Սերբիան չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին առանց Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների. ֆոն դեր Լայեն
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Սերբիայից պահանջել է միանալ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին, առանց որի Բրյուսելը չի ​​կարողանա Բելգրադը համարել «հուսալի գործընկեր», ինչը բացառում է դաշինք ընդունվելու հնարավորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է Սերբիա կատարած այցի ընթացքում։
«Եկել է ժամանակը, որ Սերբիան կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի ԵՄ-ին միանալու համար։ Մենք պետք է տեսնենք մեր արտաքին քաղաքականության, այդ թվում՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հարցում ավելի մեծ չափով համապատասխանություն։ Շնորհավորում եմ ձեզ ԵՄ արտաքին քաղաքականության հետ 61% համաձայնեցվածության հասնելու առթիվ։ Բայց անհրաժեշտ է ավելին։ Մենք ցանկանում ենք Սերբիան համարել հուսալի գործընկեր», - Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը»։
ԵՄ ընդլայնման գործընթացի շրջանակներում դաշինքին անդամակցության բոլոր թեկնածու երկրները որպես անդամակցության նախապայման պետք է իրենց արտաքին քաղաքականությունը 100%-ով վերակողմնորոշեն դեպի Բրյուսել։ Նրանք պարտավոր են միանալ Եվրամիության արտաքին քաղաքական բոլոր որոշումներին՝ առանց բացառության, չնայած այն հանգամանքին, որ այդ երկրները ոչ մի ազդեցություն չունեն դրանց ընդունման վրա։ Դա ԵՄ-ին միանալու հիմնական նախապայմաններից մեկն է, բայց դրա կատարումը ինքնին դեռ չի երաշխավորում անդամակցություն:

Сербия не может вступить в ЕС без присоединения к санкциям против России: Урсула фон дер Ляйен
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен потребовала от Сербии присоединиться к санкциям ЕС против России. В противном случае Брюссель не сможет считать Белград “надёжным партнёром”, что исключает возможность вступления в альянс. Как сообщает “Арменпресс”, фон дер Ляйен заявила об этом во время своего визита в Сербию.
“Сербии пришло время сделать конкретные шаги для присоединения к ЕС, - сказала глава Еврокомиссии на пресс-конференции в ходе визита в Сербию. - Мы должны увидеть больший уровень соответствия нашей внешней политики, в том числе по санкциям против России. Я поздравляю вас с достижением уровня выравнивания [Сербии] с внешней политикой ЕС в 61%. Но нужно больше. Мы хотим рассматривать Сербию как надежного партнера”, — цитирует главу Еврокомиссии ТАСС.
В рамках процесса расширения ЕС все страны-кандидаты на членство в альянсе должны полностью переориентировать свою внешнюю политику на Брюссель в качестве предварительного условия членства. Они обязаны соглашаться со всеми без исключения решениями ЕС по внешней политике, несмотря на то, что эти страны не имеют никакого влияния на их принятие. Это одно из основных условий вступления в ЕС, однако его выполнение само по себе не гарантирует членство.