ԱՄՆ Սենատը կրկին չի ընդունել կառավարության ֆինանսավորման օրինագծերը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը հերթական անգամ չի ընդունել երկու կուսակցությունների կողմից առաջարկված օրինագծերը, որոնք ուղղված էին դաշնային կառավարության աշխատանքի մասամբ դադարեցված ֆինանսավորման վերականգնմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ABC News-ը։
Հանրապետականների կողմից մշակված և ավելի վաղ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից հավանության արժանացած փաստաթուղթը մերժվել է սենատորների ձայների 52-42 հարաբերակցությամբ։ Դեմոկրատների կողմից ներկայացված օրինագիծը ստացել է 45 կողմ, 55 դեմ ձայն։ Կոնգրեսի վերին պալատում հաստատման համար անհրաժեշտ է առնվազն 60 ձայն։
Այսպիսով, սենատորներին առայժմ չի հաջողվել ընդունել փաստաթուղթ, որը թույլ կտար դադարեցնել ԱՄՆ դաշնային կառավարության աշխատանքի մասնակի կասեցումը (շաթդաունը)։ Այն սկսվել է հոկտեմբերի 1-ի կեսգիշերին ֆինանսավորման բացակայության պատճառով։ Դա տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ Կոնգրեսում կառավարող Հանրապետական և ընդդիմադիր Դեմոկրատական կուսակցությունների ներկայացուցիչները չեն կարողանում համաձայնության գալ մի շարք ծախսերի, այդ թվում՝ առողջապահության ծախսերի շուրջ։ Նրանք միմյանց մեղադրում են շաթդաունի առաջացման և քաղաքական նպատակներով այն ձգձգելու համար։
ԱՄՆ օրենսդրության համաձայն՝ շաթդաունի դեպքում ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության գործունեության համար պատասխանատու նախարարություններն ու գերատեսչությունները շարունակում են աշխատանքը: Աշխատանքը շարունակում են նաև պետական այն ծառայողները, որոնց գործունեությունն ուղղված է «կյանքի և սեփականության պաշտպանությանը»: Նրանք շաթդաունի դեպքում աշխատավարձ չեն ստանում, սակայն հետագայում ֆինանսավորման վերսկսումից հետո վարձատրվում են։
1977 թվականից ի վեր ԱՄՆ դաշնային կառավարության աշխատանքի ֆինանսավորումն ընդհատվել է ավելի քան 20 անգամ՝ վարչակազմի և Կոնգրեսի միջև տարաձայնությունների պատճառով: Ամենաերկարատև շրջանը կազմել է 35 օր՝ 2018 թ. դեկտեմբերի 22-ից մինչև 2019 թ. հունվարի 25-ը՝ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջին նախագահական ժամկետի ընթացքում:

Сенат США вновь не принял законопроекты о финансировании правительства
Сенат США вновь не смог принять двухпартийные законопроекты, направленные на восстановление частично приостановленного финансирования федерального правительства. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ABC News.
Документ, разработанный республиканцами и ранее одобренный Палатой представителей, был отклонен сенаторами 52 голосами против 42. Законопроект, представленный демократами, получил 45 голосов «за» и 55 «против». Для одобрения в верхней палате Конгресса необходимо не менее 60 голосов.
Таким образом, сенаторам до сих пор не удалось принять документ, который позволил бы прекратить частичную приостановку работы федерального правительства США (шатдаун). Она началась в полночь 1 октября из-за нехватки финансирования. Это произошло из-за того, что представители правящей Республиканской и оппозиционной Демократической партий в Конгрессе не смогли договориться по ряду расходов, включая расходы на здравоохранение. Они обвиняют друг друга в приостановке работы правительства и в затягивании ситуации в политических целях.
Согласно законодательству США, в случае приостановки работы правительства министерства и ведомства, отвечающие за национальную безопасность и внешнеполитическую деятельность, продолжают свою работу. Государственные служащие, чья деятельность направлена на «защиту жизни и имущества», также продолжают работать. Заработная плата им не выплачивается во время приостановки работы правительства, а выплачивается позднее, после возобновления финансирования.
С 1977 года финансирование работы федерального правительства США прерывалось более 20 раз из-за разногласий между администрацией и Конгрессом. Самый длительный период составил 35 дней — с 22 декабря 2018 года по 25 января 2019 года, во время первого президентского срока действующего президента Дональда Трампа.