Օրբանը Հունգարիայի համար շատ կարևոր է համարել Բուդապեշտում պլանավորված ՌԴ-ԱՄՆ գագաթնաժողովը
Հունգարիայի կառավարության ղեկավար Վիկտոր Օրբանը երկրի համար հույժ կարևոր է համարել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի՝ Բուդապեշտում պլանավորված գագաթնաժողովը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Ուկրաինայում հակամարտության երեք տարվա ընթացքում Հունգարիան կորցրել է 9,1 միլիարդ ֆորինտ (23,1 միլիարդ եվրո)։ Սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր հունգարական ընտանիք կորցրել է ավելի քան 2 միլիոն ֆորինտ (շուրջ 5000 եվրո)։ Էներգակիրների գները բարձրացել են, կտրուկ մեծացել է գնաճը, իսկ (Ռուսաստանի դեմ) պատժամիջոցները թուլացրել են երկիրը. նվազել է առևտրի ծավալը, աճել են տոկոսադրույքները. հենց այդ պատճառով է Բուդապեշտում կայանալիք գագաթնաժողովը համապատասխանում Հունգարիայի հիմնարար գոյութենական շահերին», - Օրբանի խոսքը մեջբերել է RTRS հեռուստառադիոալիքը։
«Այս գագաթնաժողովի հաջողության համար մենք ամեն բան կանենք մեր ուժերի չափով», - հավելել է նա։
Հոկտեմբերի 16-ին Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցից հետո Թրամփը հայտարարել է Բուդապեշտում շուտով հանդիպելու պայմանավորվածության մասին։ Օրբանն իր կողմից ասել է, որ արդեն հանձնարարել է ձևավորել հանձնաժողով այդ գագաթնաժողովի կազմակերպման համար։

Саммит Россия-США, который будет проведен в Будапеште, Орбан считает очень важным для Венгрии
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан считает запланированный саммит президентов России и США Владимира Путина и Дональда Трампа, который будет проведен в Будапеште, экзистенциально важным для страны. Об этом сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”.
“За три года конфликта на Украине Венгрия потеряла 9,1 млрд форинтов (23,1 млрд евро). Это означает, что каждая венгерская семья потеряла более 2 млн форинтов (около 5 тыс. евро). Цены на энергоносители возросли, подскочила инфляция, а санкции (в отношении России) ослабили страну - снизился объем торговли, процентные ставки выросли, именно поэтому саммит в Будапеште отвечает фундаментальным экзистенциальным интересам Венгрии”, — цитирует Орбана телерадиовещательный канал RTRS.
“Для успеха этого саммита мы сделаем все, что в наших силах”, — добавил он.
После телефонного разговора с Путиным 16 октября Трамп объявил о договорённости о скорой встрече в Будапеште. Орбан, со своей стороны, заявил, что уже распорядился сформировать комитет для организации саммита.