Կատարը փորձում է հանդես գալ որպես միջնորդ ԱՄՆ-ի և Վենեսուելայի միջև. NYT
Կատարը ցանկանում է որպես միջնորդ հանդես գալ Միացյալ Նահանդների և Վենեսուելայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հացում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, The New York Times պարբերականի աղբյուրները հայտնել են, որ Վենեսուելայի իշխանությունները հավանություն են տալիս Կատարի ջանքերին, սակայն ԱՄՆ վարչակազմին ավելի շատ հետաքրքրում են ռազմական մեթոդները, այլ ոչ թե դիվանագիտությունը: ԱՄՆ բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյայի տեղեկությամբ՝ Պենտագոնը 10 հազար զինվորական է ուղարկել Կարիբյան ավազան: Նրանց մեծ մասը տեղակայված է Պուերտո Ռիկոյի ռազմակայաններում: Դոհան, այնուամենայնիվ, փորձում է բաց պահել Վաշինգտոնի և Կարակասի միջև կապի ուղիները:
Ավելի վաղ The New York Times-ը հաղորդել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաման է տվել իր վարչակազմին դադարեցնել Վենեսուելայի հետ լարվածության դիվանագիտական կարգավորման հասնելու բոլոր փորձերը:
Վաշինգտոնը Վենեսուելայի իշխանություններին մեղադրում է թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ ոչ բավարար պայքարի մեջ: ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը Կարիբյան ծովի միջազգային ջրերում արդեն ոչնչացրել են առնվազն չորս արագընթաց նավակներ՝ այնտեղ գտնվող մարդկանցով, որոնք մեղադրվել են Վենեսուելայից թմրանյութերի փոխադրման մեջ:
Սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի ելույթում Թրամփը հայտարարել է, որ զինված ուժերը կշարունակեն գրոհել այն նավերի վրա, որոնք, իրենց կարծիքով, կապված են Մադուրոյի գլխավորած վենեսուելական թմրակարտելների հետ:

Катар желает выступить посредником между США и Венесуэлой: The New York Times
Как передает “Арменпресс”, источники The New York Times сообщили, что власти Венесуэлы одобряют усилия Катара, однако администрация США больше заинтересована в военных методах, чем в дипломатии. По словам высокопоставленного американского военного чиновника, Пентагон направил в Карибский бассейн 10 000 военнослужащих. Большинство из них размещены на военных базах в Пуэрто-Рико. Доха, тем не менее, старается поддерживать связь между Вашингтоном и Каракасом.
Ранее The New York Times сообщила, что президент США Дональд Трамп приказал своей администрации прекратить все попытки дипломатического урегулирования напряженности с Венесуэлой.
Вашингтон обвиняет власти Венесуэлы в недостаточной борьбе с наркотрафиком. ВМС США уже уничтожили в международных водах Карибского моря как минимум четыре судна, на борту которых находились лица, обвиняемые в перевозке наркотиков из Венесуэлы.
Выступая на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 23 сентября, Трамп заявил, что военные продолжат атаковать суда, которые, по его мнению, связаны с венесуэльскими наркокартелями во главе с Мадуро.