Հնդկաստանը պատժամիջոցներից հետո կտրուկ կրճատելու է ռուսական նավթի գնումները․ Reuters
Հնդկաստանի նավթավերամշակող ընկերությունները պատրաստվում են կտրուկ կրճատել Ռուսաստանից նավթի ներմուծումը՝ ռուսական երկու խոշորագույն նավթային ընկերությունների՝ «Ռոսնեֆտ»-ի և «Լուկոյլ»-ի դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցներից հետո։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Այս աղբյուրների համաձայն, մասնավոր «Reliance Industries» ընկերությունը, որը Հնդկաստանում ռուսական նավթի ամենամեծ գնորդն է, մտադիր է կրճատել կամ ամբողջությամբ դադարեցնել դրա գնումը։
«Ռուսական նավթի ներմուծման վերագնահատումը շարունակվում է։ «Reliance»-ը կգործի Հնդկաստանի կառավարության հրահանգներին լիովին համապատասխան», - Reuters -ի հարցմանն ի պատասխան հայտարարել են ընկերությունից։
Reuters-ի մեկ այլ աղբյուր ասել է, որ հնդկական պետական ​​նավթավերամշակող ընկերությունները, այդ թվում՝ Indian Oil Corp.-ը, Bharat Petroleum Corp.-ը, Hindustan Petroleum Corp.-ը և Mangalore Refinery and Petrochemicals-ը, ստուգում են նոյեմբերի 21-ից հետո ակնկալվող ռուսական նավթի մատակարարումների հետ կապված փաստաթղթերը՝ համոզվելու համար, որ դրանք ուղղակիորեն չեն գալիս «Ռոսնեֆտ»-ից կամ «Լուկոյլ»-ից։
Հնդկաստանի նավթային հարցերով նախարարությունը չի պատասխանել թեմայի վերաբերյալ Reuters լրատվական գործակալության հարցմանը։
Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմի մեկնարկից ի վեր Հնդկաստանը դարձել է ռուսական զեղչված նավթի ամենախոշոր գնորդը․ 2025 թվականի ինը ամիսների ընթացքում Հնդկաստանը ներմուծել է օրական մոտ 1.7 միլիոն բարել նավթ։

Индия резко сократит закупки российской нефти после принятия санкций: Reuters
Индийские нефтеперерабатывающие заводы готовятся резко сократить импорт нефти из России после введения новых санкций США против двух крупнейших российских нефтяных компаний — “Роснефти” и “Лукойла”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на свои источники.
Согласно этим источникам, частная компания Reliance Industries, крупнейший покупатель российской нефти в Индии, намерена сократить или полностью прекратить закупки.
“Переоценка импорта российской нефти продолжается, и Reliance будет действовать в полном соответствии с указаниями правительства Индии”, — заявила компания в ответ на запрос Reuters.
Другой источник Reuters сообщил, что индийские государственные нефтеперерабатывающие заводы, включая Indian Oil Corp., Bharat Petroleum Corp., Hindustan Petroleum Corp. и Mangalore Refinery and Petrochemicals, проверяют документы, связанные с ожидаемыми после 21 ноября поставками российской нефти, чтобы убедиться, что они не поступают напрямую от “Роснефти” или “Лукойла”.
Министерство нефти Индии не прокомментировало запрос Reuters.
С начала войны России на Украине Индия стала крупнейшим покупателем российской нефти по скидке. За первые девять месяцев 2025 года Индия импортировала около 1,7 миллиона баррелей нефти в сутки.