ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը և Անիի համայնքապետարանն անդրադարձել են Սոֆիայի օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպին
Սոֆիայի օդանավակայանում Շիրակի մարզի Անի համայնքի պատվիրակության հետ կապված միջադեպի առնչությամբ Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը կապի մեջ է եղել պատվիրակության ղեկավարի հետ և, տեղեկանալով միջադեպի մասին, քայլեր է ձեռնարկել ընդունող երկրից պարզաբանումներ ստանալու և հետագայում նման միջադեպերից խուսափելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
«Տեղի ունեցածը չի որակվում որպես «դիվանագիտական սկանդալ», ինչպես տարածվել է ԶԼՄ-ների կողմից, այդուհանդերձ, օտարերկրյա այցերի ժամանակ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես գտնվում է ՀՀ դիվանագիտական ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում, և ձեռնարկվում են իրավիճակին համապատասխան քայլեր»,- հայտնել է ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակը:
Անիի համայնքապետարանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ մամուլում շրջանառվող լուրերն այն մասին, թե հոկտեմբերի 1-4-ը Անի համայնքի պատվիրակության՝ Բուլղարիա կատարած այցի ժամանակ Սոֆիայի «Վասիլ Լևսկի» օդանավակայանում տեղի է ունեցել աղմկահարույց դիվանագիտական սկանդալ, չի համապատասխանում իրականությանը։ Ընդորում, տեղի լրատվամիջոցները հղում են կատարել բուլղարական լրատվամիջոցներին։
Անիի համայնքապետարանը պարզաբանում է, որ «սույն թվականի հոկտեմբերի 1-ին Բուլղարիա ժամանած հայկական պատվիրակությունը՝ Անի համայնքի ղեկավար Արման Սարիբեկյանի գլխավորությամբ, օդանավակայանի անցակետում կատարված միջադեպը որակում է թյուրիմացություն։
Կատարվածի մասին տեղյակ է Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը։ Դիվանագիտական կառույցը կդրսևորի հետևողականություն և դեպքին կտա համապատասխան գնահատական»։
Նշվում է, որ տեղի ունեցած միջադեպից հետո անեցի պատվիրակներին օդանավակայանում դիմավորել է Նովի Պազարի փոխքաղաքապետը և այլ պաշտոնատար անձինք։ Այնուհետև Նովի Պազարի քաղաքապետ Գեորգի Գեորգիևի հրավերով Բուլղարիա մեկնած Անիի պատվիրակությունը, ի դեմս համայնքի ղեկավար Արման Սարիբեկյանի, արժանացել է ջերմ ընդունելության։ Քառօրյա պաշտոնական այցը անցել է ջերմ ու անմիջական մթնոլորտում, հագեցած ու տպավորիչ օրակարգով։

Пресс-секретарь МИД Армении и администрация общины Ани прокомментировали инцидент в аэропорту Софии
В связи с инцидентом с делегацией общины Ани Ширакской области Армении в аэропорту Софии посольство Армении в Болгарии связалось с главой делегации и, узнав о случившемся, предприняло шаги для получения разъяснений от принимающей стороны и избежания подобных инцидентов в будущем. Об этом в ответ на запрос Арменпресс сообщила пресс-секретарь министра иностранных дел Армении Ани Бадалян.
«Произошедшее не квалифицируется как «дипломатический скандал», как его представляют СМИ, однако защита прав граждан Армении во время зарубежных визитов всегда находится в центре внимания дипломатических служб Республики Армения, и в зависимости от ситуации принимаются соответствующие меры», — отметила пресс-секретарь министра иностранных дел.
Администрация общины Ани, в свою очередь, сообщила, что муссируемые в прессе слухи о громком дипломатическом скандале, произошедшем в аэропорту Софии имени Васила Левски во время визита делегации общины Ани в Болгарию 1–4 октября, не соответствуют действительности. В этой связи местные СМИ ссылались на болгарские СМИ.
Администрация общины Ани поясняет, что «прибывшая в Болгарию 1 октября текущего года армянская делегация во главе с руководителем общины Ани Арманом Сарибекяном расценивает инцидент на контрольно-пропускном пункте аэропорта как недоразумение.
Посольство Армении в Болгарии осведомлено о произошедшем. Дипломатические структуры проявят последовательность и дадут инциденту соответствующую оценку».
Отмечается, что после инцидента делегатов из Ани в аэропорту встречали заместитель мэра города Нови-Пазар и другие официальные лица. Затем отправившаяся в Болгарию по приглашению мэра города Нови-Пазар Георгия Георгиева делегация Ани во главе с руководителем общины Арманом Сарибекяном была удостоена теплого приема. Четырёхдневный официальный визит прошёл в тёплой и дружественной атмосфере с насыщенной повесткой.