ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության թիմը ժամանել է Հայաստան
ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության թիմը ժամանել է Հայաստան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը։
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 11-ը ամերիկացի մասնագետները ՀՀ սահմանապահ ուժերի հետ կանցկացնեն կարողությունների գնահատում և կբացահայտեն բարելավման կարիք ունեցող ուղղությունները։ Դրա համար կիրառվելու է «Բացերի/հնարավորությունների վերլուծության գործընթաց» մեթոդաբանությունը, որն արդեն հաջողությամբ կիրառվել է այլ երկրներում։
Դեսպանության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վերլուծության արդյունքները կօգնեն հստակեցնել ռազմավարական ներդրումներ պահանջող ուղղությունները և կնպաստեն Հայաստանի սահմանների անվտանգության ամրապնդմանը։
«Հպարտ ենք աջակցել այս առաջին քայլին՝ ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» կարողությունների զարգացման ոլորտում մեր գործընկերության իրագործմանը, որի մասին հուշագիրը ստորագրվեց նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի միջև օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը»,– ընդգծել է դեսպանությունը։

The U.S. Embassy in Yerevan announced that a U.S. Customs and Border Protection (CBP) team has arrived in Armenia.
“From September 29 to October 11, the CBP team will work with the Armenian Border Guard (ABG) to assess capabilities and identify areas for improvement through the Capability Gap Analysis Process (CGAP). This proven methodology helps strengthen border security by pinpointing needs and guiding strategic investments.We’re proud to support this first step in implementing our Crossroads of Peace Capacity Building Partnership, signed August 8 at the White House by President Donald J. Trump and Prime Minister Nikol Pashinyan,” the embassy said in a press release.