Հունգարիա այցելելու դեպքում Պուտինին չեն ձերբակալի. Սիյարտո
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտարարել է, որ Բուդապեշտը չի ձերբակալի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) կողմից ներկայացված հայցի հիման վրա, եթե նա այցելի իր երկիր՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է CNN-ին տված հարցազրույցում։
«Ինչ վերաբերում է ՄՔԴ-ին, ապա նախագահ Պուտինն այս ամռանն այցելել է Միացյալ Նահանգներ և չի ձերբակալվել։ Եթե նա գա Հունգարիա, նրան այնտեղ նույնպես չեն ձերբակալի», - նշել է նա։
Սիյարտոն գտնվում է Վաշինգտոնում, որտեղ քննարկումներ է անցկացնում Բուդապեշտում Թրամփ-Պուտին հնարավոր գագաթնաժողովի նախապատրաստման վերաբերյալ։
Նախորդ շաբաթ Թրամփը հայտարարել էր, որ Պուտինի հետ շուտով կհանդիպեն Հունգարիայում՝ փորձելու վերջ դնել ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը։

Путин не будет задержан, если посетит Венгрию: Петер Сийярто
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил, что Венгрия не задержит президента России Владимира Путина на основании ордера, выданного Международным уголовным судом (МУС), если он посетит страну для встречи с президентом США Дональдом Трампом. Как сообщает “Арменпресс”, он заявил об этом в интервью CNN.
“Что касается МУС, президент Путин летом был в США, и его не арестовывали. Если он приедет в Венгрию, он тоже не будет арестован”, — сказал он.
Сийярто находится в Вашингтоне, где обсуждает подготовку к возможному саммиту Трампа и Путина в Будапеште.
На прошлой неделе Трамп объявил, что вскоре встретится с Путиным в Венгрии, чтобы попытаться положить конец российско-украинскому конфликту.