ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարն ու ՌԴ դեսպանը վերահաստատել են ոլորտի կայուն զարգացմանը նպաստելու պատրաստակամությունը
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հոկտեմբերի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարը «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում հրապարակած հաղորդագրության մեջ նշել է, որ հանդիպմանն անդրադարձել են շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում Հայաստան-Ռուսաստան համագործակցության ընթացքին և դրա հետագա զարգացման ընթացքին։
«Անդրադարձանք շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության կարգավորման և ստանդարտացման, կայուն կառավարման տնտեսական գործիքների, կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն օգտագործման, քիմիական նյութերի և թափոնների կառավարման, պետական բնապահպանական վերահսկողության, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեխնոլոգիական ու նորարարական լուծումների զարգացման ուղղություններով համագործակցության հնարավորություններին»,-ընդգծել է Մաթևոսյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկել են նաև ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի՝ COP17-ին նախապատրաստական գործընթացները։
«Հանդիպման արդյունքում վերահաստատեցինք երկուստեք պատրաստակամություն՝ շարունակելու համագործակցությունը և համատեղ ջանքերով նպաստելու շրջակա միջավայրի պահպանությանն ու կայուն զարգացմանը»,-ասվում է տեքստում։

Министр окружающей среды Армении и посол РФ обсудили вопросы сотрудничества в области охраны окружающей среды
Министр окружающей среды Республики Армения Амбарцум Матевосян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в Армении Сергеем Копыркиным.
Как сообщает Арменпресс, министр на своей странице в Facebook отметил, что был обсужден ход армяно-российского сотрудничества в области охраны окружающей среды и его дальнейшее развитие.
«Мы обсудили возможности сотрудничества в сферах регулирования и нормирования воздействия на окружающую среду, экономических инструментов устойчивого управления, сохранения и устойчивого использования биоразнообразия, управления химическими веществами и отходами, государственного экологического контроля, мониторинга окружающей среды, а также разработки технологических и инновационных решений», — подчеркнул Матевосян.
Была также обсуждена подготовка к Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии.
«В результате встречи мы подтвердили нашу обоюдную готовность продолжать сотрудничество и вносить вклад в охрану окружающей среды и устойчивое развитие посредством совместных усилий», — отметил министр.