Տնտեսությունն աճել է 43%-ով, բյուջեի եկամուտները կրկնապատկվել են. վարչապետը ԵԽԽՎ-ին ներկայացրեց ՀՀ ձեռքբերումները 2018-ից հետո
Հայաստանն այսօր համեստ, բայց ամուր տեղ է զբաղեցնում Եվրոպայի ժողովրդավարական երկրների շարքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում ունեցած ելույթում։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ 2018թ․ ժողովրդական հեղափոխությունից հետո Հայաստանում արձանագրվել են բովանդակային փոփոխություններ, աճել է կանանց ներգրավվածությունը Հայաստանի հանրային և քաղաքական կյանքում։
«Մեր երկրի խորհրդարանում կին պատգամավորների թիվը երբեք այնքան մեծ չի եղել, որքան այսօր, կին նախարարների թիվը կառավարությունում երբեք այնքան շատ չի եղել, որքան այսօր։ Ներքին գործերի նախարարությունը, որն ամենամեծ իրավապահ կառույցն է, Դատախազությունը, Արտաքին հետախուզության ծառայությունը կանայք են ղեկավարում, ինչն աննախադեպ է մեր պատմության համար»,- ասաց վարչապետը։
Հեղափոխության և ժողովրդավարության արժեքների մասին խոսելիս՝ վարչապետը կարևորեց նաև սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները։
«2018 թվականից ի վեր Հայաստանի տնտեսությունն աճել է շուրջ 43 տոկոսով, երկրի պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի քան կրկնապատկվել են, կոռուպցիայի ընկալման համաթվում Հայաստանը 2018 թվականի համեմատ ավելի քան 40 կետով առաջընթաց է ապահովել։ Բայց հիմա արդեն այս ամենից մեր բերկրանքը պարպվել է, որովհետև նշածս եկել է հիմնավորելու, որ հնարավոր է ավելին, և մենք պիտի ձգտենք ավելիին, ու սրա համար ահռելի մեծ աշխատանք կա անելու՝ անկախ դատական համակարգը կայացնելու, հակակոռուպցիոն ամբողջական ու վստահելի համակարգ ներդնելու, ժողովրդավարությունը թիրախավորող հիբրիդային հարձակումներին դիմակայելու, օրենքի և իրավունքի գերակայությունն արմատավորելու, մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ուժեղացնելու, պետության նկատմամբ մարդկանց վստահությունը մեծացնելու ուղղությամբ»,- նշեց Փաշինյանը։
Հայաստանի վարչապետը վերահաստատեց՝ Հայաստանը գնալու է ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով, վստահություն հայտնեց, որ կլինի նաև Եվրոպայի խորհրդի և նրա կառույցների ամուր աջակցությունը։

Armenia today holds a modest but firm place among the democratic countries of Europe, Prime Minister Nikol Pashinyan said during his speech at the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
Pashinyan said that “substantive changes” have been recorded in Armenia since the 2018 revolution led by him.
He highlighted the increased involvement of women in Armenia’s public and political life, as well as economic growth.
“The number of women lawmakers in our country’s parliament has never been as high as it is today, and the number of women ministers in the Cabinet has never been greater than now. The Ministry of Internal Affairs, which is the largest law enforcement agency, the Prosecutor’s Office, and the Foreign Intelligence Service are all headed by women, which is unprecedented in our history,” Pashinyan said.
Speaking about the values of the 2018 revolution, and democracy, the Prime Minister also emphasized socio-economic indicators.
“Since 2018, Armenia’s economy has grown by about 43 percent, the country’s state budget tax revenues have more than doubled, and in terms of corruption perception, Armenia has made progress of over 40 points compared to 2018. But now our joy in these achievements has faded, because the abovementioned show that more is possible, and we must strive for more. For this, an enormous amount of work remains to be done—strengthening the independence of the judiciary, establishing a comprehensive and reliable anti-corruption system, resisting hybrid attacks targeting democracy, rooting the rule of law, enhancing the protection of human rights, and increasing public trust in the state,” Pashinyan said.
He reiterated that Armenia will continue on the path of democratic development and expressed confidence that it will receive the strong support by the Council of Europe and other institutions.