Հայաստանով տարանցիկ չվերթների թիվն ավելացել է
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
Նա վստահեցրեց, որ Հայաստանի կառավարության քաղաքականությունը հետևյալն է՝ զարգացնել Հայաստանում ինչպես տեղական ավիացիան, այնպես էլ ավիացիան առհասարակ:
«Հայաստանով դեպի այլ երկրներ տարանցիկ չվերթների թիվն է ավելացել: Նաև ավելացել է «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ի կողմից սպասարկվող չվերթների թիվը, որոնց ճնշող մեծամասնության դեպքում օդանավերը հատում են Հայաստանի օդային տարածքը և վայրէջք չեն կատարում Հայաստանում: Եվ մեր գործառույթն իրենց անխափան տեղափոխումը Հայաստանով ապահովելն է, որը լրացուցիչ մուտքեր է ապահովում ՓԲԸ-ի և Հայաստանի պետական բյուջեի համար»,-նշեց Խուդաթյանը:

Увеличилось количество транзитных рейсов через воздушное пространство Армении в другие страны
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Давид Худатян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения законопроекта “О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год”.
Он подчеркнул, что политика правительства Армении заключается в следующем: развивать как местную авиацию, так и авиацию в целом.
“Увеличилось количество транзитных рейсов через Армению в другие страны. Увеличились и рейсы, обслуживаемые ЗАО “Армаэронавигация”, в подавляющем большинстве эти воздушные суда пересекают воздушное пространство Армении и не приземляются в Армении. И наша функция — обеспечить их бесперебойную перевозку через Армению, что обеспечивает дополнительные доходы для ЗАО и государственного бюджета Армении”, — отметил Худатян.