Կրթությունն աղքատության և մարգինալացման դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկն է․ Բելգիայի թագուհին այցելեց ԵՊՀ
Հայաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Բելգիայի թագուհի Մաթիլդան ԵՊՀ գիտխորհրդի դահլիճում հանդիպեց բուհի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բելգիայի թագուհին իր ելույթում նշեց, որ գտնվում է Հայաստանի ամենահին համալսարանում, մի իդեալական վայրում՝ վերահաստատելու կրթության կարևորությունը և հիշելու, որ կրթությունը յուրաքանչյուր երեխայի հիմնարար իրավունքն է, թեև, ցավոք, շատ դեպքերում այն դեռևս երաշխավորված չէ այսօրվա աշխարհում:
«Կրթությունը նպաստում է մեր անհատականության զարգացմանը, բայց այն նաև պայծառ մասնագիտական ​​ապագայի ամենակարճ ճանապարհն է: Այն աղքատության և մարգինալացման դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկն է: Ահա թե ինչու Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կրթությունը դարձրել է կայուն զարգացման գերակա նպատակներից մեկը, որը պետք է իրականացվի մինչև 2030 թվականը: Ցավոք, պետք է ընդունել, որ մենք ամբողջ աշխարհում այս նպատակին հասնելու ճիշտ ուղու վրա չենք: Որոշ ոլորտներում մենք նույնիսկ նահանջում ենք կամ սկզբունքները կասկածի տակ են դրվում: Սակայն մենք չենք կարող թույլ տալ պարտություն։ Այսպիսի կարևորագույն ժամանակներում առավել կարևոր է պատասխանատվություն կրել և մեր ջանքերը ներդնել՝ իրականացնելու 2015 թվականին մեր կողմից ընդունված նպատակները և պաշտպանելու այդ արժեքները»,- նշեց Բելգիայի թագուհին։
Նրա համոզմամբ՝ ազգային մակարդակում լավ կրթված երիտասարդություն ունենալը, անկասկած, հսկայական ակտիվ է։ Բելգիայի թագուհու կարծիքով՝ կրթությունը պետք է լինի առաջնահերթություն քաղաքականության որոշումների կայացման գործընթացում, քանի որ այն հիմք է դնում սոցիալական պետություն ստեղծելու համար անհրաժեշտ մարդկային կապիտալի համար։ Կրթությունը պետք է լինի բարձրորակ, ժամանակին համապատասխան և բոլորի համար հասանելի։ Ըստ նրա՝ սա ենթադրում է, որ ուսուցիչների վերապատրաստումը և այդ նպատակով օգտագործվող գործիքներն ու մեթոդները արժանի են ամենաուշադիր քննարկմանը։
«Յուրաքանչյուր այցելություն ինձ ավելի է համոզել, որ կրթությունը միլիարդավոր մարդկանց ավելի լավ ապագա տալու բանալին է։ Հատկապես աղջիկների և կանանց համար այն նաև կարևոր միջոց է հզորացման և սեռական խտրականության դեմ պայքարում։ Վաղը ես այցելելու եմ նախադպրոցական հաստատություն՝ ընդգծելու բոլոր երեխաների կրթությունը վաղ փուլում սկսելու կարևորությունը։ Այսօր կրթական համակարգերը հսկայական և բարդ մարտահրավերների են բախվել։ Օրինակ՝ հինգ տարի առաջ COVID-ը խանգարեց դասերին հաճախելուն և բազմաթիվ խնդիրներ առաջացրեց ուսանողների մոտ։ Խոսքի թերապիայի և հոգեբանության ոլորտում իմ ուսումնասիրությունները օգնեցին ինձ հասկանալ ուսանողների առջև ծառացած դժվարությունները»,-ասաց Բելգիայի թագուհին։
Նա ընդգծեց, որ հակամարտության գոտիներում դասավանդումը հաճախ ընդհատվում է, դասերը չեղարկվում են, դպրոցները փակվում, և այս ամենը լրացնում է այդ տարածքներում երիտասարդների արդեն իսկ կրած վնասները՝ նրանց դարձնելով ավելի խոցելի բռնության և շահագործման նկատմամբ: Դրան գումարվում են նոր տեխնոլոգիաների կողմից առաջադրվող բոլոր մարտահրավերները, ու թեև դրանք բազմաթիվ ձևերով խթանում են առաջընթացը, բայց դրանք նաև թանկ են և կարող են մեծացնել ունևորների և աղքատների միջև եղած անջրպետը:
