Պուտինն Օրբանի հետ քննարկել է Թրամփի հետ գագաթնաժողովի նախապատրաստման ​​հարցը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ հեռախոսազրույցում նրան հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր զրույցի բովանդակության մասին և քննարկել Բուդապեշտում նախատեսվող հանդիպման նախապատրաստումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Վլադիմիր Պուտինը ներկայացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ իր զրույցի հիմնական բովանդակությունը՝ նշելով, որ ամերիկացի ներկայացուցիչների հետ առաջիկա շփումների ընթացքում նախատեսում է քննարկել հետագա գործողությունների ալգորիթմը՝ ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնման համատեքստում՝ նկատի ունենալով նաև հեռանկարում ռուս-ամերիկյան բարձր մակարդակի հանդիպման անցկացումը Հունգարիայի մայրաքաղաքում», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հունգարիայի վարչապետն, իր հերթին,  պատրաստակամություն է հայտնել պայմաններ ապահովել Բուդապեշտում ռուս-ամերիկյան հնարավոր գագաթնաժողով կազմակերպելու համար, հավելում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև տեղի է ունեցել տարեսկզբից ի վեր ութերորդ հեռախոսազրույցը, որը տևել է երկուսուկես ժամ։ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել է, որ Մոսկվան և Վաշինգտոնն անհապաղ կսկսեն պատրաստել երկու երկրների ղեկավարների նոր հանդիպումը, որը կարող է կազմակերպվել Բուդապեշտում։

Путин обсудил с Орбаном подготовку к саммиту с Трампом
Президент России Владимир Путин проинформировал премьер-министра Венгрии Виктора Орбана о содержании беседы с президентом США Дональдом Трампом и обсудил подготовку к запланированной встрече в Будапеште. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба Кремля.
“Владимир Путин проинформировал об основном содержании беседы с президентом США Дональдом Трампом, отметив, что в ходе предстоящих контактов с американскими представителями предполагается обсудить алгоритм дальнейших действий в контексте поиска путей мирного урегулирования украинского кризиса, имея в виду и проведение в перспективе российско-американской встречи на высшем уровне в венгерской столице”, — говорится в сообщении.
Премьер-министр Венгрии, в свою очередь, выразил готовность обеспечить все условия для организации возможного российско-американского саммита в Будапеште.
Вечером 16 октября президенты России и США Владимир Путин и Дональд Трамп провели восьмой с начала года телефонный разговор, который продлился два с половиной часа. Помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что Москва и Вашингтон незамедлительно приступят к подготовке новой встречи лидеров двух стран, которая может быть проведена в Будапеште.