Կա պատրաստակամություն և քաղաքական կամք՝ կյանքի կոչելու Վաշինգտոնի համաձայնագիրը. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի հարցազրույցը PassBlue-ին
Հայաստանում ապրող երիտասարդությունը ցանկանում է տեսնել բարգավաճ Հայաստան, ցանկանում է տեսնել մի Հայաստան, որը կապրի ոչ թե հակամարտության մեջ, այլ այնպիսի պայմաններում, որտեղ կարող է իրացնել իր ներուժը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթվա շրջանակներում PassBlue-ին տված հարցազրույցում նման միտք է արտահայտել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Անի Բադալյանն՝ անդրադարձ կատարելով բազմաթիվ հարցերի, որոնք կապված են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնագրերին, դրանց արդյունքում ձեռնարկվելիք հետագա քայլերին, Երևանի ու Անկարայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ու դրա նշանակությանը։
Հարցազրույցի ընթացքում Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակն իր լավատեսությունն է արտահայտել Երևանի ու Բաքվի նախաստորագրած խաղաղության համաձայնագրի և դրա վերջնական ստորագրման վերաբերյալ, ինչպես նաև մանրամասն ներկայացրել է համապատասխան համաձայնագրերի համատեքստը։
- Որո՞նք են օգոստոսի 8-ի համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո հաջորդ քայլերը։
- Նախաստորագրումը մեզ համար մեծ հանգրվան էր։ Մենք վերահաստատեցինք, որ երկու երկրների սահմանները ճանաչված են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով, երբ փլուզվեց Խորհրդային Միությունը։ Մենք համաձայնության եկանք հիմնարար սկզբունքների՝ իրավազորության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և, իհարկե, սահմանների անձեռնմխելիության շուրջ։ Մենք սա համարում ենք շատ կարևոր հիմք հետագա աշխատանքի համար։ Համարում ենք, որ խաղաղությունը հաստատված է։ Սա ոչ միայն խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրում է, այլև հրապարակային հայտարարություններ եղան օգոստոսյան եռակողմ հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցեցին Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարները և ԱՄՆ նախագահ Թրամփը, ինչից հետո խաղաղության հաստատման վերաբերյալ շատ բարձրաձայն և հաստատուն պարտավորությունների մասին հայտարարություններ եղան: Մենք հավատում ենք, որ սա մեր կողմի, ադրբեջանական կողմի և միջազգային մակարդակով փոխըմբռնումն է։ Մենք կաշխատենք խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ։ Մարտ ամսին Հայաստանը հայտարարեց, որ պատրաստ է ստորագրել այն։ Մենք անմիջապես ասացինք. «Եկեք խոսենք, հասկանանք ժամանակը և վայրը, մենք պատրաստ ենք ստորագրել»։ Սա չի փոխվել։ Հույս ունենք, որ TRIPP (խմբ.՝ «Թրամփի երթուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման») նախագծի իրականացումը կնպաստի տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը ոչ միայն մեկ մասով, այլև ընդհանուր տարածաշրջանային հաղորդակցություններում։ Կրկնեմ, խոսքը միայն Հայաստանի, Ադրբեջանի և Հարավային Կովկասի մասին չէ։ Այսօր երկրները փնտրում են ավելի շատ երթուղիներ, այլընտրանքային կապեր։ Սա կարող է լինել ավելի մեծ նախագծի՝ Միջին միջանցքի և այլ նախագծերի մի մասը, որոնք նպատակ ունեն կապել Ասիան Եվրոպայի հետ և հակառակը։ Հայաստանում իրականացվող ցանկացած կապի նախագիծ մնում է Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո։ Սա մեզ համար շատ կարևոր է։ Մենք կքննարկենք այլ տեխնիկական մանրամասներ, կորոշենք, թե ինչպես է գործարկվում, բայց դա կմնա Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո։
- Կլինե՞ն բանակցություններ Ադրբեջանում գտնվող հայ բանտարկյալների վերաբերյալ։
- Այո, մենք ասում ենք, որ խաղաղությունը հաստատված է, բայց դա նշանակում է, որ այն կարող է նպաստել նաև մարդասիրական հարցերի լուծմանը։ Ադրբեջանում կան հայ ռազմագերիներ, և մենք այս թեման քննարկում ենք, առաջին հերթին, Ադրբեջանի հետ և փնտրում ենք դրական լուծումներ։ Կան անհետ կորած անձանց հարցեր։ Այս մարդասիրական հարցերն ավելի լայն պատկերի մաս են կազմում և, իհարկե, կարող են ամրապնդել մեր կողմից հաստատված խաղաղությունը։
