Երբեք չգնացի զարմացնելու ճանապարհով. Հարություն Խաչատրյանի տասը ֆիլմ կցուցադրվի Փարիզի «Պոմպիդու» կենտրոնում
Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Հարություն Խաչատրյանն անմնացորդ նվիրված է կինոարվեստին, որի միջոցով պատմում է պատմություններ, որոնք և՛ իրենն են, և՛ բոլորինը։ Կինոյի լեզվով երկխոսություն է ծավալում աշխարհի հետ՝ խոսելով անհատների, հասարակությունների, կարգերի և բարքերի մասին՝ բարձրաձայնելով իր մտահոգությունները։
Հետաքրքիր ձեռագրով կինովավերագրողը, որն իր ստեղծագործական գործունեության ընթացքում բազմաթիվ խոչընդոտներ է հաղթահարել, սակայն չի կոտրվել և արժանացել է բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակների, այսօր մի քիչ հուզված է, քանի որ թե՛ իր, թե՛ հայկական կինոյի համար բացառիկ իրադարձություն է սպասվում. հոկտեմբերի 9-ից նոյեմբերի 30-ը Ֆրանսիայում՝ համաշխարհային արվեստի խոշորագույն հարթակում՝ «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնում, կազմակերպվելու են Հարություն Խաչատրյանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ առիթով հոկտեմբերի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ վերջերս իր ֆիլմերից յոթը ցուցադրվել են Մոսկվայում, մի քանիսը՝ Սլովենիայում, Իսպանիայում։ Ֆրանսիայում հետահայաց ցուցադրություններն ասես նվեր լինեն 70-ամյա ռեժիսորին։ «Հուզիչ և ուրախացնող է, որ ֆիլմերս ցուցադրվելու են «Պոմպիդու»-ում, որտեղ շատ տարիներ առաջ ներկայացրել եմ իմ առաջին երկու կինոնկարները՝ «Կնոդ»-ը և «Սպիտակ քաղաք»-ը։ Հաճելի է, որ իմ տասը ֆիլմով կենտրոնը որոշեց կրկին հիշեցնել իմ կինոարվեստի մասին»,-նշեց Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով ժամանակակից հայկական կինոն տարածելու խնդրին՝ ռեժիսորն ասաց, որ հին ժամանակներից եկող վատ սովորություն է եղել. տաղանդավոր և հետաքրքիր երիտասարդներին փորձել են խանգարել, թույլ չտալ դրսևորվել միջազգային հարթակներում, չխոսել նրանց մրցանակների մասին։ Նրա խոսքով՝ կինոմիությունը փորձում է օգնել երիտասարդներին՝ հնարավորություն տալով Կինոյի տան մեծ դահլիճում ցուցադրել իրենց ֆիլմերը։
«Երբ նկարեցի «Կոնդ» ֆիլմը, որն աշխարհի, հավանաբար, 30 կամ 40 երկրում է ցուցադրվել, այստեղ չընդունեցին այն։ Փորձված հայ դոկումենտալիստներն այն հիմարություն, ոչ թե արվեստ համարեցին։ Ինձ կիսախելագար դարձրին։ Ֆիլմը տասը մասից էր ու հիանալի էր ստացվել։ Ստիպեցին երկու մաս դարձնել։ Օպերատոր Արմեն Միրաքյանի հետ ֆիլմը «գողացանք» ու ներկայացրինք Կիևի փառատոնին, որտեղ այն արժանացավ գլխավոր մրցանակին։ Հետո գլխավոր մրցանակ ստացավ Մոսկվայում։ Երբ վերադարձանք Երևան ու ցանկացանք պրեմիերան կազմակերպել, կրկին թույլ չտվեցին։ Հակահայկական էին համարում»,-պատմեց Խաչատրյանը։
Խոստովանեց՝ բավականին ցավոտ ճանապարհ է անցել։ «Ֆիլմեր կան, որոնք ստացել են Ֆրանսիայի Հանրապետության մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres շքանշանին։ Ամաչել եմ ցույց տալ Հայաստանում, որովհետև «բարեկամներս» ասում էին, որ հիացած չեն իմ կինոնկարներով։ Ֆրանսիայում ցուցադրվող տասը ֆիլմից երկուսն են թեթև բարությամբ ընդունվել։ Փառք Աստծո, ֆիլմերն իրենց ճանապարհը հարթեցին»,-ասաց ռեժիսորը։
