Տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում Երասխ-Սադարակ հատվածը ևս պետք է ապաշրջափակվի․ Միրզոյան
Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում պետք է ապաշրջափակվի նաև Երասխ-Սադարակ հատվածը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտնեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին:
«Չկա տրամաբանություն, երբ կաշխատի, օրինակ, Հայաստանի հարավով անցնող երկաթուղին և չի աշխատի Նախիջևանի տարածքով անցնող երկաթուղին»,- ասաց Միրզոյանը՝ շեշտելով, որ ապաշրջափակումը պետք է վերաբերի նաև Երասխ-Սադարակ երկաթուղուն:
Պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ «Հայաստան» խմբակցությունը դեմ չէ ապաշրջափակմանը, սակայն իրենք պահանջում են միաժամանակ տարածաշրջանի բոլոր ճանապարհների ապաշրջափակում․ «Դա ներառում է Հայաստան-Հայաստան ճանապարհի ապաշրջափակումը  Նախիջևանի միջոցով, որն անհնար է, քանի դեռ Սադարակ-Երասխ երկաթուղին կամ անցումը կառուցված չէ, դա ներառում է նաև Իջևան-Ղազախ ճանապարհի ապաշրջափակումը»:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հռչակագիր էին ստորագրել, որի երրորդ կետով սահմանվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերահաստատել են ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
Հռչակագրի 4-րդ կետով էլ սահմանվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է, որ Ադրբեջանը վերացրել է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները։ Հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ի պատասխան Հայաստանը ևս վերացնում է Ադրբեջանի համար բեռների տարանցման սահմանափակումները:

Yeraskh-Sadarak section to be also unblocked as part of process, says FM
In the context of unblocking transportation routes in the South Caucasus, the Yeraskh-Sadarak section should also be unblocked, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Monday.
"There is no logic in having the railway running through southern Armenia operational while the one passing through the Nakhchivan territory remains inactive," said Mirzoyan, emphasizing that the unblocking should also apply to the Yeraskh-Sadarak railway. He made the remarks in response to a question from MP Artur Khachatryan from the opposition Hayastan faction during parliamentary committee debates on the 2026 budget bill.
Earlier, MP Arthur Khachatryan had stated that the "Hayastan" faction does not oppose unblocking, but called for the simultaneous unblocking of all regional routes: "This includes the unblocking of the Armenia-Armenia road through Nakhchivan, which is impossible as long as the Sadarak-Yeraskh railway or crossing is not built, and it also includes the unblocking of the Ijevan-Ghazakh road,” the MP said.
Under the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani accords, the two countries reaffirmed “the importance of the opening of communications between the two countries for intra-state, bilateral, and international transportation for the promotion of peace, stability, and prosperity in the region and in its neighborhood on the basis of respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the States. These efforts are to include unimpeded connectivity between the main part of the Republic of Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic through the territory of the Republic of Armenia with reciprocal benefits for international and intra-state connectivity for the Republic of Armenia.”
Azerbaijan lifted cargo transit restrictions to Armenia on October 21, followed by a reciprocal move by Armenia on October 27.