- Ներկայում, համաձայնագրի միջոցով, ռուս զինվորները պարեկություն են իրականացնում Իրանի հետ Հայաստանի հարավային սահմանին։ Արդյոք խաղաղության համաձայնագիրը նշանակո՞ւմ է, որ այդ զինվորները կհեռանան։
- Սա կարգավորվում է Ռուսաստանի հետ երկկողմ համաձայնագրով, ուստի սա չի վերաբերում մեր կողմից նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին։
- Արդյոք խաղաղության համաձայնագրի շնորհիվ կվերականգնվի Խորհրդային ժամակներում ստեղծված երկաթուղին, որը նախկինում գործում էր Իրանի հետ Հայաստանի հարավային սահմանով։
- Մենք, իհարկե, ուսումնասիրում ենք տարածքի լոգիստիկան։ Դա լինելու է տարանցիկ ճանապարհ։ Դա միջանցք չէ այն իմաստով, որը Դուք, գուցե, լսել եք։ Դա ճանապարհ է, որը մնում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ներքո։
- Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած իր ելույթում ասել է, որ Հայաստանի և իր երկրի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունները լավ են ընթանում: Կարո՞ղ եք հաստատել դա։
- Այո, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ կա: Մենք իրականացնում ենք նախագծեր, օրինակ՝ սահմանին կամրջի վերանորոգում: Երբ մենք խոսում ենք կապի և հարաբերությունների կարգավորման, կայունության, տարածաշրջանում խաղաղության մասին, կա ավելի լայն պատկեր: Բայց, իհարկե, ինչ էլ որ անենք, այն ուղղված է երկու երկրների միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորմանը: Մեր ակնկալիքն այն է, որ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը կնպաստի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչը նշանակում է սահմանի բացում, քանի որ դա շատ կարևոր է։
- Ադրբեջանցի որոշ պաշտոնյաներ ասում են, որ վերջնական խաղաղության համաձայնագրի կնքման համար Հայաստանի Սահմանադրությունը պետք է փոխվի: Արդյոք դա քննարկվո՞ւմ է։
- Խաղաղության պայմանագիրը սահմանադրության մասին ոչինչ չի ասում: Հենց սկզբից մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է եղել, որ Հայաստանի սահմանադրության հետ որևէ խնդիր չկա: Խաղաղության պայմանագիրը նախատեսում է երկու երկրների միջև տարածքային ամբողջականության ճանաչում: Մեզ համար սա երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման իրավական հիմքն է: Միևնույն ժամանակ, Դուք կարող եք իմանալ, որ իշխող կուսակցությունը, որը Հայաստանում իշխանության ղեկին է 2018 թվականից, հայտարարել է, որ սահմանադրական փոփոխություններ կլինեն, ուստի, հավանաբար, նոր Սահմանադրություն կլինի: Բայց սա ներքին հարց է: Նոր Սահմանադրության օգտին քվեարկելու են Հայաստանի բնակչությունը՝ քաղաքացիները։
- Ինչպե՞ս է ստեղծվել նոր խաղաղության համաձայնագիրը։
- Պատկերացրեք, որ դա շատ դժվարին գործընթաց էր։ Հակամարտությունից հետո հեշտ չէ գնալ և խոսել խաղաղության մասին, հատկապես հաշվի առնելով, որ կան չլուծված հարցեր, կան զգացմունքներ և կան որոշակի ընկալումներ: Բայց մոտ երեքուկես-չորս տարի տևած ինտենսիվ բանակցություններ են եղել: Մենք սկսել ենք փոխանակել համաձայնագրի նախագծերը և հանդիպել արտաքին գործերի նախարարների և երկրների ղեկավարների մակարդակով: Յուրաքանչյուր հոդված, յուրաքանչյուր նախադասություն շատ մանրամասն քննարկվել է: Եվ այս տարի մենք հասանք այս համաձայնությանը՝ հայտարարելով, որ երկու կողմերն էլ համաձայն են տեքստի շուրջ։ ԱՄՆ-ի և նախագահ Թրամփի վարչակազմի ղեկավարությունը շատ կարևոր էր, քանի որ նրանց հաջողվեց անցկացնել օգոստոսի 8-ի գագաթնաժողովը:
Մենք ԱՄՆ-ի հետ ստորագրեցինք երկկողմ հուշագրեր, որոնք ենթադրում են համագործակցություն տարբեր ոլորտներում: Այո, դա կլինի արհեստական բանականություն, էներգետիկա՝ տարբեր ոլորտներ, որոնք կարևոր են Հայաստանի համար:
