Թրամփը դիտարկում է Չինաստանի հետ որոշ ապրանքների առևտուրը դադարեցնելու հնարավորությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ դիտարկում է մի շարք ճյուղերում Չինաստանի հետ առևտուրը դադարեցնելու հնարավորությունը՝ ի պատասխան ամերիկացի ֆերմերների դեմ Պեկինի կողմից «թշնամական տնտեսական գործողությունների»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում:
«Ես կարծում եմ, որ Չինաստանի կողմից մեր սոյան գնելուց միտումնավոր հրաժարվելը և ամերիկացի ֆերմերների համար դժվարություններ ստեղծելը տնտեսական թշնամանքի դրսևորում են։ Մենք քննարկում ենք Չինաստանի հետ բուսական յուղերի և այլ ապրանքների առևտրի դադարեցումը՝ որպես պատասխան միջոց», - գրել է Թրամփը։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն կարող է «ինքնուրույն արտադրել բուսական յուղ» և կարիք չունի այդ մթերքը գնել Չինաստանից։

Трамп рассматривает возможность приостановки торговли с Китаем в некоторых отраслях
Президент США Дональд Трамп заявил, что рассматривает возможность приостановки торговли с Китаем в некоторых отраслях в ответ на “враждебные экономические действия” Пекина в отношении американских фермеров. Как передает “Арменпресс” об этом он написал на своей платформе Truth Social.
“Я считаю, что отказ Китая от закупок нашей сои и создание трудностей для американских фермеров — это акт экономической враждебности. Мы рассматриваем прекращение торговли с КНР в сфере растительных масел и других товаров в качестве ответной меры”, — написал Трамп.
По его словам, США могут “самостоятельно производить растительное масло” и не нуждаются в закупках этой продукции у Китая.