Արհեստական ​​բանականությունը մեզ դրդում է կասկածի տակ դնել որոշ տեսակի ուսուցման կարևորությունը: Ինչո՞ւ ձեռք բերել լեզվական հմտություններ, եթե chat GPT-ն կարող է թարգմանել ձեզ համար: Ինչո՞ւ սովորել, թե ինչպես լուծել մաթեմատիկական հավասարում, երբ համակարգիչը դա կանի շատ ավելի արագ՝ մկնիկի մեկ սեղմումով: Եթե արհեստական ​​բանականությունը, անկասկած, մեծ ներուժ ունի, ապա այն երբեք չպետք է թույլ տա նվազեցնել մեր ստեղծագործականությունը կամ թուլացնել մեր քննադատական ​​ունակությունները: Ինչպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ասաց այս տարվա Գլխավոր ասամբլեայում, տեխնոլոգիան պետք է լինի մեր ծառան, այլ ոչ թե մեր տերը: Ես կօգտագործեմ ձեր երկրում իմ ժամանակը կրթական համակարգի առջև ծառացած մարտահրավերների և Հայաստանի երիտասարդության ձգտումների մասին ավելին իմանալու համար»,- ասաց Բելգիայի թագուհին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին՝ նշեց, որ Բելգիայի թագուհի Մաթիլդայի այցը Երևանի պետական ​​համալսարան մեծ պատիվ է թե՛ համալսարանի, թե՛ Հայաստանի Հանրապետության համար:
«Որպես Միավորված ազգերի կազմակերպության Կայուն զարգացման նպատակների ջատագով` Նորին Մեծությունը կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային օրակարգում՝ խթանելով կրթության, սոցիալական համերաշխության և կայուն զարգացման արժեքները: Այդ արժեքները լիովին համապատասխանում են Հայաստանի ազգային առաջնահերթություններին, մասնավորապես կրթության և երիտասարդության հզորացման ոլորտներում»,- ասաց Անդրեասյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը շեշտեց, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը խստորեն հանձնառու է Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը, որոնք արտացոլված են նախարարության ռազմավարական քաղաքականության փաստաթղթերում և ոլորտային ծրագրերում:
«Մեր ջանքերը հատկապես կենտրոնացած են ներառական և արդար որակյալ կրթության ապահովման, նորարարության և հետազոտությունների խթանման, մշակութային բազմազանության խթանման և երիտասարդության մասնակցության խրախուսման վրա, որոնք բոլորն էլ կայուն զարգացման կարևոր բաղադրիչներ են: Ձերդ Մեծություն, մենք վստահ ենք, որ Ձեր այցը կամրապնդի մեր համագործակցությունը և կբացի նոր հնարավորություններ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման համար»,-նշեց ԿԳՄՍ նախարարը:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին,  հանգամանորեն ներկայացրեց մայր բուհի արգասաբեր գործունեությունը, իրականացվող ծրագրերն ու վերջին տարիների ձեռքբերումները։ Նա շնորհակալություն հայտնեց Բելգիայի թագուհուն բովանդակալից ելույթի համար։
«ԵՊՀ-ն լուծում է տարբեր խնդիրներ իր առաքելության շրջանակում, որը ներառում է որակյալ կրթություն, հետազոտություններ և նորարարություններ, ինչպես նաև հասարակությանը ծառայություններ մատուցել: ԵՊՀ-ն միշտ ակտիվ դեր է խաղացել և նախաձեռնություն է ցուցաբերել ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործում։ Որպես Հայաստանի հիմնական ակադեմիական և հետազոտական ​​կենտրոն՝ ԵՊՀ-ն իսկապես գիտակցում է իր պատասխանատվությունն ու հանձնառությունը կայուն զարգացման սկզբունքների և գաղափարների խթանման գործում, մասնավորապես՝ կրթական և հետազոտական ​​գործունեության միջոցով»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։

Образование — один из самых эффективных инструментов в борьбе с бедностью и маргинализацией: королева Бельгии посетила ЕГУ
Королева Бельгии Матильда, посетившая Армению в поддержку Целей устойчивого развития ООН, выступила с речью в Ереванском государственном университете.
Как сообщает Арменпресс, выступая перед студентами и преподавателями, королева Бельгии отметила, что находится в старейшем университете Армении — идеальном месте, чтобы подтвердить важность образования и напомнить, что образование — одно из основных прав каждого ребенка, хотя, к сожалению, во многих случаях оно до сих пор не гарантировано в современном мире.
