Կրթությունն աղքատության և մարգինալացման դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկն է․ Բելգիայի թագուհին այցելեց ԵՊՀ
Հայաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Բելգիայի թագուհի Մաթիլդան ԵՊՀ գիտխորհրդի դահլիճում հանդիպեց բուհի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Բելգիայի թագուհին իր ելույթում նշեց, որ գտնվում է Հայաստանի ամենահին համալսարանում, մի իդեալական վայրում՝ վերահաստատելու կրթության կարևորությունը և հիշելու, որ կրթությունը յուրաքանչյուր երեխայի հիմնարար իրավունքն է, թեև, ցավոք, շատ դեպքերում այն դեռևս երաշխավորված չէ այսօրվա աշխարհում:
«Կրթությունը նպաստում է մեր անհատականության զարգացմանը, բայց այն նաև պայծառ մասնագիտական ​​ապագայի ամենակարճ ճանապարհն է: Այն աղքատության և մարգինալացման դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ գործիքներից մեկն է: Ահա թե ինչու Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կրթությունը դարձրել է կայուն զարգացման գերակա նպատակներից մեկը, որը պետք է իրականացվի մինչև 2030 թվականը: Ցավոք, պետք է ընդունել, որ մենք ամբողջ աշխարհում այս նպատակին հասնելու ճիշտ ուղու վրա չենք: Որոշ ոլորտներում մենք նույնիսկ նահանջում ենք կամ սկզբունքները կասկածի տակ են դրվում: Սակայն մենք չենք կարող թույլ տալ պարտություն։ Այսպիսի կարևորագույն ժամանակներում առավել կարևոր է պատասխանատվություն կրել և մեր ջանքերը ներդնել՝ իրականացնելու 2015 թվականին մեր կողմից ընդունված նպատակները և պաշտպանելու այդ արժեքները»,- նշեց Բելգիայի թագուհին։
Նրա համոզմամբ՝ ազգային մակարդակում լավ կրթված երիտասարդություն ունենալը, անկասկած, հսկայական ակտիվ է։ Բելգիայի թագուհու կարծիքով՝ կրթությունը պետք է լինի առաջնահերթություն քաղաքականության որոշումների կայացման գործընթացում, քանի որ այն հիմք է դնում սոցիալական պետություն ստեղծելու համար անհրաժեշտ մարդկային կապիտալի համար։ Կրթությունը պետք է լինի բարձրորակ, ժամանակին համապատասխան և բոլորի համար հասանելի։ Ըստ նրա՝ սա ենթադրում է, որ ուսուցիչների վերապատրաստումը և այդ նպատակով օգտագործվող գործիքներն ու մեթոդները արժանի են ամենաուշադիր քննարկմանը։
«Յուրաքանչյուր այցելություն ինձ ավելի է համոզել, որ կրթությունը միլիարդավոր մարդկանց ավելի լավ ապագա տալու բանալին է։ Հատկապես աղջիկների և կանանց համար այն նաև կարևոր միջոց է հզորացման և սեռական խտրականության դեմ պայքարում։ Վաղը ես այցելելու եմ նախադպրոցական հաստատություն՝ ընդգծելու բոլոր երեխաների կրթությունը վաղ փուլում սկսելու կարևորությունը։ Այսօր կրթական համակարգերը հսկայական և բարդ մարտահրավերների են բախվել։ Օրինակ՝ հինգ տարի առաջ COVID-ը խանգարեց դասերին հաճախելուն և բազմաթիվ խնդիրներ առաջացրեց ուսանողների մոտ։ Խոսքի թերապիայի և հոգեբանության ոլորտում իմ ուսումնասիրությունները օգնեցին ինձ հասկանալ ուսանողների առջև ծառացած դժվարությունները»,-ասաց Բելգիայի թագուհին։
Նա ընդգծեց, որ հակամարտության գոտիներում դասավանդումը հաճախ ընդհատվում է, դասերը չեղարկվում են, դպրոցները փակվում, և այս ամենը լրացնում է այդ տարածքներում երիտասարդների արդեն իսկ կրած վնասները՝ նրանց դարձնելով ավելի խոցելի բռնության և շահագործման նկատմամբ: Դրան գումարվում են նոր տեխնոլոգիաների կողմից առաջադրվող բոլոր մարտահրավերները, ու թեև դրանք բազմաթիվ ձևերով խթանում են առաջընթացը, բայց դրանք նաև թանկ են և կարող են մեծացնել ունևորների և աղքատների միջև եղած անջրպետը:
