Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանը դատապարտվել է 6 տարի 3 ամիս ազատազրկման
Երևանի քրեական դատարանի դատավճռով Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանը դատապարտվել է 6 տարի 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Դավիթ Համբարձումյանի փաստաբանական խմբի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը։
«Դատարանը նաև վերացրեց գրավը և որպես խափանման միջոց կիրառեց կալանք»,- գրել է Աթանեսյանը:
Դավիթ Համբարձումյանին 2018 թվականի հունիսին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2018թ․ ապրիլի 22-ին Արարատի մարզի Հայանիստ-Հովտաշատ գյուղերի խաչմերուկի բանուկ հատվածում մի խումբ անձանց հետ դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտել է հասարակական կարգը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք և զուգորդվել նույն օր՝ ժամը 19։00-ի սահմաններում, Հանրապետության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով դեպի նշված հրապարակ երթ կազմակերպած մասնակիցների նկատմամբ նախապես իրենց հետ վերցված զենքի և որպես զենք հանդիսացող առարկաների գործադրմամբ բռնություն գործադրելով և գույքը ոչնչացնելով։
2018 թվականի հուլիսին Դավիթ Համբարձումյանը կալանավորվել էր, սակայն 2 ամիս անց ազատ էր արձակվել 5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց: Գործի նախաքննությունն ավարտվել էր 2019 թվականի փետրվարին։

Глава общины Масис Давид Амбарцумян приговорен к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы
Приговором Ереванского уголовного суда глава общины Масис Давид Амбарцумян приговорен к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на публикацию в Facebook адвоката Тиграна Атанесяна, представителя адвокатской группы Давида Амбарцумяна.
«Суд также отменил залог и избрал меру пресечения в виде заключения под стражу», — написал Атанесян.
В июне 2018 года Давиду Амбарцумяну было предъявлено обвинение в том, что 22 апреля 2018 года он вместе с группой лиц умышленно и грубо нарушил общественный порядок на перекрестке сёл Айанист и Овташат Араратской области, что выразилось в открытом неуважении к обществу и сопровождалось применением насилия и уничтожением с использованием оружия и предметов, считающихся оружием, имущества лиц, которые хотели принять участие в митинге, который должен был состояться на площади Республики в 19:00 того же дня.
В июле 2018 года Давид Амбарцумян был арестован, но спустя 2 месяца освобожден под залог в 5 млн драмов. Предварительное следствие по делу было завершено в феврале 2019 года.