ՀՀ ՄԻՊ-ն արձագանքել է Բաքվում ապօրինի ազատազրկման դատապարտված Ռուբեն Վարդանյանի նամակին
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հրապարակավ արձագանքել է Ադրբեջանում ապօրինի ազատազրկման դատապարտված ԼՂ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հարցերին, որոնց մասին նա բարձրաձայնել էր Բաքվի բանտից ուղարկված նամակ–ուղերձում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է․
«Սոցիալական մեդիայում և զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածվել է Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը՝ ուղղված ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանին։
Ուղերձի շրջանակներում ներկայացված են մի շարք դիտարկումներ ՄԻՊ հաստատության մանդատի և լիազորությունների վերաբերյալ, որոնց հարկ ենք համարում անդրադառնալ ստորև։
Նախ, կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը գործում է անկախության սկզբունքի հիման վրա, չի հանդիսանում կառավարության մաս, գործում է վերջինից անկախ և Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքի հավատարմագրման հարցերով ենթահանձնաժողովի կողմից հավատարմագրված է կառույցի անկախությունը հաստատող A կարգավիճակով։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշված կարգավիճակը ենթադրում է, որ վերջինս պետության անունից չի կարող և չի վարում բանակցություններ, չի իրականացնում պետության արտաքին քաղաքականությունը, այլ գործում է բացառապես Հայաստանի Հանարապետության օրենսդրությամբ և միջազգային չափանիշներով՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանին վերապահված մանդատի շրջանակներում։ Ըստ այդմ, Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունները տարածվում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումները արձանագրելու գործընթացների վրա՝ անկախ իրավունքը կրողի ունեցած քաղաքացիությունից։
Ավելին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ազատությունից զրկման վայրերում մշտադիտարկման այցեր իրականացնելու իրավասություն և այդ այցերի ընթացքում իր բոլոր գործիքները կիրառելու անարգել հնարավորություն ունի բացառապես Հայաստանի Հանարապետությունում։
Միևնույն ժամանակ, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ խաղաղության գործընթացների շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունները կարող են ունենալ առանցքային դերակատարություն՝ խստորեն պահպանելով նշված մարմինների գործունեության համար ամրագրված միջազգային չափանիշները, էթիկական սկզբունքները և այդ դերակատարությունն իրականացնելով անկախության, անկողմնակալության, չեզոքության, բազմակողմանիության և համագործակցության սկզբունքների հիման վրա։
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը, լինելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից որպես անկախ մարմին հավատարմագրված հաստատություն, ոչ թե ստեղծված իրավիճակում է չափազանց կարևոր համարում մարդասիրական և իրավական բոլոր մեխանիզմների անհապաղ գործարկումը, այլ մշտապես է գործադրել հետկոնֆլիկտային և խաղաղության գործընթացներում ունեցած իր գործիքակազմերը, այդ թվում՝ Ադրբեջանում ազատությունից զրկված հայերի իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։ Այս առնչությամբ հրապարակման ենթակա տեղեկատվությունը ներկայացված է Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական հարթակներում։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նկատի ունենալ, որ մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների գործունեությունը կառուցված է նաև խորհրդապահության և «մի’ վնասիր» սկզբունքների վրա, ինչը Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից պահպանվում է այժմ և պահպանվելու է ապագայում՝ բոլոր գործընթացների շրջանակներում։
Տարակուսած ենք ուղերձի տեքստում ներկայացված հետևյալ մտքից. «Մեր զրույցի ընթացքում Ադրբեջանի օմբուդսմենը նշել է, որ Ձեզ հետ արդեն քննարկել է Բաքու այցելելու հնարավորությունը, և ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել դրա կազմակերպմանը»։ Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը չի ստացել որևէ պաշտոնական առաջարկ քննարկվող հարցով համագործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև չի ստացել որևէ հաստատում այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու այդ համագործակցությանը։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նկատի ունենալ, որ կոնկրետ պետության տարածքում իրավունքների պաշտպանության յուրաքանչյուր հարց ընդգրկված է տվյալ պետության օմբուդսմանական / մարդու իրավունքների ազգային հաստատության մանդատի շրջանակներում, հանդիսանում է տվյալ պետության օմբուդսմանի գործառույթը և որևէ կերպ չի կարող պայմանավորված լինել այլ պետության ՄԻՊ հաստատության հետ ունեցած հաղորդակցության հանգամանքով։
Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը մշտապես բաց է եղել և բաց է գործընկեր ՄԻՊ հաստատությունների հետ ցանկացած համագործակցության և հաղորդակցության համար, եթե դա իրականացվում է վերը նշված չափանիշներին խստորեն հետևելով՝ անկախություն, անկողմնակալություն, չեզոքություն, էթիկական սկզբունքների պահպանում»,– նշված է ՄԻՊ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից նաև ընդգծում են, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ժամանակակից համակարգերը պահանջում են, որպեսզի ազատազրկման ընթացքում անձանց իրավունքների պաշտպանության նպատակով առկա լինի միջազգայնորեն ճանաչված՝ անկախության սկզբունքի հիման վրա գործող անկախ մոնիթորինգային մեխանիզմ, ինչը սկզբունքային առաջնահերթություն է նաև այս համատեքստում։
Նշվում է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը վերահաստատում է բազմիցս հրապարակայնորեն բարձրաձայնած իր այն դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանում ազատությունից զրկված բոլոր հայերը պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն։
«Սա առանցքային դերակատարություն ունի ինչպես խաղաղության գործընթացի, այնպես էլ ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում առկա՝ մարդու իրավունքներին վերաբերելի արժեքների երաշխավորման տեսանկյունից»,– եզրափակվում է հայտարարությունը։
Ապրիլի 21-ին Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակը տարածել էր Վարդանյանի ուղերձը, որում մի շարք հարցեր էին ուղղված ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանին։

Human Rights Defender of Armenia Anahit Manasyan has responded to a message from former State Minister of Nagorno-Karabakh Ruben Vardanyan, who is wrongfully convicted and imprisoned in Azerbaijan.