Արհեստական ​​բանականությունը մեզ դրդում է կասկածի տակ դնել որոշ տեսակի ուսուցման կարևորությունը: Ինչո՞ւ ձեռք բերել լեզվական հմտություններ, եթե chat GPT-ն կարող է թարգմանել ձեզ համար: Ինչո՞ւ սովորել, թե ինչպես լուծել մաթեմատիկական հավասարում, երբ համակարգիչը դա կանի շատ ավելի արագ՝ մկնիկի մեկ սեղմումով: Եթե արհեստական ​​բանականությունը, անկասկած, մեծ ներուժ ունի, ապա այն երբեք չպետք է թույլ տա նվազեցնել մեր ստեղծագործականությունը կամ թուլացնել մեր քննադատական ​​ունակությունները: Ինչպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ասաց այս տարվա Գլխավոր ասամբլեայում, տեխնոլոգիան պետք է լինի մեր ծառան, այլ ոչ թե մեր տերը: Ես կօգտագործեմ ձեր երկրում իմ ժամանակը կրթական համակարգի առջև ծառացած մարտահրավերների և Հայաստանի երիտասարդության ձգտումների մասին ավելին իմանալու համար»,- ասաց Բելգիայի թագուհին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին՝ նշեց, որ Բելգիայի թագուհի Մաթիլդայի այցը Երևանի պետական ​​համալսարան մեծ պատիվ է թե՛ համալսարանի, թե՛ Հայաստանի Հանրապետության համար:
«Որպես Միավորված ազգերի կազմակերպության Կայուն զարգացման նպատակների ջատագով` Նորին Մեծությունը կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային օրակարգում՝ խթանելով կրթության, սոցիալական համերաշխության և կայուն զարգացման արժեքները: Այդ արժեքները լիովին համապատասխանում են Հայաստանի ազգային առաջնահերթություններին, մասնավորապես կրթության և երիտասարդության հզորացման ոլորտներում»,- ասաց Անդրեասյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը շեշտեց, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը խստորեն հանձնառու է Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը, որոնք արտացոլված են նախարարության ռազմավարական քաղաքականության փաստաթղթերում և ոլորտային ծրագրերում:
«Մեր ջանքերը հատկապես կենտրոնացած են ներառական և արդար որակյալ կրթության ապահովման, նորարարության և հետազոտությունների խթանման, մշակութային բազմազանության խթանման և երիտասարդության մասնակցության խրախուսման վրա, որոնք բոլորն էլ կայուն զարգացման կարևոր բաղադրիչներ են: Ձերդ Մեծություն, մենք վստահ ենք, որ Ձեր այցը կամրապնդի մեր համագործակցությունը և կբացի նոր հնարավորություններ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման համար»,-նշեց ԿԳՄՍ նախարարը:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին,  հանգամանորեն ներկայացրեց մայր բուհի արգասաբեր գործունեությունը, իրականացվող ծրագրերն ու վերջին տարիների ձեռքբերումները։ Նա շնորհակալություն հայտնեց Բելգիայի թագուհուն բովանդակալից ելույթի համար։
«ԵՊՀ-ն լուծում է տարբեր խնդիրներ իր առաքելության շրջանակում, որը ներառում է որակյալ կրթություն, հետազոտություններ և նորարարություններ, ինչպես նաև հասարակությանը ծառայություններ մատուցել: ԵՊՀ-ն միշտ ակտիվ դեր է խաղացել և նախաձեռնություն է ցուցաբերել ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործում։ Որպես Հայաստանի հիմնական ակադեմիական և հետազոտական ​​կենտրոն՝ ԵՊՀ-ն իսկապես գիտակցում է իր պատասխանատվությունն ու հանձնառությունը կայուն զարգացման սկզբունքների և գաղափարների խթանման գործում, մասնավորապես՝ կրթական և հետազոտական ​​գործունեության միջոցով»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։

Queen of Belgium stresses education as key to sustainable development in address at Armenia’s oldest university
Queen Mathilde of Belgium, visiting Armenia as an advocate for the UN Sustainable Development Goals, delivered remarks at Yerevan State University.