Հայկական լրատվամիջոցներում մեր պաշտոնյաների մեծ մասին հարց է ուղղվում՝ ի՞նչ երաշխիք կա։ Մեր մոտեցումն այն է, որ սա օգուտներ է ստեղծում բոլորի համար՝ նախ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի համար, քանի որ մենք երկու հիմնական կողմերն ենք, բայց նաև մյուս երկրների համար, որոնք շահագրգռված են Հարավային Կովկասում խաղաղությամբ և այս տարածքի կայունությամբ՝ տնտեսական օգուտներ ստանալու համար։
- Ես կարդացել եմ, որ Ադրբեջանը պատրաստ էր հարձակվել հարավային Հայաստանի վրա մինչև օգոստոսին խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը։ Դա ճի՞շտ է։
- Այդ տարիներին մենք ունեինք լարվածության սրման նշաններ։ Սահմանին կրակոցներ կային, ուստի չէիք կարող բացառել այն հնարավորությունը, որ ցանկացած պահի կարող էր լարվածություն լինել։
- Եթե նայենք Թրամփի կողմից իր երկրորդ ժամկետում հայտարարված մյուս խաղաղության համաձայնագրերին. որոշները ավելի ամուր են թվում, քան մյուսները, որոնք, կարծես, ավելի շատ աշխատանքի կարիք ունեն։ Վստա՞հ եք, որ այս նախաստորագրումը կհանգեցնի համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի։
- Այո. բայց խոսքը նաև իրականացման մասին է։ Ես կհաստատեի Հայաստանի կողմից, բայց մենք նաև լսում ենք ԱՄՆ-ի կողմից, որ կա բարձր պատրաստակամություն՝ անմիջապես ուսումնասիրելու իրականացումը: Այսպիսով, սա պարզապես թուղթ չէ: Կա պատրաստակամություն և քաղաքական կամք այն կյանքի կոչելու համար։
- Ինչպե՞ս եք զգում՝ լինելով այն կառավարության մաս, որը Ձեր երկրում իրականացնում է մեծ, պոտենցիալ հարստացնող փոփոխություն։
- Հայաստանում ապրող երիտասարդությունը ցանկանում է տեսնել բարգավաճ Հայաստան, ցանկանում է տեսնել մի Հայաստան, որը կապրի ոչ թե հակամարտության մեջ, այլ այնպիսի դիրքում, որտեղ կարող է իրացնել իր ներուժը: Մենք ունենք հսկայական ներուժ նորարարության ոլորտում, և կարծում եմ, որ մենք պետք է օգտագործենք այս հնարավորությունը, որպեսզի Հայաստանը դառնա տնտեսապես այնքան զարգացած, որքան հնարավոր է։

Washington Agreement is not just a piece of paper, there is a willingness and political will to bring it into life. Armenian Foreign Ministry Spokesperson's interview to PassBlue
The youth living in Armenia want to see a prosperous country that lives not in conflict but in peace, enabling it to reach its full potential, the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Ani Badalyan said in an interview with PassBlue held on the sidelines of the UN General Assembly High-Level Week.
During the interview, Badalyan addressed issues related to the agreements signed between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8, the next steps to be taken as a result of those agreements, as well as the normalization of relations between Yerevan and Ankara and its significance.
She expressed optimism regarding the peace agreement initialed by Yerevan and Baku and its eventual signing, presenting the broader context of the related agreements in detail.
- What are the next steps after the initialing of the Aug. 8 agreement?
- The initialing was a big milestone for us. We reaffirmed that the borders of the two countries are those recognized by the Almaty Declaration of 1991, when the Soviet Union collapsed. We agreed upon the fundamental principles, the jurisdiction, the sovereignty, territorial integrity and, of course, inviolability of borders. We find this to be a very important basis for further work.
We consider that the peace is established. This is not only the initialing of the peace treaty, but there were also public announcements during the August trilateral meeting attended by the leaders of Armenia, Azerbaijan and President Trump. There were very vocal, solid commitments that the peace is established. This is the understanding on our side, and we believe this is the understanding on the other side and internationally.
