ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության թիմը ժամանել է Հայաստան
ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության թիմը ժամանել է Հայաստան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը։
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 11-ը ամերիկացի մասնագետները ՀՀ սահմանապահ ուժերի հետ կանցկացնեն կարողությունների գնահատում և կբացահայտեն բարելավման կարիք ունեցող ուղղությունները։ Դրա համար կիրառվելու է «Բացերի/հնարավորությունների վերլուծության գործընթաց» մեթոդաբանությունը, որն արդեն հաջողությամբ կիրառվել է այլ երկրներում։
Դեսպանության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վերլուծության արդյունքները կօգնեն հստակեցնել ռազմավարական ներդրումներ պահանջող ուղղությունները և կնպաստեն Հայաստանի սահմանների անվտանգության ամրապնդմանը։
«Հպարտ ենք աջակցել այս առաջին քայլին՝ ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» կարողությունների զարգացման ոլորտում մեր գործընկերության իրագործմանը, որի մասին հուշագիրը ստորագրվեց նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի միջև օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը»,– ընդգծել է դեսպանությունը։

Группа таможенной и пограничной службы США прибыла в Армению
Группа таможенной и пограничной службы США прибыла в Армению. Как передает Арменпресс, об этом сообщило посольство США в Армении.
С 29 сентября по 11 октября американские специалисты проведут оценку потенциала пограничных войск Армении и выявят области, требующие улучшения. Для этого будет использована методология «Анализ пробелов и возможностей», которая уже успешно применяется в других странах.
В сообщении посольства отмечается, что результаты анализа помогут выявить области, требующие стратегических инвестиций, и будут способствовать укреплению безопасности границ Армении.
«Мы гордимся тем, что поддерживаем этот первый шаг на пути к реализации нашего партнерства в области развития потенциала «Перекрёстка мира», меморандум о котором был подписан президентом Трампом и премьер-министром Пашиняном в Белом доме 8 августа», — подчеркнули в посольстве.