Speaking to the students and academic staff, the Queen of Belgium noted that she is at the oldest university in Armenia—an ideal place to reaffirm the importance of education and to remember that education is a fundamental right of every child, although, unfortunately, in many cases, it is still not guaranteed in today’s world.
“Education contributes to the development of our individuality, but it is also the shortest path to a bright professional future. It is one of the most effective tools in the fight against poverty and marginalization. That is why the United Nations has made education one of the priority goals of sustainable development to be achieved by 2030. Unfortunately, we must acknowledge that, globally, we are not on the right track to achieving this goal. In some areas, we are even regressing, or the fundamental principles are being called into question. However, we cannot afford to accept defeat. In such critical times, it is more important than ever to take responsibility and invest our efforts in achieving the goals we adopted in 2015 and in defending those values,” Queen Mathilde of Belgium said.
According to Her Majesty Queen Mathilde, having a well-educated youth at the national level is undoubtedly a tremendous asset. The Queen of Belgium said that education should be a priority in political decision-making processes, as it lays the foundation for the human capital needed to build a social state. Education must be high-quality, relevant to the times, and accessible to all. She emphasized that this implies teacher training, as well as the tools and methods used for that purpose, deserve the utmost attention and careful consideration.
“Each visit has further convinced me that education is the key to a better future for billions of people. For girls and women in particular, it is also a vital means of empowerment and of combating gender discrimination. Tomorrow, I will visit a preschool institution to highlight the importance of starting education early for all children. Today, education systems face enormous and complex challenges. For example, five years ago, COVID disrupted regular schooling and created numerous difficulties for students. My academic background in speech therapy and psychology has helped me better understand the challenges students face,” the Queen said.
She emphasized that in conflict zones, teaching is often interrupted, classes are canceled, and schools are closed—further compounding the harm already experienced by young people in those areas and making them more vulnerable to violence and exploitation. Added to this are the challenges posed by new technologies, which, although they promote progress in many ways, are costly and can widen the gap between the wealthy and the poor.
“Artificial intelligence prompts us to question the importance of certain types of learning. Why acquire language skills if ChatGPT can translate for you? Why learn how to solve a math equation when a computer can do it much faster with a single click? While artificial intelligence undoubtedly holds great potential, it should never be allowed to diminish our creativity or weaken our critical thinking skills. As UN Secretary-General António Guterres stated at this year’s General Assembly, technology must be our servant, not our master. I will use my time in your country to learn more about the challenges facing the education system and the aspirations of Armenia’s youth,” the Queen of Belgium said.
Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport, Zhanna Andreasyan, welcomed the Queen of Belgium at the YSU and said that Her Majesty’s visit is a great honor both for Armenia and the university.
“As an advocate for the United Nations Sustainable Development Goals, Her Majesty plays a vital role on the global agenda by promoting the values of education, social solidarity, and sustainable development. These values fully align with Armenia’s national priorities, particularly in the fields of education and youth empowerment,” said Andreasyan.
The Minister of Education, Science, Culture, and Sport emphasized that her ministry is firmly committed to achieving the Sustainable Development Goals, which are reflected in the ministry’s strategic policy documents and sectoral programs.
“Our efforts are especially focused on ensuring inclusive and equitable quality education, fostering innovation and research, promoting cultural diversity, and encouraging youth participation—all of which are essential components of sustainable development. Your Majesty, we are confident that your visit will strengthen our cooperation and open new opportunities for advancing the Sustainable Development Goals,” the Minister added.
Yerevan State University Rector Hovhannes Hovhannisyan, welcoming Her Majesty the Queen of Belgium, gave a detailed overview of the university’s activities, ongoing programs, and recent achievements. He expressed gratitude to the Queen of Belgium for her comprehensive speech.
“YSU addresses various tasks within its mission, which includes providing quality education, conducting research and innovation, and serving the community. Yerevan State University has always played an active role and taken initiative in implementing the United Nations Sustainable Development Goals. As Armenia’s leading academic and research center, YSU is fully aware of its responsibility and commitment to promoting the principles and ideas of sustainable development, particularly through educational and research activities,” the Rector said.