Հարություն Խաչատրյանը դեռ շատ ծրագրեր ունի։ Պատրաստվում է ֆիլմեր նկարահանել ականավոր մարդկանց՝ Վահան Տերյանի, Արմեն Ջիգարխանյանի և այլոց մասին։ Շատ տարիներ առաջ Տերյանին նվիրված ֆիլմի նախագիծը ներկայացրել է համապատասխան մարմիններին, սակայն երկու անգամ մերժել են։ «Հիմա նախարարությունը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Վահան Տերյանի ֆիլմի նկատմամբ։ Հատուկ ծրագրով ենք այն նկարելու։ Կիսատ է մնացել Ջիգարխանյանի մասին ֆիլմը, չի ֆինանսավորվել, չեն օգնել, որ ավարտեմ այն։ Պետք է նկարել, քանի դեռ ունես գաղափար, ունես ասելիք, քանի դեռ գիտես, որ ֆիլմի պատմությունն անհրաժեշտ է ազգին։ Դեռ չեմ նկարել մի ֆիլմ, որը մեր ազգի պատմությունը չլինի։ Իմ բոլոր կինոնկարները կամ մի մարդու, կամ մի փողոցի, կամ մի դեպքի, դժբախտության մասին են։ Ուսումնասիրված ու շատ մտածված է հայկականության մասին խոսելը, և ես երջանիկ եմ, որովհետև չգնացի զարմացնելու ճանապարհով՝ նկարելով միջազգային ֆիլմեր։ Միայն մի ֆիլմ կա, որը միջազգային բնույթ ունի, խոսքը Նորա Արմանիի և Ժիրայր Փափազյանի մասնակցությամբ «Վերջին կայարանը» կինոնկարի մասին է, սակայն այն ևս հայերի մասին է պատմում»,-ասաց Հարություն Խաչատրյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է իրեն հաջողվել հաղթահարել խոչընդոտներն ու չկոտրվել՝ կինոռեժիսորը կատակեց՝ Ջավախքից է, հաստ կաշի ունի։ Ջավախքում դպրոցն ավարտելուց հետո եկել է Երևան կինոյի բաժին ընդունվելու, սակայն Խաչատրյանին հաջողվել է բուհ ընդունվել միայն յոթ տարի անց։ Նա երեք տարի կինոմեխանիկի աշակերտ է եղել, ծանոթացել է մոնտաժային արվեստի նրբություններին, ինչը հետագայում շատ է օգնել ֆիլմեր նկարահանելու գործում։
«Պոմպիդու» կենտրոնում համաշխարհային կինոհանդիսատեսը դիտելու է կինոռեժիսորի «Կոնդ», «Սպիտակ քաղաք», «Վերադարձ ավետյաց երկիր», «Վերջին կայարանը», «Վավերագրողը», «Պոետի վերադարձը», «Սահման», «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ», «Փակուղի», «Նկարչի երեք գերեզմանները» ֆիլմերը, որոնք ցուցադրվելու են «Պոմպիդու»-ի La Cinémathèque du documentaire par la Bpi ծրագրի շրջանակում։ Ցուցադրություններն անցնելու են «Բացելով ներկայի ծալքերը. Հարություն Խաչատրյանի վավերագրությունը» խորագրով։
Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը ֆիլմերի մեծ մասի վերականգնմանն աջակցելու համար։
ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը հիշեցրեց, որ 2025-ի հունվարին տոնել են Հարություն Խաչատրյանի հոբելյանական 70-ամյակը, իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ։ Ամենասպասվածներից են փարիզյան ցուցադրությունները։ «Հետահայաց ցուցադրությունների պարագայում հիմնականում ներկայացվում է երկու կամ երեք ֆիլմ, իսկ մենք խոսում ենք տասը ֆիլմի մասին, ինչը նշանակում է, որ մեծ հարգանք կա մեր ռեժիսորի արվեստի նկատմամբ։ «Ժորժ Պոմպիդու»-ի կենտրոնը Ֆրանսիայի՝ կինոյի երկրի ամենահեղինակավոր կառույցներից է։ Այնտեղ ցուցադրվելով՝ մենք ներկայանում ենք որպես միջազգային բարձր արվեստի կրող և մի մաս։ Այն, ինչ տասնամյակներ ի վեր ստեղծել է մաեստրոն, չի կորել։ Նրա ֆիլմերն արդիական են մինչ օրս»,-ընդգծեց փոխնախարարը։ Դանիելյանը հավելեց՝ կինոյի ֆրանսիացի երկրպագուներն ու կինոգործիչները շատ բծախնդիր են, ուստի մեծ պատիվ է բանիմաց և քննադատական հայացք ունեցող հանդիսատեսին ներկայանալը։
Անդրադառնալով կինոյի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ փոխնախարարը նշանակալի ձեռքբերում համարեց մասնակի հետվերադարձի կարգի ընդունումը։ «Հայաստանում կինո արտադրելու նպատակով ներդրողներին կվերադարձվի ներդրման երեսունհինգ տոկոսը։ Արդեն երկու հայտ ունենք, որոնք դրական պատասխան են ստացել, և հաջորդ տարի կլինի հետվերադարձը։ Պատրաստվում ենք շատ կարևոր օրենքի մի քանի կետերի լավարկման, ինչը հայկական կինոն ավելի հետաքրքիր կդարձնի»,-նշեց Դանիելյանը։
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի արտաքին հարաբերությունների ղեկավար Վարվառա Հովհաննիսյանը մեծ մասնակցության է ունեցել փարիզյան ցուցադրությունների կազմակերպման գործում։ Հարություն Խաչատրյանը նրան հատուկ շնորհակալություն հայտնեց կատարված աշխատանքի համար։
