TRIPP նախագիծը բացում է արտահանման և ներմուծման նոր հնարավորություններ նաև ԱՊՀ երկրների համար. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետւթյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դուշանբեում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին:
Պետությունների առաջնորդներին դիմավորել է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, որից հետո տեղի է ունեցել արարողակարգային տեսալուսանկարահանման արարողությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ նեղ կազմով նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին։
Նախ և առաջ, ցանկանում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել մեր տաջիկ ընկերներին և անձամբ մեծարգո նախագահ Ռահմոնին՝ ջերմ ընդունելության և այսօրվա գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Ցանկանում եմ նաև առանձին շնորհակալություն հայտնել տաջիկական կողմին՝ այս տարի ԱՊՀ-ում նախագահությունը  հաջող իրականացնելու համար։
Ցանկանում եմ գոհունակությամբ արձանագրել, որ  երկարամյա հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել, և այս գործընթացում հիմնարար փաստաթուղթ է հանդիսացել ԱՊՀ հիմնադիր փաստաթուղթը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։
Ս․թ․ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախագահ Թրամփի նախաձեռնությամբ կայացած Խաղաղության գագաթնաժողովից հետո, նախագահ Ալիևի հետ մենք ընդունեցինք հռչակագիր, որում արձանագրվում է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանն ընդունում են անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։
Մեջբերում կատարեմ Վաշինգտոնի հռչակագրից.
«Մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար վերջապես ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում»:
Նույն Հռչակագրում մենք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներս, վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։
Այդ ջանքերը պետք է ներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով։
Նաև արձանագրվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (կամ TRIPP) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։
TRIPP նախագիծը Հայաստանին հնարավորություն է տալիս երկաթուղային և այլ տրանսպորտային կապ ունենալ ԱՊՀ անդամ պետություն Ադրբեջանի և ԱՊՀ մյուս անդամ պետությունների հետ։
Սա նշանակալի փոփոխություն և հանգամանք է, որը, անկասկած, կնպաստի ԱՊՀ շրջանակներում տնտեսական կապերի ամրապնդմանը և կազմակերպության արդյունավետության բարձրացմանը։
TRIPP նախագիծը բացում է արտահանման և ներմուծման նոր հնարավորություններ նաև ԱՊՀ երկրների համար։
Վաշինգտոնի գագաթնաժողովից առաջ՝ դեռևս ս․թ․ մարտին, Հայաստանը և Ադրբեջանը կարողացան համաձայնեցնել «Խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախագիծը և այդպիսի դրական արդյունքով ավարտել բանակցությունները նախագծի շուրջ։
Այս փաստաթուղթը ևս հղվում է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին։
Այս համատեքստում, կողմերը հաստատեցին իրենց ըմբռնումը, որ նախկին ԽՍՀՄ Խորհրդային Սոցիալիստական ​​Հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների միջազգային սահմաններին։ Համապատասխանաբար, Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են և կհարգեն միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը։
Սա նշանակում է, որ երկու երկրներն էլ ճանաչում են, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը նույնական է Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական ​​Հանրապետության տարածքին, իսկ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը՝ Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական ​​Հանրապետության տարածքին, և այդ տարածքները ներառող սահմաններն անձեռնմխելի են։
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը» նախաստորագրվել է Սպիտակ տանը երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների կողմից՝ ԱՄՆ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ ներկայությամբ։ Հուսով եմ և համոզված եմ, որ մենք մոտ ապագայում կստորագրենք և կվավերացնենք նաև այս համաձայնագիրը։
Հատկանշական է, որ 2024 թվականին Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել և վավերացրել են իրենց առաջին երկկողմ փաստաթուղթը։ Խոսքը «Երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգի մասին է, որը ստորագրվել է երկու երկրների փոխվարչապետերի կողմից և վավերացվել է և՛ Հայաստանում, և՛ Ադրբեջանում՝ ստանալով բարձրագույն իրավական ուժ։
Այս կանոնակարգում ևս Համագործակցության հիմնադիր փաստաթուղթը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, ամրագրված է որպես երկու երկրների միջև միջպետական ​​սահմանի սահմանազատման հիմնական սկզբունք։ Այս սկզբունքի հիման վրա 2024 թվականին սահմանազատվել է մեր երկրների միջև պետական ​​սահմանի մոտ 12 կիլոմետրանոց հատվածը։
Ուրախ եմ տեղեկացնել ձեզ այս ամենի մասին, չնայած հաստատված խաղաղությունը չի նշանակում, որ Հայաստան-Ադրբեջան օրակարգի հարցերը սպառվել են։ Մենք դեռևս պետք է հաստատենք փոխադարձ առևտրային, տնտեսական, քաղաքական,  մշակութային կապեր, լուծել հումանիտար խնդիրները և սա հեշտ գործ չէ՝ հաշվի առնելով երկարամյա թշնամանքի պատմությունը։ Սակայն հաստատված խաղաղությունը մեզ վստահություն է տալիս, որ այս հարցերն աստիճանաբար կլուծվեն։
Խաղաղության հաստատման կապակցությամբ ցանկանում եմ շնորհավորել ոչ միայն Հայաստանին և Ադրբեջանին, այլև ԱՊՀ բոլոր անդամ պետություններին, քանի որ գիտեմ, որ դուք բոլորդ էլ իսկապես ուզում էիք, որ սա տեղի ունենար, և այն տեղի ունեցավ։ Խաղաղությունն այլևս իրականություն է, և ես շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս այս առիթով և շնորհակալություն եմ հայտնում ԱՊՀ գործընկերներին այս ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար։
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը, որից ընթացքում երկրների ղեկավարները ստորագրել են համաձայնեցված փաստաթղթերի արձանագրությունները:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in his speech at the CIS Summit in Dushanbe, highlighted the significance of the TRIPP project in Armenia for the broader region, noting that it opens up new export and import opportunities for CIS member states.
