Շահագործման է հանձնվել Հյուսիս-հարավ ճանապարհի 8 կիլոմետր երկարությամբ հատված
Հյուսիս-հարավի Տրանշ-2-ի Ագարակի հնագիտական վայրը շրջանցող մոտ 8 կմ երկարությամբ նոր կառուցված ճանապարհահատվածն այսօր հանձնվեց շահագործման։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, ընդգծելով, որ 8 կմ ճանապարհահատվածը ասֆալտապատված է 3 շերտով։
«Արգելափակոցները և ճանապարհային նշանները տեղադրված են։ Ճանապարհը գծանշված է, անվտանգային էլեմենտներով կահավորված։ Առաջիկայում պատրաստ կլինի նաև լուսավորության համակարգը»,- նշված է ՀՀ ՏԿԵ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ճանապարհը կառուցվել է ՀՀ պետական բյուջեի և Ասիական զարգացման բանկի վարկային միջոցներով։ Շինարարությունն արժեցել է շուրջ 22 մլն ԱՄՆ դոլար։

Сдан в эксплуатацию 8-километровый участок дороги «Север-Юг»
Сегодня сдан в эксплуатацию новый участок дороги «Север-Юг» 2-го транша, обходящий археологический памятник Агарак, протяженностью около 8 км.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство территориального управления и инфраструктур, отметив, что 8-километровый участок дороги асфальтирован в три слоя.
«Установлены ограждения и дорожные знаки. Дорога размечена и оснащена элементами безопасности. Система освещения также будет готова в ближайшее время», — говорится в сообщении Министерства ТУИ РА.
Дорога построена за счет кредитов государственного бюджета РА и Азиатского банка развития. Стоимость строительства составила около $22 миллионов.