«Սա ոչ միայն ֆիլմերի ցուցադրություն է, այլև մշակութային երկխոսություն, որին մասնակցելու են Ֆրանսիայում ապրող և ստեղծագործող կինոռեժիսորներ Սերժ Ավետիքյանը, Թամարա Ստեփանյանը, Նորա Մարտիրոսյանն ու Քլեր Սիմոնյանը։ Հետաքրքիր քննարկումներ են ծավալվելու պարոն Խաչատրյանի և նրանց միջև։ Նախատեսվում է նաև վարպետության դաս, որին ներկա կլինեն թե՛ ուսանողներ, թե՛ մասնագետներ»,-տեղեկացրեց Վարվառան։
Նա հայտնեց՝ Փարիզի մի քանի կինոթատրոն հետաքրքրված է Խաչատրյանի ֆիլմերի ցուցադրություններով։
Փարիզից հետո ցուցադրություններ են նախատեսվում նաև Բեռլինի «Կրոկոդիլ» արտ-հաուսի կինոթատրոնում։ Հանրությանը կներկայացվեն Հարություն Խաչատրյանի «Քամին ունայնության», «Պոետի վերադարձը», «Սահման», «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ», «Փակուղի», «Նկարչի երեք գերեզմանները» ֆիլմերը։ Կինոնկարները կներկայացնի ծրագրի համադրող, կինոօպերատոր Ֆրեդ Քելեմենը։

Я никогда не стремился удивлять: десять фильмов Арутюна Хачатряна будут показаны в Центре Помпиду в Париже
Народный артист Армении Арутюн Хачатрян всецело предан кино, посредством которого рассказывает истории, которые являются как его собственными, так и историями других. Он вступает в диалог с миром посредством языка кино, говоря о людях, обществах, порядках и морали, выражая свои переживания.
Режиссёр-документалист с интересным стилем, преодолевший множество препятствий на своём творческом пути, но не сломленный и удостоенный множества престижных наград, сегодня немного взволнован, ведь его и армянское кино ждёт исключительное событие: с 9 октября по 30 ноября на крупнейшей мировой арт-площадке – в Национальном центре искусства и культуры Жоржа Помпиду во Франции – пройдут ретроспективные показы фильмов Арутюна Хачатряна.
Как сообщает Арменпресс, 3 октября на встрече с журналистами Хачатрян напомнил, что недавно семь его фильмов были показаны в Москве, несколько — в Словении и Испании. Ретроспектива во Франции — словно подарок 70-летнему режиссёру.
«Трогательно и приятно, что мои фильмы будут показаны в Центре Помпиду, где много лет назад я представил свои первые два фильма — «Конд» и «Белый город». Приятно, что центр решил вновь напомнить о моём кинематографе десятью моими фильмами», — отметил Хачатрян.
Затронув тему популяризации современного армянского кино, режиссёр отметил, что с давних времен имеется дурная привычка: талантливой и интересной молодёжи пытались помешать, не давая ей проявить себя на международных площадках, не рассказывая об их наградах. По его словам, киносоюз пытается помочь молодёжи, предоставляя ей возможность показать свои фильмы в большом зале Дома кино.
«Когда я снял фильм «Конд», который был показан, наверное, в 90 или 40 странах мира, здесь его не приняли. Опытные армянские документалисты посчитали его глупостью, а не искусством. Они чуть не свели меня с ума. Фильм был десятисерийным и получился отличным. Меня заставили снять его в двухсерийном формате. Вместе с оператором Арменом Миракяном мы «украли» фильм и представили его на Киевском фестивале, где он получил главный приз. Затем он получил главный приз в Москве. Когда мы вернулись в Ереван и хотели организовать премьеру, нам снова не разрешили. Сочли его антиармянским», — рассказал Хачатрян.
Он признался, что прошёл довольно болезненный путь.