Below is the translated transcript of the Prime Minister’s speech published by his office.
“First of all, I would like to sincerely thank our Tajik friends and, personally, His Excellency President Rahmon for the warm welcome and for organizing today’s summit at such a high level.
I would also like to extend special thanks to the Tajik side for successfully carrying out the CIS chairmanship this year.
I am pleased to note that peace has been established between Armenia and Azerbaijan after a long-standing conflict, and a fundamental document in this process has been the founding document of the CIS — the Alma-Ata Declaration of 1991.
On August 8 of this year, following the Peace Summit held in Washington at the initiative of President Trump, President Aliyev and I adopted a declaration which states that Armenia and Azerbaijan recognize the need to chart a path toward a bright future, not bound by the conflict of the past, and in line with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.
Allow me to quote from the Washington Declaration:
" The conditions have been created for our nations to finally embark on building good neighborly relations on the basis of the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory after the conflict that brought immense human suffering. This reality, which is not and should never be subject to revision, paves the way for closing the chapter of enmity between our two nations. We resolutely reject and exclude any attempt of revenge, now and in the future.”
In the same Declaration, the leaders of Armenia and Azerbaijan reaffirmed the importance of opening communications between the two countries for intra-state, bilateral, and international transport, based on respect for the sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the states, with the goal of promoting peace, stability, and prosperity in the region and beyond.
These efforts must include unimpeded communication through the territory of the Republic of Armenia between the main part of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, with reciprocal benefits for Armenia in international and domestic transport.
It was also recorded that the Republic of Armenia will work with the United States of America and other mutually agreed third parties to define the framework for implementing the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (or TRIPP) project on the territory of Armenia.
The TRIPP project provides Armenia with the opportunity to establish rail and other transport links with CIS member state Azerbaijan and other CIS countries.
This is a significant development that will undoubtedly contribute to strengthening economic ties within the CIS and enhancing the organization's productivity.
The TRIPP project also opens up new export and import opportunities for CIS countries.
Before the Washington Summit — back in March of this year — Armenia and Azerbaijan were able to agree on the draft “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations,” thus completing negotiations on the draft with a positive outcome.
This document also references the 1991 Alma-Ata Declaration.
In this context, the parties confirmed their understanding that the borders between the former Soviet Socialist Republics of the USSR have become the international borders of the respective independent states. Accordingly, Armenia and Azerbaijan recognize and will respect each other’s sovereignty, territorial integrity, the inviolability of international borders, and political independence.
This means that both countries recognize that the territory of the Republic of Armenia is identical to that of the Armenian SSR, and the territory of the Republic of Azerbaijan is identical to that of the Azerbaijani SSR, and that the borders encompassing these territories are inviolable.
The "Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan" was initialed at the White House by the foreign ministers of the two countries, in the presence of the President of the United States, the President of Azerbaijan, and myself. I hope and am confident that we will sign and ratify this agreement in the near future.
It is noteworthy that in 2024, Armenia and Azerbaijan signed and ratified their first bilateral document. This refers to the “Regulation on the Joint Activity of the Border Delimitation Commissions of the Two Countries,” which was signed by the Deputy Prime Ministers of both countries and ratified in both Armenia and Azerbaijan, thereby gaining the highest legal force.
This regulation also affirms the 1991 Alma-Ata Declaration — the founding document of the CIS — as the main principle for interstate border delimitation between the two countries. Based on this principle, in 2024, a 12-kilometer section of the state border between our countries was successfully delimited.
I am happy to share all this with you, although it’s important to understand that the establishment of peace does not mean that all issues on the Armenia–Azerbaijan agenda have been resolved.
We still need to establish mutual trade, economic, political, and cultural ties, and resolve humanitarian issues — which is not an easy task, considering the long history of hostility.
However, the peace that has been established gives us the confidence that these issues will be resolved gradually.
In light of the peace that has been achieved, I would like to congratulate not only Armenia and Azerbaijan but all CIS member states, because I know that all of you truly wanted this to happen — and it has happened.
Peace is now a reality, and I congratulate all of us on this occasion and express my gratitude to CIS partners for their support during this period.