Մարմնամարզությունում ապագան լուսավոր է. Հակոբ Սերոբյան
Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը մեծ հույսեր է կապում աշխարհի առաջնությունում առաջին անգամ ելույթ ունեցող երիտասարդ մարզիկների հետ:
«Աշխարհի առաջնությունները միշտ էլ դժվար են լինում մեզ համար: Ուրախ եմ ու առավել հպարտ տղաների կատարած աշխատանքով, հատկապես երիտասարդներով, որոնք մեր ապագան են: Ինձ համար Մամիկոն Խաչատրյանի այս մեդալը հաղթական մեդալ է: Իսկ ինչ վերաբերվում է Համլետ Մանուկյանին, ապա նա իր թույլ տված սխալով էլ ավարտեց վարժությունն ու գրավեց 4-րդ հորիզոնականը: Մարմնամարզությունում ապագան լուսավոր է»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Հակոբ Սերոբյանը:
Անդրադառնալով Արթուր Դավթյանին` մասնագետն ընդգծեց, որ մարզիկն իր երկու ցատկերն էլ անթերի է կատարել:
«Ֆիլիպինցին Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնն է, ով դարձավ աշխարհի չեմպիոն, նա արեց իր առավելագույնը: Ամեն ինչ արդար է, այդ պահի դրությամբ հնարավոր չէր հաղթել ֆիլիպինցուն: Հոգուս խորքում ես երեքից էլ` Արթուր Դավթյանից էլ, Մամիկոն Խաչատրյանից էլ, Համլետ Մանուկյանից էլ մեդալի ակնկալիք ունեի ու տեսնում եմ, որ շատ մեծ ներուժ ունենք: 18 տարեկան մեր տղաներն աշխարհի առաջնությունում ոչ մի լուրջ վրիպում չեն ունեցել, սա շատ կարևոր փաստ է»,-ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Ինդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայում կայացած սպորտային մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականից Օլիմպիական խաղերի բրոնզե և արծաթե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանն ու Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության փոխչեմպիոն Մամիկոն Խաչատրյանը դարձան աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիրներ:

У армянской спортивной гимнастики светлое будущее – главный тренер сборной Армении Акоб Серобян
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоб Серобян возлагает большие надежды на молодых спортсменов, впервые выступивших на чемпионате мира.
«Чемпионаты мира всегда даются нам нелегко. Я рад и ещё больше горжусь работой ребят, особенно молодых, которые – наше будущее. Для меня эта медаль Мамикона Хачатряна – медаль победы. Что касается Гамлета Манукяна, он допустил ошибку и занял четвёртое место. У спортивной гимнастики светлое будущее», – сказал Акоб Серобян в интервью Арменпресс.
Говоря об Артуре Давтяне, специалист подчеркнул, что спортсмен выполнил оба прыжка безупречно. «Филиппинец — олимпийский чемпион, ставший чемпионом мира, он выложился по полной. Всё честно, в тот момент филиппинца было просто невозможно победить. В глубине души я ждал медалей от всех троих: Артура Давтяна, Мамикона Хачатряна и Гамлета Манукяна, и вижу, что у нас большой потенциал. Наши 18-летние ребята не допустили серьёзных ошибок на чемпионате мира, это очень важный факт», — сказал главный тренер сборной.
На чемпионате мира по спортивной гимнастике, прошедшем в столице Индонезии, бронзовый и серебряный призёр Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Артур Давтян и вице-чемпион чемпионата Европы среди взрослых Мамикон Хачатрян стали серебряными призёрами чемпионата мира.