«Есть фильмы, удостоенные награды Кавалера ордена искусств и литературы Министерства культуры и коммуникаций Французской Республики. Мне было неловко показывать их в Армении, потому что мои «друзья» сказали, что мои фильмы их не впечатлили. Из десяти фильмов, показанных во Франции, два были приняты с лёгкой теплотой. Слава богу, эти фильмы проложили им дорогу», — сказал режиссёр.
У Арутюна Хачатряна ещё много планов. Он готовится снять фильмы о выдающихся людях: Ваане Теряне, Армене Джигарханяне и других. Много лет назад он представлял в соответствующие органы проект фильма, посвящённого Теряну, но его дважды отклонили.
«Сейчас министерство проявляет большой интерес к фильму Ваана Теряна. Мы будем снимать его по специальной программе. Фильм о Джигарханяне не закончен, его не финансировали, мне не помогли его закончить. Снимать нужно, пока есть идея, пока ты знаешь, что история фильма нужна нации. Я ещё не снял ни одного фильма, который не был бы историей нашего народа. Все мои фильмы – это либо о человеке, либо об улице, либо о происшествии, о беде. Разговор об армянстве – это продуманный и очень вдумчивый разговор, и я рад, что стал стремиться удивлять, снимая международные фильмы. Есть только один фильм, который носит интернациональный характер – это фильм «Последнее воскресенье» с участием Норы Армани и Жирайра Папазяна, но он также рассказывает об армянах», – сказал Арутюн Хачатрян.
Отвечая на вопрос, как ему удалось преодолеть препятствия и не сломаться, режиссёр пошутил, что он из Джавахка, у него толстая кожа. Окончив школу в Джавахке, он приехал в Ереван поступать на кинофакультет, но Хачатрян смог поступить в университет только через семь лет. Три года он учился на киномеханика, познакомился с тонкостями искусства монтажа, что впоследствии очень помогло ему в создании фильмов.
В Центре Помпиду мировая кинопублика увидит фильмы режиссёра «Конд», «Белый город», «Возвращение в страну обетованную», «Последнее воскресенье», «Документалист», «Возвращение поэта», «Граница», «Бесконечный побег, вечное возвращение», «Тупик», «Три могилы художника», которые будут показаны в рамках программы «La Cinémathèque du documentaire par la Bpi» Центра Помпиду. Показы пройдут под названием «Открывая складки настоящего: документальный фильм Арутюна Хачатряна».
Хачатрян поблагодарил Министерство культуры, спорта и туризма РА за поддержку в реставрации большинства фильмов.
Заместитель министра культуры, спорта и туризма РА Даниел Даниелян напомнил, что в январе 2025 года отмечалось 70-летие Арутюна Хачатряна, в честь которого был проведён ряд мероприятий. Самыми ожидаемыми являются парижские показы. «В случае ретроспектив обычно представляют два-три фильма, а речь идёт о десяти, что говорит о большом уважении к искусству нашего режиссёра. Центр Жоржа Помпиду — одно из самых престижных учреждений во Франции, стране кинематографа. Выступая там, мы представляем себя носителем и частью высокого международного искусства. То, что маэстро создавал десятилетиями, не потерялось. Его фильмы актуальны и сегодня», — подчеркнул замминистра. Даниелян добавил, что французские поклонники и режиссёры кино очень придирчивы, поэтому для нас большая честь предстать перед публикой со знанием дела и критическим взглядом.
Кстати, говоря о реформах в сфере кино, замминистра назвал принятие процедуры частичного возврата средств значительным достижением. «35% инвестиций будут возвращены инвесторам для производства фильмов в Армении. У нас уже есть две заявки, которые получили положительный ответ, и возврат средств состоится в следующем году. Мы готовимся улучшить несколько очень важных пунктов закона, что сделает армянское кино более интересным», — отметил Даниелян.
Варвара Ованнисян, руководитель отдела внешних связей Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», сыграла большую роль в организации парижских показов. Арутюн Хачатрян выразил ей особую благодарность за проделанную работу.
«Это не только показ фильмов, но и культурный диалог, в котором примут участие режиссёры Серж Аветикян, Тамара Степанян, Нора Мартиросян и Клэр Симонян, живущие и работающие во Франции. Между ними состоятся интересные дискуссии. Также запланирован мастер-класс, в котором примут участие как студенты, так и специалисты», — сообщила Варвара.
Она отметила, что несколько парижских кинотеатров заинтересованы в показе фильмов Хачатряна.
После Парижа показы также запланированы в артхаусном кинотеатре «Крокодил» в Берлине. Зрителям будут представлены фильмы Арутюна Хачатряна «Ветер тщеславия», «Возвращение поэта», «Граница», «Бесконечный побег, вечное возвращение», «Тупик», «Три могилы художника». Фильмы представит куратор программы, оператор Фред Келемен.