Vardanyan’s office had circulated his message, in which a number of questions were addressed to Armenia’s Human Rights Defender, Anahit Manasyan.
Below is the response released by Manasyan’s office.
“The message from Mr. Ruben Vardanyan, addressed to the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Ms. Anahit Manasyan, has been disseminated through social and mass media platforms.
The message contains a number of observations concerning the mandate and powers of the Human Rights Defender’s institution, which we consider it necessary to address below.
Firstly, we consider it important to emphasize that the institution of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia operates on the principle of independence; it is not part of the Government, functions independently thereof, and has been accredited by the Sub-Committee on Accreditation of the Global Alliance of National Human Rights Institutions of the United Nations with the “A status”, attesting the independence of the institution.
The aforementioned status of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia implies that the latter neither can nor does conduct negotiations on behalf of the state, nor does it carry out the state’s foreign policy; rather, it operates exclusively within the mandate assigned to the Human Rights Defender under the legislation of the Republic of Armenia and in accordance with international standards.
Accordingly, the powers of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia extend exclusively to the processes of recording alleged human rights violations committed by state bodies and local self-government authorities of the Republic of Armenia, irrespective of the citizenship of the rights holder. Moreover, the RA Human Rights Defender is authorized to conduct monitoring visits to places of deprivation of liberty and to freely use all available tools during such visits exclusively within the Republic of Armenia.
At the same time, we consider it necessary to emphasize that, within the framework of peace processes, National Human Rights Institutions can play a key role, while strictly adhering to the international standards and ethical principles established for their activities and carrying out this role on the basis of independence, impartiality, neutrality, pluralism, and cooperation.
The Office of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, being an institution accredited by the United Nations as an independent body, has been consistently using its tools in post-conflict and peace processes, including with the view of ensuring the rights of Armenians deprived of liberty in Azerbaijan rather than considering the immediate activation of all humanitarian and legal mechanisms to be of critical importance only in the current situation.
In this regard, information subject to publication is available on the official platforms of the Human Rights Defender. At the same time, it should be taken into account that the activities of National Human Rights Institutions are also guided by the principles of confidentiality and “do no harm,” which are upheld by the Human Rights Defender of the Republic of Armenia and will continue to be maintained in all processes going forward.
We express our perplexity regarding the following statement contained in the message: “In the course of our conversation /with the Azerbaijani Ombudsperson/, it was also mentioned that the possibility of your visit to Baku had already been discussed, and that the Azerbaijani side had expressed readiness to facilitate such a visit”. We deem it necessary to underscore that the Office of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia has not received any official proposal concerning cooperation on the matter under discussion, nor has it received any confirmation that the Azerbaijani side has expressed readiness to facilitate such cooperation.
At the same time, it should be taken into consideration that any issue concerning the protection of rights within the territory of a given state falls within the mandate of that state’s Ombudsman / National Human Rights Institution, constitutes a function of that state’s Ombudsperson, and cannot in any way be conditioned upon communication with the Human Rights Institution of another state.
The Office of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia has consistently been, and continues to be, open to cooperation and communication with counterpart human rights institutions, provided that such engagement is carried out in strict compliance with the aforementioned principles - namely, independence, impartiality, neutrality, and adherence to ethical standards.
We further emphasize that modern human rights protection systems require the existence of an internationally recognized independent monitoring mechanism, operating on the basis of the principle of independence, for the purpose of ensuring the protection of the rights of persons deprived of liberty, which constitutes a fundamental priority in the present context as well.
The Human Rights Defender, Ms. Anahit Manasyan, reiterates her position, expressed repeatedly and publicly, that all Armenians deprived of liberty in Azerbaijan must be released without delay. This holds fundamental significance both for the peace process and from the perspective of guaranteeing the human rights values upheld in the modern civilized world.”