Ռուսաստանն աջակցում է Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև համաձայնության հաստատմանը
Ռուսաստանն աջակցում է Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև Գազայի հատվածում կրակի դադարեցման շուրջ պայմանավորվածությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք, անշուշտ, աջակցում ենք այս ջանքերին։ Չի կարող ընդհանուր գոհունակություն չառաջացնել այն փաստը, որ արդեն Գազայում արձանագրվում է հրադադար։ Կարելի է ողջունել այդ բոլոր ջանքերը», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով «Ինտերֆաքս»-ի հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում գնահատում այս իրադարձությունը, և արդյոք ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն այդ կապակցությամբ արժանի է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի։
Պեսկովը կոչ է արել իրադարձությունը մեկնաբանելու համար սպասել մինչև համաձայնագրի ստորագրումը։ «Մենք հույս ունենք, որ, այնուամենայնիվ, այսօր ստորագրությունները կդրվեն, և կհետևեն գործողություններ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կատարելու համար», - ասել է նա։

Россия поддерживает заключение соглашения между Израилем и ХАМАС
Россия поддерживает соглашение между Израилем и ХАМАС о прекращении огня в секторе Газа. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Мы поддерживаем, безусловно, эти усилия. Не может не вызывать общего удовлетворения тот факт, что сейчас уже констатируется прекращение огня в Газе. Можно приветствовать все эти усилия”, — сказал Песков, отвечая на вопрос “Интерфакса”, как Кремль оценивает это событие и заслуживает ли президент США Дональд Трамп Нобелевской премии мира в этой связи.
Песков призвал дождаться подписания соглашения, чтобы комментировать это событие. “Мы надеемся, что все-таки сегодня подписи будут поставлены, а дальше последуют действия по исполнению достигнутых договоренностей”, — сказал он.