«Образование способствует развитию нашей индивидуальности, но это также кратчайший путь к светлому профессиональному будущему. Это один из самых эффективных инструментов в борьбе с бедностью и маргинализацией. Именно поэтому Организация Объединенных Наций включила образование в число приоритетных целей устойчивого развития, которые должны быть достигнуты к 2030 году. К сожалению, мы вынуждены признать, что в глобальном масштабе мы не на верном пути к достижению этой цели. В некоторых областях мы даже наблюдаем регресс, а основополагающие принципы ставятся под сомнение. Однако мы не можем позволить себе смириться с поражением. В такие критические времена как никогда важно взять на себя ответственность и направить наши усилия на достижение целей, принятых нами в 2015 году, и на защиту этих ценностей», — отметила королева Бельгии Матильда.
По словам Её Величества королевы Матильды, наличие хорошо образованной молодёжи на национальном уровне, несомненно, является огромным преимуществом. Королева Бельгии заявила, что образование должно быть приоритетом в процессе принятия политических решений, поскольку оно закладывает основу человеческого капитала, необходимого для построения социального государства. Образование должно быть качественным, актуальным и доступным для всех. Она подчеркнула, что это подразумевает, что подготовка учителей, а также инструменты и методы, используемые для этой цели, заслуживают самого пристального внимания и тщательного изучения.
«Каждый визит ещё больше убеждает меня в том, что образование — ключ к лучшему будущему миллиардов людей. Для девочек и женщин, в частности, это также жизненно важное средство расширения прав и возможностей и борьбы с гендерной дискриминацией. Завтра я посещу дошкольное учреждение, чтобы подчеркнуть важность раннего начала обучения для всех детей. Сегодня системы образования сталкиваются с огромными и сложными проблемами. Например, пять лет назад COVID-19 нарушил обычный школьный процесс и создал многочисленные трудности для учащихся. Моё образование в области логопедии и психологии помогло мне лучше понять трудности, с которыми сталкиваются учащиеся», — сказала королева.
Она подчеркнула, что в зонах конфликтов обучение часто прерывается, занятия отменяются, а школы закрываются, что еще больше усугубляет вред, который уже испытывает молодежь в этих районах, и делает их более уязвимыми к насилию и эксплуатации. К этому добавляются проблемы, связанные с новыми технологиями, которые, хотя и способствуют прогрессу во многих отношениях, являются дорогостоящими и могут увеличить разрыв между богатыми и бедными.
«Искусственный интеллект заставляет нас сомневаться в важности некоторых видов обучения. Зачем приобретать языковые навыки, если ChatGPT может перевести за вас? Зачем учиться решать математические уравнения, если компьютер может сделать это гораздо быстрее одним щелчком мышки? Хотя искусственный интеллект, несомненно, обладает огромным потенциалом, ему ни в коем случае нельзя позволять подавлять нашу креативность или ослаблять наше критическое мышление. Как заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш на Генеральной Ассамблее этого года, технологии должны быть нашим слугой, а не хозяином. Я использую свое время в вашей стране, чтобы больше узнать о проблемах, стоящих перед системой образования, и устремлениях молодежи Армении», — сказала королева Бельгии.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приветствовала королеву Бельгии в ЕГУ и сказала, что визит Ее Величества — большая честь как для Армении, так и для университета.
«Будучи сторонницей Целей устойчивого развития ООН, Её Величество играет жизненно важную роль в глобальной повестке дня, продвигая ценности образования, социальной солидарности и устойчивого развития. Эти ценности полностью соответствуют национальным приоритетам Армении, особенно в сферах образования и расширения прав и возможностей молодёжи», — сказала Андреасян.
Министр образования, науки, культуры и спорта подчеркнула твёрдую приверженность её ведомства достижению Целей устойчивого развития, которые отражены в стратегических политических документах и отраслевых программах министерства.
«Наши усилия особенно сосредоточены на обеспечении инклюзивного и справедливого качественного образования, содействии инновациям и исследованиям, продвижении культурного разнообразия и поощрении участия молодёжи — всё это является важнейшими компонентами устойчивого развития. Ваше Величество, мы уверены, что Ваш визит укрепит наше сотрудничество и откроет новые возможности для достижения Целей устойчивого развития», — добавила министр.
Ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян, приветствуя Её Величество королеву Бельгии, представил подробный обзор деятельности университета, текущих программ и последних достижений. Он выразил признательность королеве Бельгии за её содержательную речь.
«ЕГУ решает различные задачи в рамках своей миссии, включая предоставление качественного образования, проведение исследований и инноваций, а также служение обществу. Ереванский государственный университет всегда играл активную роль и проявлял инициативу в реализации Целей устойчивого развития ООН. Будучи ведущим научно-исследовательским центром Армении, ЕГУ в полной мере осознаёт свою ответственность и приверженность продвижению принципов и идей устойчивого развития, в частности, посредством образовательной и исследовательской деятельности», — отметил ректор.