We will be working towards the signing of the peace treaty. In March, we said that we were ready to sign. We immediately said: ‘Let’s talk, let’s see the time and the venue, we are ready to sign.’ This has not changed. We hope that the implementation of the TRIPP project will foster the unblocking of regional communications not only in one part but in overall regional communications. Again, it is not only about Armenia, Azerbaijan and South Caucasus. Nowadays, countries are looking for more routes, alternative connections. This can be part of a bigger project, the Middle Corridor, and other projects that aim to connect Asia to Europe and vice versa. Any connectivity project being operated in Armenia stays under the sovereignty of Armenia. This is very important for us. We will be discussing other technical details, we will decide upon who is operating and how, but it will stay under the sovereignty of Armenia.
-Will there be negotiations regarding Armenian prisoners in Azerbaijan?
-Yes, we say the peace is established, but it means that it will also resolve humanitarian issues. There are the Armenian prisoners of war in Azerbaijan, and we are discussing this topic, first and foremost, with Azerbaijan, and we look for positive solutions. There are issues of missing persons. These humanitarian issues are part of the bigger picture and can, of course, consolidate the peace that we have established.
-Currently, through an agreement, Russian soldiers patrol Armenia’s southern border with Iran. Does the peace deal mean the soldiers will leave?
-This is regulated by the bilateral agreement with Russia, so this doesn’t relate to the peace agreement that we have initialed.
-Will the Soviet-built train that used to run along Armenia’s southern border with Iran be revived thanks to the peace agreement?
-We are looking into the logistics, of course, of the territory. It’s going to be a transit route. It’s not a corridor in a sense that you might have heard. It’s a route that stays under the sovereignty of the Republic of Armenia.
-In his General Assembly speech on Sept. 23, President Recep Tayyip Erdogan of Türkiye said that negotiations about normalizing relations between Armenia and his country are going well. Can you confirm that?
-Yes, there is a high level of political dialogue between Armenia and Türkiye. We are implementing projects; for example, renovation of a bridge at the border. When we speak about connectivity and normalization of relations, stability, peace in the region, there is a bigger picture. But, of course, whatever we do, it is aimed for the full normalization of relations between the two countries. Our expectation is that initialing the [Armenia-Azerbaijan] peace treaty will promote the normalization of relations with Türkiye, which means opening the border, because that’s very important.
-Some Azerbaijani officials say that the constitution of Armenia needs to be changed for the final peace agreement to happen. Is that being discussed?
-The peace treaty doesn’t say anything about the constitution. From the beginning, our position has been very clear that there is no problem with the Armenian constitution. The peace treaty stipulates the recognition of territorial integrity between the two countries. For us, this is the legal basis for the normalization of relations between the countries. At the same time, you may know that the ruling party, which has been in power in Armenia since 2018, announced that there will be constitutional changes, so there probably will be a new constitution. But this is an internal issue. It will be the population and citizens of Armenia who will vote for the new constitution.
-How did the new peace deal come about?
-It was a very hard process, as you can imagine. After a conflict, it’s not easy to go and talk about peace, especially considering there are pending issues, there are feelings, and there is a certain understanding. But it’s been around three and a half to four years of intense negotiations. We started exchanging drafts of the agreement and meeting between the foreign ministers and the leaders of the countries. Every single article, every single sentence, has been discussed very thoroughly. And this year, we reached this agreement announcing that both parties agree on the text.
The leadership of the US and President Trump’s administration was very important because they managed to hold the Aug. 8 summit. We also signed bilateral memoranda, which means cooperation on different topics. Yes, it will be artificial intelligence, it will be energy, different topics which are important for Armenia.
There is a question in Armenian media to most of our officials, what is the guarantee? Our approach is that this creates benefits for all — first, for Armenia and Azerbaijan, because we are the two main parties, but also the other countries interested in peace in the South Caucasus and having this territory stable to reap economic benefits.
-I read that Azerbaijan was ready to attack southern Armenia before the peace deal was initialed in August. Is that correct?
-We had signs of escalation during those years. There were shootings at the border, so you could not exclude the possibility that at any moment there could have been an escalation. Thank God, we didn’t have the escalation.
-If we look at the other peace agreements that Trump has announced in his second term, some look more robust than others, which appear to need much more work. Are you confident that this initialing will lead to a comprehensive peace deal?
-Yes. But it’s also about implementation. I would confirm from Armenia’s side, but we also hear from the US side, that there is high readiness to immediately look into the implementation. So, it’s not just a paper. There is a readiness and political will to bring it into life.
-How does it feel to be part of an Armenian administration that is carrying out a big, potentially enriching change in your country?
-The youth living in Armenia want to see a prosperous Armenia, want to see an Armenia which lives not in conflict but in a position where it can reach its potential. We have huge potential in innovation, and I think we need to use this chance to make Armenia as great economically as possible.