում է լեգիտիմացնելու գործընթացը, որն ի սկզբանե կապ չուներ արդարադատության հետ։
Լսումների ընթացքում կատարվողը ոչ թե դատաքննություն էր, այլ բեմականացում։ Նիստերն անցկացվել են դռնփակ, անկախ դիտորդներին թույլ չի տրվել ներկա գտնվել, միջնորդություններն անտեսվել են։
Դատավճռի ամբողջական տեքստը դատարանի դահլիճում չի հրապարակվել։ Սույն հայտարարության հրապարակման պահին ընտանիքին տրամադրված չի եղել դատավճռի պաշտոնական, գրավոր տեքստը՝ պատշաճ թարգմանությամբ, ինչն ընթացակարգային ևս մեկ կոպիտ խախտում է ու թույլ չի տալիս նույնիսկ ֆորմալ առումով հասկանալ 20 տարվա ազատազրկման հիմքերը։
Բողոքարկումն իմաստ ունի միայն այնտեղ, որտեղ գոյություն ունի առաջին ատյանի դատարանի սխալներն ուղղելու հնարավորություն։ Սակայն երբ խախտումներն ունեն համակարգային բնույթ և առնչվում են արդարադատության հիմնարար սկզբունքներին, բողոքարկումը վերածվում է ապօրինի հետապնդումը լեգիտիմացնող ևս մեկ գործիքի։
Այս պայմաններում վերադաս ատյան դիմելը կնշանակի ճանաչել դատական գործընթացի՝ իրավունքի նորմերի թեկուզ նվազագույն պահանջներին համապատասխանությունը, ինչը բնավ այդպես չէ։
Ռուբենը գիտակցաբար հրաժարվում է դատական գործընթացի իմիտացիային մասնակցելուց։ Նա չի ճանաչում դատավճիռը որպես արդարադատության իրավական ակտ և այն համարում է քաղաքական շարժառիթներով և անօրինական հետապնդման մաս, որը ոչ այլ ինչ է, քան արդարադատության մերժում։
Բողաքարկումից հրաժարումը ոչ թե պայքարի ավարտ է, այլ հրաժարում՝ ֆարսին մասնակցելուց։
Մենք կշարունակենք պայքարել արդարության համար միջազգային իրավական մեխանիզմների և միջազգային այլ ատյանների միջոցով։
Անկարելի է պաշտպանել սեփական իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը»։
Բաքվի դատարանը փետրվարի 17-ին հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործով դատավճիռը, որի համաձայն՝ Վարդանյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։
Մեղադրող դատախազը Ռուբեն Վարդանյանի համար պահանջել էր ցմահ ազատազրկում։
Ռուբեն Վարդանյանն Ադրբեջանի իրավապահների կողմից ապօրինի ձերբակալվել և Բաքու էր տեղափոխվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո։ Ադրբեջանում նրան կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել մի քանի հոդվածներով։

Не отказ от защиты, а отказ от участия в фарсе. Рубен Варданян не будет обжаловать решение бакинского суда
Бывший государственный министр Нагорного Карабаха Рубен Варданян, недавно приговоренный бакинским судом к 20 годам лишения свободы по сфабрикованному уголовному делу, не подаст на обжалование приговор суда.
Как передает “Арменпресс”, о его решении сообщила семья Рубена Варданяна.
Ниже приводится полный текст сообщения:
“После оглашения приговора Рубену Варданяну мы заявляем о его позиции относительно дальнейших юридических действий.
Рубен принял решение не подавать апелляцию.
Это решение не означает согласия с приговором и не является отказом от защиты. Это осознанный отказ легитимизировать процесс, который с самого начала не имел признаков правосудия.
В ходе слушаний происходящее представляло собой не судебное разбирательство, а постановочное действие. Заседания проходили в закрытом режиме, независимые наблюдатели не допускались, ходатайства игнорировались.
Полный текст приговора не был оглашён в судебном заседании. На момент публикации этого заявления семье не предоставлен официальный письменный текст приговора с надлежащим переводом – что является очередным грубым нарушением процессуальных прав и делает невозможным даже формальное понимание оснований для 20 лет лишения свободы.
Апелляция имеет смысл только там, где существует возможность исправить ошибки суда первой инстанции. Но когда нарушения носят системный характер и затрагивают фундаментальные принципы правосудия, апелляция превращается в ещё один инструмент легитимации незаконного преследования.
Подача апелляции в этих условиях означала бы признание того, что судебный процесс хоть как то соответствовал минимальным требованиям права. Это далеко не так.
Рубен сознательно отказывается участвовать в имитации правового процесса. Он не признаёт вынесенный приговор юридическим актом правосудия и считает его частью политически мотивированного и противоправного преследования, которое ничто иное как отказ в правосудии.
Отказ от апелляции – это не завершение борьбы, а отказ участвовать в фарсе.
Мы продолжим добиваться справедливости через международные правовые механизмы и другие международные инстанции.
Нельзя защищать свои права внутри системы, которая изначально отказывает в праве на справедливый суд”.
17 февраля бакинский суд вынес вердикт по сфабрикованному уголовному делу против бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, согласно которому Варданян был приговорен к 20 годам лишения свободы.
Прокурор требовал пожизненного заключения для Рубена Варданяна.
Рубен Варданян был незаконно задержан азербайджанскими правоохранительными органами и доставлен в Баку 27 сентября 2023 года после военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха. В Азербайджане ему были предъявлены ложные обвинения по нескольким статьям.