Չինաստանը և ԱՄՆ-ն առևտրային խորհրդակցություններ են անցկացնում Թրամփի սպառնալիքների ֆոնին
Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների առևտրային գերատեսչությունների աշխատանքային խմբերը շարունակում են խորհրդակցություններ վարել չինական ապրանքները լրացուցիչ 100% մաքսատուրքերով հարկելու՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքների ֆոնին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է Չինաստանի առևտրի նախարարությունը։
«Չինաստանը և ԱՄՆ-ն պահպանում են կապերը երկկողմ առևտրատնտեսական խորհրդակցությունների մեխանիզմի միջոցով: Երեկ կայացել են բանակցություններ աշխատանքային մակարդակով», - ասվում է մեկնաբանության մեջ, որը տարածվել է այն լուրերի ֆոնին, թե Պեկինն, իբր, մերժել է ԱՄՆ իշխանությունների առաջարկությունը՝ անցկացնել հեռախոսազրույց  հազվագյուտ մետաղների նկատմամբ Չինաստանի արտահանման վերահսկողության խստացման առիթով:
Այդ միջոցը կտրուկ արձագանքի է արժանացել Սպիտակ տանը, որը չինական կողմին սպառնացել է նոր մաքսատուրքերի սահմանմամբ:
Հոկտեմբերի 9-ին Չինաստանի առևտրի նախարարությունը հրապարակել է մի քանի փաստաթղթեր՝ հազվագյուտ մետաղների, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների և դրանց արդյունահանման  սարքավորումների արտահանման նկատմամբ վերահսկողության խստացման միջոցների մասին: Դա առաջացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի զայրույթը, որը հաջորդ օրը Պեկինին սպառնացել է մաքսատուրքերի 100%-ով բարձրացմամբ և ծրագրային ապահովման մատակարարումների սահմանափակումներով, որոնք ուժի մեջ կմտնեն նոյեմբերի 1-ից կամ ավելի վաղ: Այսպիսով, չինական ապրանքների համար ԱՄՆ ընդհանուր մաքսատուրքերը կարող են կազմել 130%:
Չինաստանի Մաքսային գլխավոր վարչության տվյալների համաձայն՝ չինական կողմը հունվար-սեպտեմբերին հազվագյուտ մետաղների արտահանումը տարեկան կտրվածքով ավելացրել է 12,6%-ով՝ մինչև 48,35 հազար տոննա: Ինն ամիսներին մատակարարումների արժեքն, ընդհակառակը, կրճատվել է 7,8%-ով՝ մինչև 342,3 միլիոն դոլար:

Китай и США проводят торговые консультации на фоне угроз Трампа
Рабочие группы торговых ведомств Китая и США продолжают торговые консультации на фоне угроз президента США Дональда Трампа по вопросу введения дополнительных 100%-ных пошлин на китайские товары. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, об этом сообщили в Министерстве коммерции КНР.
“Китай и США поддерживают контакты через механизм двусторонних торгово-экономических консультаций. Вчера состоялись переговоры на рабочем уровне”, — говорится в комментарии, распространенном на фоне слухов о том, что Пекин якобы отклонил предложение властей США провести телефонный разговор на тему ужесточения контроля за экспортом редкоземельных металлов из Китая.
Это вызвало резкую реакцию Белого дома, пригрозившего китайской стороне введением новых пошлин.
9 октября Министерство коммерции КНР опубликовало ряд документов о мерах по ужесточению контроля за экспортом редкоземельных металлов, связанных с ними технологий и горнодобывающего оборудования. Это вызвало недовольство президента США Дональда Трампа, который на следующий день пригрозил Пекину 100% повышением пошлин и ограничениями на поставки программного обеспечения, которые вступят в силу с 1 ноября или ранее. Таким образом, общий размер пошлин США на китайские товары может достичь 130%.
По данным Главного таможенного управления КНР, в январе-сентябре китайская сторона увеличила экспорт редкоземельных металлов на 12,6% в годовом исчислении до 48,35 тыс. тонн. За первые девять месяцев стоимостной объём поставок, напротив, снизился на 7,8% до 342,3 млн долларов.